Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nadwieprzański Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1990
Powierzchnia 6228,66 ha
Otulina 11473,41 ha
Położenie Wyżyna Lubelska / Płaskowyż Świdnicki; Polesie Wołyńskie / Obniżenie Dorohuckie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Lubartowie

Aktualności

Dnia 26.03.2021 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Milejowie, Komisja pokonkursowa wyłoniła zwycięzców Wojewódzkiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego„ Nadwieprzańskie koloryty – Pod śnieżna pierzyną”.

Podsumowanie Wojewódzkiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego „Nadwieprzańskie koloryty – Pod śnieżną pierzyną”

Jak co roku serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym poświęconym promocji walorów Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowemu. Konkurs organizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie. Patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Wójt Gminy Milejów Tomasz Suryś. Partnerem merytorycznym jest Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Konkurs Plastyczny - "Nadwieprzańskie Koloryty"

Nadwieprzański Park Krajobrazowy może poszczycić się wieloma obiektami kulturowymi i zabytkowymi. Praktycznie w każdej miejscowości na terenie parku napotkamy coś ciekawego. Jednak nie zapominajmy o parkowej otulinie i tym co ona kryje. Perełką krajoznawczą jej południowego fragmentu jest z pewnością dawne miasto Biskupice.

Startuje instagramowa akcja promująca wiedzę nt. lubelskich parków narodowych i krajobrazowych #kieruneklubelskiekrajobrazy. Projekt nawiązuje do ubiegłorocznego konkursu fotograficznego i również dotyczy wykonania przyrodniczego zdjęcia. Najpiękniejsze fotografie mają szansę uzyskać tytuł zdjęcia miesiąca oraz zdjęcia roku. Na autorów zwycięskich prac czekają atrakcyjne nagrody!!!

Wraz z początkiem 2021 roku Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego rozpoczyna realizację trzech kampanii z zakresu edukacji ekologicznej, koordynowaną przez Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych. Na mieszkańców regionu i turystów zafascynowanych tutejszą przyrodą, czekają wydarzenia i akcje tematycznie związane zarówno z pszczołami – w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, jak też z parkami krajobrazowymi i narodowymi, sprzątaniem miejsc cennych przyrodniczo czy innym kwestiom środowiskowym.

Zawieprzyce to nieduża wieś malowniczo położona nad Wieprzem w otulinie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Zawieprzyce poszczycić się kogą długą i bogatą historią. Turyści odwiedzają je chętnie ze względu na „romantyczne” ruiny zamku i otaczające je budynki podworskie, ładny park oraz panoramę na dolinę Wieprza.

W 2020 roku nakładem Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych zostały wydane kolejne mapy przyrodniczo-turystyczne, e-przewodniki po parkach krajobrazowych oraz e-przewodniki po ścieżkach dydaktycznych oraz szlakach pieszych i rowerowych województwa lubelskiego. Wydawcą map oraz e-przewodników było wydawnictwo Euro Pilot Sp. z o.o. z Warszawy. Autorami opisów umieszczonych w publikacjach są pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Zapraszamy do udziału w spotkaniach z interesariuszami planów ochrony parków krajobrazowych w imieniu Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, która w konsorcjum z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest wykonawcą projektów planów ochrony parków krajobrazowych: Kazimierskiego, Nadwieprzańskiego i Szczebrzeszyńskiego. Ze względów epidemiologicznych spotkania zostaną zorganizowane w trybie online.