Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Aktualności

Ze względu na absencję pracownika w dniach 17 - 21 stycznia 2022 roku Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie będzie nieczynny.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie czasowo nieczynny

Uchwałą Senatu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2021 roku bieżący rok 2022 ustanowiono Rokiem Botaniki. Jest to wynikiem starań Polskiego Towarzystwa Botanicznego, które właśnie w tym roku obchodzi stulecie swojego istnienia. Pierwszy zjazd założycielski zwołany został na 9 i 10 kwietnia 1922 roku. Było to bardzo ważne wydarzenie dla całego środowiska przyrodniczego i oczywiście naukowego nowo rodzącej się Polski.

2022 – ROK BOTANIKI

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Chełmie we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie zaprasza na konkurs z okazji Światowego Dnia Mokradeł „W KRAINIE BAGIEN I MOCZARÓW”!

Informujemy, że Biuro Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych zmieniło siedzibę.

  • 03-01-2022

Mamy nowe miasto na terenie jednego z naszych parków krajobrazowych - Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.
Od 1 stycznia 2022 roku Izbica po 159 latach odzyskała prawa miejskie.

Dnia 28 grudnia 2021 r. w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych miało miejsce posiedzenie Komisji Konkursowej I edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego „Jesień Wokół Nas”.

Konkurs został zorganizowany przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie, Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Chełmie i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie.

Święta Bożego Narodzenia w kulturze chrześcijańskiej obchodzone są ze szczególnym przeżyciem duchowym. Baśniowa choinka, rodzinny stół, pierwsza gwiazdka na firmamencie ciemnego roziskrzonego nieba i wreszcie przełamany, biały opłatek, wyrażający życzliwość i pojednani. W pieśni kolędnej rozczulenie i uniesienie naszych słów i myśli. I tak od pokoleń kultywujemy te piękne tradycje i oby żyły one w sercach i świadomości następnych pokoleń.

Znamy już laureatów trzeciej edycji Programu "Lider wiedzy i ochrony środowiska".

W miniony weekend (18-19.12.2021) na Placu Łuczkowskiego w Chełmie odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Urząd Miasta Chełm.

Krzyżówka Anas platyrhynchos to najbardziej znany gatunek kaczki. Zapewne dlatego, że spotkamy ją w aglomeracjach miejskich, na rzekach, jeziorach i stawach o każdej porze roku. Jest też największą z naszych kaczek. „Ponieważ wszyscy ją znają, nazywa się ją po prostu dziką kaczką” pisał Jan Sokołowski w „Ptakach ziem polskich”. Tak samo jest do dzisiaj.

Dnia 16 grudnia 2021 r. w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie miało miejsce posiedzenie Komisji Konkursowej VII edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego z okazji Świąt Bożego Narodzenia „Kartka Świąteczna – Przyrodą Malowana”.