Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nadwieprzański Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1990
Powierzchnia 6228,66 ha
Otulina 11473,41 ha
Położenie Wyżyna Lubelska / Płaskowyż Świdnicki; Polesie Wołyńskie / Obniżenie Dorohuckie
Jednostka odpowiedzialna Oddział w Lubartowie

O parku

Park powołano dla ochrony fragmentu doliny środkowego biegu rzeki Wieprz.

Położenie administracyjne (powiat/gminy): Powiat łęczyński / Łęczna (miejska), Łęczna (wiejska), Milejów (wiejska), Puchaczów (wiejska), Spiczyn (wiejska); Powiat Świdnicki / Trawniki (wiejska)

UCHWAŁA NR XIV/216/2016 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO z dnia 28 stycznia 2016r. w sprawie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego

Plan ochrony Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego:

Uchwała nr XXXII/489/2021 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Lub. z 2022 r., poz. 78

Nadwieprzański Park Krajobrazowy położony jest w centralnej części województwa lubelskiego nad środkowym odcinkiem Wieprza, na styku dwóch wielkich jednostek fizjograficznych: Wyżyny Małopolskiej i Niżu Zachodniorosyjskiego. Jest to jednocześnie umowna fizyczno-geograficzna granica pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią.

Park wraz z otuliną odznacza się wyraźnym zróżnicowaniem typów krajobrazu. W południowej części dolina Wieprza jest szeroka i silnie zabagniona. W części północnej na odcinku pomiędzy Ciechankami Krzesimowskimi, a Kijanami jest ona wąska, kręta i ma charakter przełomu przez wzniesienia Wyżyny Lubelskiej, a jej krawędzie wznoszą się miejscami do ponad 20 metrów i są porozcinane jarami i wąwozami.

W obrębie Parku do Wieprza uchodzą jego dopływy - lewobrzeżne: Giełczew i Stoki, oraz prawobrzeżne: Białka, Mogielnica i Świnka.