Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Aktualności

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego (główny organizator konkursu) zdecydował o przedłużeniu terminu nadsyłania zgłoszeń do konkursu „Tajemniczy ogród dla pszczół i dzikich zapylaczy” 30 kwietnia br.

Przedłużamy nabór do konkursu „Tajemniczy ogród dla pszczół i dzikich zapylaczy”

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Gminny Ośrodek Kultury razem z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych organizuje trzy konkursy pod wspólnym hasłem: „Przywróć naszą ziemię”.

Konkursy „Przywróć naszą ziemię”

Jajka wielkanocne; - bez nich nie ma tych radosnych świątecznych dni zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Symbolizują one zwycięstwo nad śmiercią i odrodzenie się wiernych w jego osobie.

Pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Chełmie instalują ekskluzywne mieszkania dla puszczyków o powierzchni ok. 900 cm2. W planie leśnego osiedla jest przewidzianych aż 30! apartamentów!

Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” słynie nie tylko z bujnej przyrody, pięknego krajobrazu, ale równie region nadal piastujący i kultywujący dawne rzemiosło. Widoczne jest to szczególnie w tradycyjnej wytwórczości rzemieślniczej. W rejonie parku najbardziej znana jest produkcja garnków. W jednej ze wsi wytwarzane są one już od ponad 200 lat.

Dnia 26.03.2021 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Milejowie, Komisja pokonkursowa wyłoniła zwycięzców Wojewódzkiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego„ Nadwieprzańskie koloryty – Pod śnieżna pierzyną”.

W tegorocznej XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” uczestniczyło 354 uczniów z 36 szkół podstawowych położonych na terenie gmin znajdujących się w granicach parków krajobrazowych lub ich otulin.

O wczesnowiosennych rozlewiskach nad Biebrzą słyszał chyba każdy. Ta podlaska rzeka słynnie z rozległych terenów rokrocznie zalewanych wodą. Tymczasem również na Lubelszczyźnie zdarza się obserwować równie spektakularne zjawisko. O ile zima była śnieżna nieuregulowany Wieprz, najbardziej lubelska z rzek bo w całości swoich 303 km długości mieszcząca się w obrębie naszego województwa, na wielu swoich odcinka rozlewa się na szerokość swojej doliny. Jednym z miejsc wartym odwiedzenia wiosną są Jeziorzany – położone w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”.

Pamiętacie wiersz Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”, w którym mieszkańcy lasu dyskutują czym przyjedzie wiosna. A ona przychodzi pieszo. W tym roku nie spieszy się wcale, idzie wolno, spacerkiem.

Wiosna to doskonały moment, żeby rozpocząć przygodę polegającą na „podglądaniu” ptaków (birdwatching). Ptaki można obserwować wszędzie i o każdej porze roku, jednak okresami o największej różnorodności obserwacji są wiosenne i jesienne migracje.

Zaabsorbowani przez media poważnym tematem Covidu -19, nie możemy nie zauważyć, że skończył się kalendarzowy okres zimy. Odczujemy to dopiero z soboty na niedzielę, gdy przyjdzie nam krócej spać. Tymczasem ruszyły przygotowania do zajęć edukacyjnych w plenerze. Kwiecień to czas cyklicznych wydarzeń w Kluczkowicach (Wrzelowiecki Park Krajobrazowy).