Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1991
Powierzchnia 19370,90 ha
Położenie Roztocze / Roztocze Zachodnie, Roztocze Środkowe; Wyżyna Lubelska / Wyniosłość Giełczewska, Padół Zamojski
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Zamościu

Aktualności

Ukształtowanie terenu Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego wymusza tak charakterystyczne dla Roztocza wąskie pasma pól podzielonych trawiastymi miedzami. Spotyka się na nich również krzewy takie jak dzika róża, tarnina, bez czarny. Tam swoje miejsce znajduje jeden z naszych kuraków: kuropatwa Perdix perdix .

KUROPATWA

Krajobrazowy Weekend Czerwcowy to kolejna okazja do wybrania się na wycieczkę po Lubelskich Parkach Krajobrazowych. Podobnie jak przy „Krajobrazowej Majówce”, wychodzimy z propozycją różnorodnych tras do pokonania indywidualnie, z rodziną lub w gronie przyjaciół. Jeśli szukacie pomysłu na aktywne spędzenie długiego weekendu - koniecznie zajrzyjcie do Lubelskich Parków Krajobrazowych!

KRAJOBRAZOWY WEEKEND CZERWCOWY. Pomysł na długi weekend z lubelskimi Parkami Krajobrazowymi

27 maja 2021 roku nagrywany był materiał o Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym dla TVP3 Lublin.

W województwie lubelskim – a zwłaszcza w parkach krajobrazowych i obszarach chronionego krajobrazu – nie brakuje naturalnych scenografii do zdjęć filmowych. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zachęca do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Filmowym, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

  • 26-04-2021

Są miejsca i tematy, które nigdy się nie nudzą. Tak jest z wiosną. Niech tylko pojawią się pierwsze kwiaty wszyscy zaczynają je fotografować. Przecież będą tak krótko, że trzeba to uwiecznić.
Właśnie teraz w lesie Cetnar w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym trwa festiwal kolorów.

W położonej malowniczo na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego miejscowości Latyczyn w gminie Radecznica znajduje się drewniany młyn motorowy. Nie znajduje się w gminnym rejestrze zabytków, ale jest ciekawym przykładem techniki z pierwszego ćwierćwiecza XX wieku.

Pamiętacie wiersz Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”, w którym mieszkańcy lasu dyskutują czym przyjedzie wiosna. A ona przychodzi pieszo. W tym roku nie spieszy się wcale, idzie wolno, spacerkiem.

  • 16-03-2021

Podczas ostatniego wyjazdu terenowego, w ok. m. Sąsiadka (Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy) pracownicy ZLPK OZ Zamość, znaleźli na polu chorego myszołowa. Ptak został zabezpieczony i przewieziony do lecznicy weterynaryjnej w Zamościu, gdzie udzielono mu fachowej pomocy. O zdarzeniu została poinformowana gmina Sułów, na terenie której miało miejsce to zdarzenie.