Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim

Aktualności

Katastrofalne zanieczyszczenie Ziemi powoduje nieodwracalne zmiany klimatu, a także w sposób radykalny pogarsza warunki życia mieszkańców naszego globu. Nikt bowiem z nas nie przepada za bałaganem, a chcemy aby nasze dalsze i najbliższe otoczenie było czyste i lśniące.

Aby świat był czyściejszy !

Na terenie Parku krajobrazowego „Lasy Janowskie” oraz Roztoczańskiego i Kraśnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu zlokalizowanych jest wiele pasiek skupionych w czterech prężnie działających kołach pszczelarskich. Rodziny pszczele dostarczają swoim opiekunom aromatyczny miód, wosk a także wiele innych potrzebnych i pożytecznych produktów. Pszczoły mogą również przydać się człowiekowi do innych celów. Jest to ważne w dzisiejszych czasach – pogodowo bardzo zmiennych i nieprzewidywalnych.

Nie tylko miód

Wyścig kolarski to piękny wymagający ogromnej wytrzymałości i determinacji sport. Wiele krajów organizuje cykliczne wieloetapowe wyścigi przebiegające przez teren swojej ojczyzny. Taki coroczny wyścig kolarski „Tour de Pologne” odbywa się również w naszym kraju.

Kochani to już ostatni spacer tego lata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
22 sierpnia 2021 r Park krajobrazowy „Lasy Janowskie”
Spotykamy się o 10.00 na parkingu przy wejściu na ścieżkę od strony Janowa Lubelskiego ( w załączniku jest mapa z zaznaczonym miejscem spotkania)

  • 06-07-2021

Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest bardzo znany w całym kraju z uroczych lasów mnóstwa dzikiej zwierzyny, urozmaiconego krajobrazu oraz wielu miejsc pamięci narodowej. Można tu miło i pożytecznie spędzić czas oraz odpocząć od codziennych trosk i kłopotów.

Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” znany jest nie tylko z pięknego krajobrazu, wielu gatunków zwierząt, ale najwięcej ludzi kojarzy go z istniejącą ostoją konia biłgorajskiego.

Krajobrazowy Weekend Czerwcowy to kolejna okazja do wybrania się na wycieczkę po Lubelskich Parkach Krajobrazowych. Podobnie jak przy „Krajobrazowej Majówce”, wychodzimy z propozycją różnorodnych tras do pokonania indywidualnie, z rodziną lub w gronie przyjaciół. Jeśli szukacie pomysłu na aktywne spędzenie długiego weekendu - koniecznie zajrzyjcie do Lubelskich Parków Krajobrazowych!

  • 31-05-2021

Okolice Janowa Lubelskiego to największy w Polsce teren upraw gryki. W najbliższym sąsiedztwie Janowa zlokalizowanych jest wiele zakładów specjalizujących się w produkcji kaszy gryczanej. Od tej profesji okoliczni mieszkańcy otrzymali przezwisko – Kaszawary.