Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu

Rok utworzenia 1994
Powierzchnia 15511,00 ha (województwo lubelskie), 15393,00 ha (województwo mazowieckie)
Otulina 9222,00 ha (województwo lubelskie), 7909,00 ha (województwo mazowieckie)
Położenie Nizina Południowopodlaska / Podlaski Przełom Bugu, Równina Łukowska, Wysoczyzna Siedlecka; Polesie Zachodnie / Równina Parczewsko-Kodeńska, Dolina Środkowego Bugu
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Podlaskim

Aktualności

21 października młodzież kl. IV Szkoły Podstawowej w Janowie Podlaskim wzięła udział w spacerze zorganizowanym przez OZ w Janowie Podlaskim w celu uczczenia tegorocznego Dnia Krajobrazu.

Spacer krajobrazowy „Drzewa wokół nas”

Z nastaniem kalendarzowej jesieni na działce Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Janowie Podlaskim zakończono II etap prac w ramach modernizacji tego obiektu.

Kolejny etap prac modernizacyjnych za nami

25 września br. podczas naszej akcji edukacyjno-informacyjnej „Odkrywcy Lubelskich Parków Krajobrazowych” w rynku Janowa Podlaskiego można było miło spędzić czas, zasięgnąć informacji o parach krajobrazowych naszego województwa a także podziwiać prace plastyczne uczniów uczestniczących w w/w konkursie.

W minioną niedzielę 23 sierpnia br. przy Zamku Janów Podlaski odbyło się Janowskie Święto Ziół – otwarta impreza plenerowa, mająca na celu kultywowanie miejscowych tradycji i promocję regionu. Pracownicy ZLPK OZ w Janowie Podlaskim mieli okazję włączyć się w to święto i promować parki krajobrazowe województwa lubelskiego a zwłaszcza Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”.

Tegoroczne zajęcia terenowe odbywające się we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Janowie Podlaskim miały charakter rajdu rowerowego. Dzieci uczęszczające na wakacyjne zajęcia organizowane przez tę instytucję 20 sierpnia br. stawiły się ze swoimi jednośladami, by poznać okoliczną ścieżkę pod okiem swoich opiekunów i pracowników parku.

Dziś święto Piotra i Pawła, przy tej okazji warto przypomnieć ciekawe miejsce na mapie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” – mianowicie miejscowość Pratulin. Tamtejszej parafii patronują wspomniani Apostołowie Piotr i Paweł, których obraz znajduje się w ołtarzu głównym.

Ozdobą wilgotnej łąki jest teraz pełnik europejski. Kontrola stanowiska tego gatunku w Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu” wykazała, iż zwykle kwitł z końcem maja ale w tym roku czas jego kwitnięcia uległ przesunięciu.

W ostatnim czasie OZ w Janowie Podlaskim w ramach przygotowań „terenowych” na odwiedziny naszego parku przez turystów zapoczątkował akcję mycia tablic na ścieżce „ Szwajcaria Podlaska” oraz uprzątnięcia terenów wokół nich.