Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim

Aktualności

Startuje instagramowa akcja promująca wiedzę nt. lubelskich parków narodowych i krajobrazowych #kieruneklubelskiekrajobrazy. Projekt nawiązuje do ubiegłorocznego konkursu fotograficznego i również dotyczy wykonania przyrodniczego zdjęcia. Najpiękniejsze fotografie mają szansę uzyskać tytuł zdjęcia miesiąca oraz zdjęcia roku. Na autorów zwycięskich prac czekają atrakcyjne nagrody!!!

Nowa edycja akcji #kieruneklubelskiekrajobrazy

Wraz z początkiem 2021 roku Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego rozpoczyna realizację trzech kampanii z zakresu edukacji ekologicznej, koordynowaną przez Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych. Na mieszkańców regionu i turystów zafascynowanych tutejszą przyrodą, czekają wydarzenia i akcje tematycznie związane zarówno z pszczołami – w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, jak też z parkami krajobrazowymi i narodowymi, sprzątaniem miejsc cennych przyrodniczo czy innym kwestiom środowiskowym.

Lubelskie na rzecz pszczół, parków i środowiska

Ostatnie dni grudnia, oraz okres poświąteczny sprzyja refleksją o minionym roku, a także nastraja nas wszystkich do myślenia i marzeń – jaki będzie nowy 2021 rok.

  • 02-12-2020

W Parku Krajobrazowym „Lasy Janowskie” w ostoi w Szklarni mieszka stado koni biłgorajskich. Na obszarze około 20 hektarów łąk 18 potomków leśnego tarpana prowadzi dzikie stadne życie, nie zakłócone zewnętrzną ingerencją człowieka. Konie mogą egzystować według swoich naturalnych odziedziczonych po przodkach instynktach i i doświadczeniach.

Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” w ogromnej większości porośnięty jest zwartym lasem. Na przeważającej części tego terenu gospodarkę leśną prowadzi Nadleśnictwo Janów Lubelski. Zgodnie z planami pozyskuje materiał drzewny dla celów gospodarczych, a także dba i troszczy się o powierzone mu powierzchnie leśne. Wszyscy wiemy co dzieje się ze ściętym drzewem, a produkty z niego powstałe otaczają nas na każdym kroku. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę co dzieje się z drzewem które w naturalny sposób utraciło swoje życie i stało się tzw. „martwym drzewem”.

Na terenie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu wśród lasów i pagórków Roztocza położona jest wieś Otrocz. Jak wiele miejscowości umiejscowionych we wschodniej części naszego kraju przechodziła liczne burzliwe przemiany, a jej historia obejmuje dzieje ludności należącej do odrębnych narodów i wyznających różne religie.

Stado koni biłgorajskich przebywające w Ostoi w miejscowości Szklarnia na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest znane nie tylko na terenie województwa lubelskiego lecz również w całej Polsce. Aby podziwiać te piękne zwierzęta do Szklarni przybywa wiele grup młodzieży i miłośników przyrody, nieraz z odległych terenów.

W dniach 24 – 27 września 2020 roku w ośrodku nad Tanwią w Żarach odbyła się „Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi”. Współorganizatorem spotkania był Wiesław Różyński – Wójt Gminy Biłgoraj wspólnie z dyrektorem Przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce dr Markiem Prawdą i Prezesem Fundacji Kuźnica im. Hugona Kołłątaja Janem Klementem. Celem wydarzenia było wyposażenie młodych liderów z terenów wiejskich i małych miast w rzetelną wiedzę na temat funkcjonowania Unii Europejskiej i jej działań wspierających rozwój obszarów wiejskich, w narzędzia do wykorzystania tej wiedzy w aktywności społecznej uczestników oraz budowania wspólnoty młodych liderów.