Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim

Aktualności

Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” znany jest nie tylko z pięknego krajobrazu, wielu gatunków zwierząt, ale najwięcej ludzi kojarzy go z istniejącą ostoją konia biłgorajskiego.

Kawaler – przybył

Krajobrazowy Weekend Czerwcowy to kolejna okazja do wybrania się na wycieczkę po Lubelskich Parkach Krajobrazowych. Podobnie jak przy „Krajobrazowej Majówce”, wychodzimy z propozycją różnorodnych tras do pokonania indywidualnie, z rodziną lub w gronie przyjaciół. Jeśli szukacie pomysłu na aktywne spędzenie długiego weekendu - koniecznie zajrzyjcie do Lubelskich Parków Krajobrazowych!

KRAJOBRAZOWY WEEKEND CZERWCOWY. Pomysł na długi weekend z lubelskimi Parkami Krajobrazowymi
  • 31-05-2021

Okolice Janowa Lubelskiego to największy w Polsce teren upraw gryki. W najbliższym sąsiedztwie Janowa zlokalizowanych jest wiele zakładów specjalizujących się w produkcji kaszy gryczanej. Od tej profesji okoliczni mieszkańcy otrzymali przezwisko – Kaszawary.

W województwie lubelskim – a zwłaszcza w parkach krajobrazowych i obszarach chronionego krajobrazu – nie brakuje naturalnych scenografii do zdjęć filmowych. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zachęca do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Filmowym, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Miesiąc kwiecień a szczególnie jego druga połowa zawsze w Parku Krajobrazowym „Lasy Janowskie” oznaczała bujny rozkwit wszelkiej roślinności. Po zimowym letargu przyroda chciała bardzo szybko nadrobić czas przestoju i stworzyć warunki dla wzrostu nowych pokoleń.

Krajobrazowa Majówka to propozycja indywidualnych, jednodniowych wycieczek na terenie obszarów wyróżniających się unikalnym krajobrazem i klimatem. Szukasz pomysłu na aktywne spędzenie długiego weekendu majowego? Zajrzyj do Lubelskich Parków Krajobrazowych!

  • 16-04-2021

Teren powiatu janowskiego oraz Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”, Kraśnickiego i Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu to 10 dużych kompleksów stawów rybnych (Maliniec, Potoczek, Momoty Górne, Zamek). Liczą one około 1,4 tyś. ha. powierzchni wody, co stanowi 20% całej powierzchni stawów w województwie lubelskim.

Jajka wielkanocne; - bez nich nie ma tych radosnych świątecznych dni zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Symbolizują one zwycięstwo nad śmiercią i odrodzenie się wiernych w jego osobie.