Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1991
Powierzchnia 19370,90 ha
Położenie Roztocze / Roztocze Zachodnie, Roztocze Środkowe; Wyżyna Lubelska / Wyniosłość Giełczewska, Padół Zamojski
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Zamościu

Aktualności

Rok szkolny trwa już jakieś dwa tygodnie, a pogoda za oknem zrobiła się iście jesienna. Jest to więc najwyższa pora aby podsumować nasze tegoroczne wakacje i odłożyć je na półkę ze wspomnieniami :)

Podsumowanie Wakacji z Parkami Krajobrazowymi

23 lipca 54 śmiałków w upale i słońcu powędrowało śladami partyzantów z oddziału, legendy Armii Krajowej, Tadeusza Kuncewicza „Podkowy”, który działał na Zamojszczyźnie. Rajd zorganizowało Stowarzyszenie Patriotyczny Szczebrzeszyn i Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Szczebrzeszyna i okolic, przyjezdni turyści (nawet z województwa lubuskiego), harcerze, regionaliści. Nie mogła zabraknąć pracownika ZLPK.

Rajd pieszy pamięci Tadeusza Kuncewicza „Podkowy”

Piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy. A nie był na pewno dla uczniów szkół położonych w centralnej części Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego czyli Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnymstoku i Publicznej Szkoły Podstawowej w Gorajcu. W obu tych szkołach miały przyjemność poprowadzić zajęcia edukatorki z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu, Małgorzata Bielecka i Małgorzata Grabek.

W dniu 22 kwietnia 2022 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi na zaproszenie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie uczestniczyliśmy w akcji sadzenia młodych drzew. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Las pełen energii”, którego pomysłodawcą jest Spółka PGE Dystrybucja realizowany w całej Polsce od kilku lat.

18 marca 2022 roku odbyła się I Noc Sów w Szczebrzeszynie. Wydarzenie edukacyjne zostało zorganizowane przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Szczebrzeszynie. Noc Sów to ogólnopolska akcja poświęcona tym pięknym i tajemniczym ptakom. W tym roku to już 11 edycja, której pomysłodawcą jest stowarzyszenie Jestem na pTAK.

  • 08-03-2022

W piątek 4 marca mieliśmy przyjemność prowadzić zajęcia dla grupy dzieci ze Szkoły Specjalnej "Centrum Oświaty" w Zaturcach koło Łucka na Ukrainie, które znalazły schronienie w Ostoi Roztocze w Kawęczynku na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu już po raz jedenasty organizuje konkurs techniczny „Budka lęgowa”. Jego głównym celem jest włączenie młodzieży w czynną ochronę ptaków z grupy dziuplaków poprzez zwiększenie liczby sztucznych miejsc gniazdowania i tym samym zwiększenie liczebności ptaków w miejscach gdzie brakuje naturalnych drzew dziuplastych.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zaprasza do udziału w badaniach na temat chomika europejskiego, które realizowane są przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Jednocześnie informacje te pomogą również nam zdobyć wiedzę na temat występowania chomika na terenie naszych Parków. Prosimy o wypełnienie załączonej ankiety lub jej rozpowszechnienie. Zależy nam na dotarciu do jak największej liczby odbiorców, szczególnie do osób związanych z rolnictwem, ale nie tylko.