Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nadwieprzański Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1990
Powierzchnia 6228,66 ha
Otulina 11473,41 ha
Położenie Wyżyna Lubelska / Płaskowyż Świdnicki; Polesie Wołyńskie / Obniżenie Dorohuckie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Lubartowie

Aktualności

Krajobrazowy Weekend Czerwcowy to kolejna okazja do wybrania się na wycieczkę po Lubelskich Parkach Krajobrazowych. Podobnie jak przy „Krajobrazowej Majówce”, wychodzimy z propozycją różnorodnych tras do pokonania indywidualnie, z rodziną lub w gronie przyjaciół. Jeśli szukacie pomysłu na aktywne spędzenie długiego weekendu - koniecznie zajrzyjcie do Lubelskich Parków Krajobrazowych!

KRAJOBRAZOWY WEEKEND CZERWCOWY. Pomysł na długi weekend z lubelskimi Parkami Krajobrazowymi

W województwie lubelskim – a zwłaszcza w parkach krajobrazowych i obszarach chronionego krajobrazu – nie brakuje naturalnych scenografii do zdjęć filmowych. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zachęca do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Filmowym, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

I Ogólnopolski Konkurs Filmowy „Lubelskie. Smakuj życie!”

Dnia 26.03.2021 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Milejowie, Komisja pokonkursowa wyłoniła zwycięzców Wojewódzkiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego„ Nadwieprzańskie koloryty – Pod śnieżna pierzyną”.

Jak co roku serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym poświęconym promocji walorów Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowemu. Konkurs organizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie. Patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Wójt Gminy Milejów Tomasz Suryś. Partnerem merytorycznym jest Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Nadwieprzański Park Krajobrazowy może poszczycić się wieloma obiektami kulturowymi i zabytkowymi. Praktycznie w każdej miejscowości na terenie parku napotkamy coś ciekawego. Jednak nie zapominajmy o parkowej otulinie i tym co ona kryje. Perełką krajoznawczą jej południowego fragmentu jest z pewnością dawne miasto Biskupice.

Startuje instagramowa akcja promująca wiedzę nt. lubelskich parków narodowych i krajobrazowych #kieruneklubelskiekrajobrazy. Projekt nawiązuje do ubiegłorocznego konkursu fotograficznego i również dotyczy wykonania przyrodniczego zdjęcia. Najpiękniejsze fotografie mają szansę uzyskać tytuł zdjęcia miesiąca oraz zdjęcia roku. Na autorów zwycięskich prac czekają atrakcyjne nagrody!!!

Wraz z początkiem 2021 roku Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego rozpoczyna realizację trzech kampanii z zakresu edukacji ekologicznej, koordynowaną przez Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych. Na mieszkańców regionu i turystów zafascynowanych tutejszą przyrodą, czekają wydarzenia i akcje tematycznie związane zarówno z pszczołami – w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, jak też z parkami krajobrazowymi i narodowymi, sprzątaniem miejsc cennych przyrodniczo czy innym kwestiom środowiskowym.

Zawieprzyce to nieduża wieś malowniczo położona nad Wieprzem w otulinie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Zawieprzyce poszczycić się kogą długą i bogatą historią. Turyści odwiedzają je chętnie ze względu na „romantyczne” ruiny zamku i otaczające je budynki podworskie, ładny park oraz panoramę na dolinę Wieprza.