Strzelecki Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1983
Powierzchnia 12026,00 ha
Otulina 11486,00 ha
Położenie Polesie Wołyńskie / Obniżenie Dubieńskie; Wyżyna Wołyńska / Grzęda Horodelska; Polesie Zachodnie / Dolina Środkowego Bugu

Aktualności

W dniu 24 listopada br. odbyła się kolejna edycja wydarzenia „Jesion prof. Janusza Janeckiego”.

Pamiętamy o Profesorze Januszu Janeckim

W niedzielę 24 listopada br. odbędzie się kolejna edycja wydarzenia Jesion prof. Janusza Janeckiego.

Jesion prof. Janusza Janeckiego 2019

W dniu 12 października 2019 r. odbył się Rajd „Kościuszkowski” po Strzeleckim Parku Krajobrazowym. Głównymi organizatorami tego wydarzenia byli: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie oraz Koło Łowieckie Nr 67 „Krogulec” w Lublinie.

Są takie miejsca w naszym kraju, gdzie nadal gniazda bocianie widnieją niemal na każdym przydrożnym słupie elektrycznym a miejscowa społeczność pielęgnuje wszelkie tradycje kulturowe wywodzące się z odwiecznego sąsiedztwa bociana i człowieka. Jednym z takich miejsc jest Skryhiczyn – niewielka miejscowość położona w Strzeleckim Parku Krajobrazowym.

Ten uważany za wymarły gatunek pojawił się na powrót w Polsce wraz z ociepleniem klimatu. Prawidłowa nazwa czarnej pszczoły to zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea).

W ogólnopolskim poradniku ekologicznym „Eko i My” ukazał się artykuł o Strzeleckim Parku Krajobrazowym.

Materiały z II Międzynarodowej konferencji naukowej „Polskie powstanie wyzwoleńcze 1863 r.”, która odbyła się w ub. roku w Kijowie znalazły się w Internecie w wersji elektronicznej.

W ogólnopolskim poradniku ekologicznym „Eko i My” ukazały się artykuły dotyczące parków krajobrazowych Polski i … Ukrainy.