Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1991
Powierzchnia 19370,90 ha
Położenie Roztocze / Roztocze Zachodnie, Roztocze Środkowe; Wyżyna Lubelska / Wyniosłość Giełczewska, Padół Zamojski
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Zamościu

Aktualności

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy powstał między innymi w celu ochrony wąwozów lessowych. Największe ich zagęszczenie zwane „Piekiełkiem” stanowi przede wszystkim dużą wartość przyrodniczą ale zawiera również aspekt historyczny i z pewnością ma duży potencjał turystyczny. Należy zwrócić większą uwagę na potrzebę ochrony tych terenów aby zachować te niezwykle cenne miejsca dla przyszłych pokoleń.

„Zachowajmy wąwozy lessowe”  - spacery edukacyjne w Szczebrzeszyńskim „Piekiełku”

Spotkania zorganizowane przez ZLPK w ramach „Nocy Sów” odbyły w kilku miejscach na terenie całej Lubelszczyzny. Łącznie udział w nich wzięło udział 337 osób.

„Noc Sów” 2024 – podsumowanie

Chomik europejski to niezwykły mieszkaniec pól Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. W 2020 roku gatunek został uznany, za krytycznie zagrożony wyginięciem w skali Europy. W związku z planowaną inwentaryzacją chomika europejskiego na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, zbieramy informacje dotyczące tego gatunku. Jeżeli więc spotkałeś chomika europejskiego lub jego nory daj nam znać. Ważna jest każda informacja.

26 stycznia zebraliśmy się aby sprawdzić jakie ptaki pozostały lub przyleciały na zimę w okolice Szczebrzeszyna. Razem z młodzieżą z Zespołu Szkół Nr 2 w Szczebrzeszynie, a także osobami, które przyjechały aż z Lublina przeszliśmy ponad pięciokilometrową trasę. Przejście obejmowało różne siedliska, tak aby można było wypatrzeć jak największą różnorodność gatunków. I pomimo, że było pochmurnie, wietrznie i ogólnie zimno to udało się odnotować 28 gatunków ptaków.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie realizuje projekt naukowy pn. "Innowacyjne badania geobotaniczne mokradeł Lubelszczyzny z wykorzystaniem metod teledetekcyjnych" w gminach na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego i Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego.
Organizatorem wiodącym jest Katedra Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu, Wydział Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Zapraszamy do wzięcia udziału w XIII edycji konkursu technicznego „Budka lęgowa”. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VIII) z miejscowości znajdujących się w obszarze działania Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu.

A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna...

Za polami, za lasami, za wieloma wąwozami…
W wybranych parkach ZLPK,
ukryta została niespodzianka! Chcąc ułatwić Wam zadanie, by natrafić szybciej na nie,
Mikołaj sięgnął do swej główki i zostawił Wam wskazówki! Przyjacielu, przeszkód po drodze nie będzie wielu, zważ na wskazówki a dojdziesz do celu!

Dzień Krajobrazu 2023 roku odbywał się pod hasłem: „Doceń lokalność !”. Każdemu pracownikowi parków krajobrazowych najbliższe, lokalne krajobrazy są szczególnie bliskie sercu. Zarówno te naturalne wyjątkowe w każdym regionie jak i nie mniej wyjątkowe krajobrazy kulturowe. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu jak co roku zorganizował spacery krajobrazowe.