Wiosenne migracje płazów poszukujących miejsc rozrodu bywają dla nich bardzo niebezpieczne. Podczas wędrówki z lasu do pobliskich zbiorników wodnych narażone są na liczne ataki ze strony drapieżników.
Jednak w tym okresie to nie drapieżniki są ich największym zagrożeniem, lecz jezdnie i pędzące nimi samochody. Dlatego też, aby pomóc naszym śliskim przyjaciołom w tym trudnym ale jakże ważnym etapie życia, prowadzone są akcje mające na celu zabezpieczenie tras migracji do miejsc rozrodu.
Wszystkie gatunki płazów występujących na terenie Polski, są objęte ochroną gatunkową. Ich znaczenie dla środowiska jest bardzo ważne gdyż są istotnym elementem łańcucha pokarmowego – zjadają bezkręgowce szkodzące gospodarce ogrodniczej, rolnej czy leśnej.
Podstawowym sposobem zachowania ciągłości trwania płazich gatunków, jest dbanie o ich miejsca rozrodu. W miejscach w których śmiertelność płazów jest bardzo wysoka (często uczęszczane drogi w sąsiedztwie zbiorników wodnych) rozstawiane są tymczasowo płotki, siatki ochronne. Wzdłuż płotków co kilkanaście metrów wkopuje się wiadra pełniące funkcję pułapki. Płazy przemieszczając się wzdłuż siatki, wpadają do owych pojemników i czekają na bezpieczny transport ku wodzie. I tu pojawia się nieoceniona rola człowieka. Pojemniki te kontrolowane są kilka razy dziennie. Następnie osobniki które zatrzymały się na siatce bądź wpadły do pułapek, przenoszone są w bezpieczny sposób do najbliższych zbiorników wodnych. Tam dokonuje się rzecz najważniejsza – żabi rozród.
W ostatnich dniach pracownikom ZLPK oddziału w Lubartowie, wspólnie z Urzędem Miasta w Opolu Lubelskim, Starostwem Powiatowym w Opolu Lubelskim, Zakładem Karnym w Opolu Lubelskim, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz Nadleśnictwem Kraśnik, udało się ocalić 2081 żabich istnień ( ropucha szara Bufo Bufo). Z miejsca pragniemy wszystkim podziękować za możliwość współpracy i ogromne zaangażowanie .
Akcja przenoszenia prowadzona była w dwu miejscach migracyjnych na terenie Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego w okolicach Kluczkowic i Wrzelowca.
Tekst i zdjęcia: K. Kowalczyk, M. Szewczyk-Szołtek