Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wrzelowiecki Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1990
Powierzchnia 4989,00 ha
Otulina 13625,00 ha
Położenie Wyżyna Lubelska / Małopolski Przełom Wisły, Wzniesienia Urzędowskie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Lubartowie

Aktualności

Zaabsorbowani przez media poważnym tematem Covidu -19, nie możemy nie zauważyć, że skończył się kalendarzowy okres zimy. Odczujemy to dopiero z soboty na niedzielę, gdy przyjdzie nam krócej spać. Tymczasem ruszyły przygotowania do zajęć edukacyjnych w plenerze. Kwiecień to czas cyklicznych wydarzeń w Kluczkowicach (Wrzelowiecki Park Krajobrazowy).

Przygotowania do "Dnia Zawilca" w toku

Chcąc zachęcić Państwa do spędzenia atrakcyjnie czasu wolnego, odwiedziliśmy na zaproszenie p. Dyrektor Jadwigi Religi – Muzeum Regionalne w Kluczkowicach. Mieści się ono w Pałacu Jana Kleniewskiego, w niewielkiej odległości od Opola Lubelskiego. Muzeum zostało powołane przez radę Powiatu Opolskiego w czerwcu 2007 r. Posiada w swojej kolekcji, zabytki i materiały dokumentalne z zakresu archeologii, historii, etnografii, sztuki i historii kolejnictwa wąskotorowego regionu opolskiego. Na potrzeby muzeum oddano pięć pomieszczeń na parterze budynku, dawny gabinet Jana Kleniewskiego, salon, bibliotekę, jadalnię, kaplicę pałacową i trzy pomieszczenia na biuro, magazyny i pokój socjalny.

Wizyta w pałacu Jana Kleniewskiego w Kluczkowicach, na terenie Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego

Od stycznia 2021 r. w Ośrodku Zamiejscowym ZLPK w Lubartowie, udostępniliśmy w nowej gablocie muzealnej część zbiorów przyrody nieożywionej, pozyskanych w ostatnich latach, w trakcie wyjazdów terenowych.

Startuje instagramowa akcja promująca wiedzę nt. lubelskich parków narodowych i krajobrazowych #kieruneklubelskiekrajobrazy. Projekt nawiązuje do ubiegłorocznego konkursu fotograficznego i również dotyczy wykonania przyrodniczego zdjęcia. Najpiękniejsze fotografie mają szansę uzyskać tytuł zdjęcia miesiąca oraz zdjęcia roku. Na autorów zwycięskich prac czekają atrakcyjne nagrody!!!

Wraz z początkiem 2021 roku Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego rozpoczyna realizację trzech kampanii z zakresu edukacji ekologicznej, koordynowaną przez Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych. Na mieszkańców regionu i turystów zafascynowanych tutejszą przyrodą, czekają wydarzenia i akcje tematycznie związane zarówno z pszczołami – w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, jak też z parkami krajobrazowymi i narodowymi, sprzątaniem miejsc cennych przyrodniczo czy innym kwestiom środowiskowym.

Przedmiotem Konkursu jest wykonanie pracy autorskiej w technice plastycznej: płaskie techniki barwne rysunek/malarstwo/ itp.
Uczestnik Konkursu ma za zadanie ukazać najpiękniejsze zakątki przyrodnicze Województwa Lubelskiego na przykładzie Parków Krajobrazowych, bądź Obszarów Chronionego Krajobrazu znajdujących się w obrębie działania Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Lubartowie.

Turystyka rowerowa to świetny sposób na aktywne zwiedzanie bliższej i dalszej okolicy. Rower pozwala sprawnie przemieszczać się po jezdniach, drogach czy nawet ścieżkach. Jednak najwygodniejsze, najbezpieczniejsze i najbardziej lubiane przez rowerzystów są trasy rowerowe przygotowane specjalnie dla nich. Lubelszczyzna może się pochwalić wielokilometrowymi szlakami i trasami rowerowymi. Wśród nich wyróżnia się szlak Green Velo biegnący przez wschodnią część województwa. Teraz jest szansa na stworzenie równie atrakcyjnej trasy wzdłuż zachodniej granicy regionu czyli Wisły.

W Wielkanocny Poniedziałek minął równo rok odkąd na serwisie YouTube swą premierę miał nasz film "Naturalnie ... nie ma jak Lubelskie". Licznik pokazał wczoraj 62552 wyświetleń. Ale ciągle się kręci... DZIĘKUJEMY!!!