Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Strzelecki Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1983
Powierzchnia 12026,00 ha
Otulina 11486,00 ha
Położenie Polesie Wołyńskie / Obniżenie Dubieńskie; Wyżyna Wołyńska / Grzęda Horodelska; Polesie Zachodnie / Dolina Środkowego Bugu
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Chełmie

Aktualności

A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna...

Za polami, za lasami, za wieloma wąwozami…
W wybranych parkach ZLPK,
ukryta została niespodzianka! Chcąc ułatwić Wam zadanie, by natrafić szybciej na nie,
Mikołaj sięgnął do swej główki i zostawił Wam wskazówki! Przyjacielu, przeszkód po drodze nie będzie wielu, zważ na wskazówki a dojdziesz do celu!

Mikołajki w Lubelskich Parkach Krajobrazowych

W dniach 12-13 października nad Jeziorem Białym w Okunince (otulina Sobiborskiego Parku Krajobrazowego) odbyła się Konferencja wieńcząca obchody Jubileuszu 40-lecia parków krajobrazowych Polesia: Chełmskiego, Poleskiego, Sobiborskiego i Strzeleckiego.

Nadszedł czas kiedy już kończymy naszą rowerową przygodę związaną z Jubileuszem 40-lecia powołania czterech parków krajobrazowych Polesia. Przez cztery letnie miesiące począwszy od czerwca, w ostatnią sobotę miesiąca ZLPK Oddział w Chełmie wspólnie z Sekcją Rowerową PTTK Chełm organizował rajdy rowerowe w ramach Jubileuszowej 40-tki.

Dziś - 23 marca – mija 40 lat od powołania czterech Parków Krajobrazowych: Chełmskiego, Poleskiego, Sobiborskiego i Strzeleckiego...

W dniach 22-23 września br. odbyła się II Ogólnopolska Konferencja „Inwentaryzacja i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych”.

Tradycją staje się, że z początkiem roku Komisja Genezy, Klasyfikacji i Kartografii Gleb, Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego nadaje oficjalne miano Gleby Roku.

Strzelecki Park Krajobrazowy ma w swoim herbie pięknego i rzadkiego drapieżnika – orlika krzykliwego, ale z powodzeniem mógłby się w jego miejscu znaleźć także … puszczyk.