Strzelecki Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1983
Powierzchnia 12026,00 ha
Otulina 11486,00 ha
Położenie Polesie Wołyńskie / Obniżenie Dubieńskie; Wyżyna Wołyńska / Grzęda Horodelska; Polesie Zachodnie / Dolina Środkowego Bugu

Aktualności

Są takie miejsca w naszym kraju, gdzie nadal gniazda bocianie widnieją niemal na każdym przydrożnym słupie elektrycznym a miejscowa społeczność pielęgnuje wszelkie tradycje kulturowe wywodzące się z odwiecznego sąsiedztwa bociana i człowieka. Jednym z takich miejsc jest Skryhiczyn – niewielka miejscowość położona w Strzeleckim Parku Krajobrazowym.

FESTYN INTEGRACYJNY „ŚWIĘTO BOCIANA”  JUŻ PO RAZ SIÓDMY W SKRYHICZYNIE

Ten uważany za wymarły gatunek pojawił się na powrót w Polsce wraz z ociepleniem klimatu. Prawidłowa nazwa czarnej pszczoły to zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea).

CZARNA PSZCZOŁA W STRZELECKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

W ogólnopolskim poradniku ekologicznym „Eko i My” ukazał się artykuł o Strzeleckim Parku Krajobrazowym.

Materiały z II Międzynarodowej konferencji naukowej „Polskie powstanie wyzwoleńcze 1863 r.”, która odbyła się w ub. roku w Kijowie znalazły się w Internecie w wersji elektronicznej.

W ogólnopolskim poradniku ekologicznym „Eko i My” ukazały się artykuły dotyczące parków krajobrazowych Polski i … Ukrainy.

Dnia 28 marca miała miejsce w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II prezentacja „Parki krajobrazowe Lubelszczyzny”.

W grudniowy, przysypany śniegiem wieczór, u murów zamojskiej twierdzy odbyła się prezentacja nt. lubelskich parków krajobrazowych.

W dniu 19 listopada br. minęła 10 rocznica śmierci prof. Janusza Janeckiego, współtwórcy Strzeleckiego Parku Krajobrazowego.