Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim

Aktualności

Święta Bożego Narodzenia w kulturze chrześcijańskiej obchodzone są ze szczególnym przeżyciem duchowym. Baśniowa choinka, rodzinny stół, pierwsza gwiazdka na firmamencie ciemnego roziskrzonego nieba i wreszcie przełamany, biały opłatek, wyrażający życzliwość i pojednani. W pieśni kolędnej rozczulenie i uniesienie naszych słów i myśli. I tak od pokoleń kultywujemy te piękne tradycje i oby żyły one w sercach i świadomości następnych pokoleń.

ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE !

Lasy Janowskie i ich najbliższa okolica w przeszłości były świadkiem wielu krwawych zmagań wojennych. Najbardziej znane są walki oddziałów partyzanckich z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej. Przykładem jest Porytowe Wzgórze gdzie miała miejsce największa na ziemiach polskich bitwa partyzantów z oddziałami hitlerowskimi.

Ślady krwawych walk
  • 05-11-2021

Listopad to miesiąc kiedy wszyscy wspominamy swoich bliskich, leżących na cmentarzach w całym kraju, lub poza jego granicami. Dzień zaduszny i wszystkich Świętych jest czasem zadumy, refleksji i wspomnień. Staramy się wtedy uprzątnąć miejsca pochówku oraz zapalić przysłowiowy znicz na znak pamięci. Są jednak groby ludzi, których bliscy i rodziny są bardzo daleko, lub nie znają miejsca ich spoczynku.

W dniu 07.10.2021 na terenie ostoi konia biłgorajskiego po raz kolejny przeprowadzona została akcja „ Dzień konia biłgorajskiego”.

Katastrofalne zanieczyszczenie Ziemi powoduje nieodwracalne zmiany klimatu, a także w sposób radykalny pogarsza warunki życia mieszkańców naszego globu. Nikt bowiem z nas nie przepada za bałaganem, a chcemy aby nasze dalsze i najbliższe otoczenie było czyste i lśniące.

  • 06-09-2021

Na terenie Parku krajobrazowego „Lasy Janowskie” oraz Roztoczańskiego i Kraśnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu zlokalizowanych jest wiele pasiek skupionych w czterech prężnie działających kołach pszczelarskich. Rodziny pszczele dostarczają swoim opiekunom aromatyczny miód, wosk a także wiele innych potrzebnych i pożytecznych produktów. Pszczoły mogą również przydać się człowiekowi do innych celów. Jest to ważne w dzisiejszych czasach – pogodowo bardzo zmiennych i nieprzewidywalnych.

Wyścig kolarski to piękny wymagający ogromnej wytrzymałości i determinacji sport. Wiele krajów organizuje cykliczne wieloetapowe wyścigi przebiegające przez teren swojej ojczyzny. Taki coroczny wyścig kolarski „Tour de Pologne” odbywa się również w naszym kraju.

Kochani to już ostatni spacer tego lata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
22 sierpnia 2021 r Park krajobrazowy „Lasy Janowskie”
Spotykamy się o 10.00 na parkingu przy wejściu na ścieżkę od strony Janowa Lubelskiego ( w załączniku jest mapa z zaznaczonym miejscem spotkania)