Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim

Aktualności

Jajka wielkanocne; - bez nich nie ma tych radosnych świątecznych dni zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Symbolizują one zwycięstwo nad śmiercią i odrodzenie się wiernych w jego osobie.

Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” słynie nie tylko z bujnej przyrody, pięknego krajobrazu, ale równie region nadal piastujący i kultywujący dawne rzemiosło. Widoczne jest to szczególnie w tradycyjnej wytwórczości rzemieślniczej. W rejonie parku najbardziej znana jest produkcja garnków. W jednej ze wsi wytwarzane są one już od ponad 200 lat.

NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ

Duże piękne kompleksy leśne przyciągają rzesze turystów spragnionych obcowania z przyrodą, relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu. Często na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” można spotkać wędrowców którzy przemierzają leśne trasy i podziwiają bujną roślinność- okazy ogromnych drzew, a wielka jest ich radość gdy mają okazję zaobserwować dzikie zwierzęta. Dorodne jelenie, dziki, łosie, sarny a ostatnio również żubry są doskonałym fotograficznym trofeum, którym można się pochwalić znajomym po powrocie do domu.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Lubelskim zaprasza do udziału w konkursie technicznym na najładniejszą pisankę z okazji Świąt Wielkanocnych. Konkurs skierowany jest do mieszkańców województwa lubelskiego. Prace mogą być wykonane dowolną techniką, powinny jednak zawierać motywy przyrodnicze charakterystyczne dla danego regionu Lubelszczyzny.

Lasy Janowskie, tworzące środkową i centralną część Puszczy Solskiej, są jednym z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce. Oprócz cennych właściwości przyrodniczych i krajobrazowych napotkać tu można miejsca pamiętające burzliwą przeszłość naszego kraju. Teren Lasów Janowskich najbardziej znany jest z okresu Drugiej Wojny Światowej gdzie w okolicach Porytowych Wzgórz odbyła się największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich z niemieckim najeźdźcą.

Mamy w całej Polsce smutny niebezpieczny i wszystkich nas stresujący czas. Pandemia nie chce odpuścić i sprawia wiele trudności w realizacji zaplanowanych czynności. Szczególnie trudny i nużący jest to okres dla naszych dzieci. Przez wiele dni nie mogą korzystać z uroków zimy – jazdy na nartach , sankach, lepieniu bałwana i podobnych atrakcjach. Dzieci bardzo się nudzą i zaczynają sprawiać kłopoty rodzicom.

Jest rzeczą bardzo ważną abyśmy pamiętali o naszych bohaterach z dawnych lat. Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” usiany jest mogiłami poległych z czasów Drugiej Wojny Światowej.

Już od kilku lat mieszkańcy okolic Janowa Lubelskiego dowiadywali się o możliwości osiedlenia stada żubrów w miejscowych lasach. Większość ludności nie wierzyła w te informacje. W tym roku plotka stała się prawdą.