Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Południoworoztoczański Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1989
Powierzchnia 4019,00 ha (województwo lubelskie), 16797,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Roztocze / Roztocze Środkowe, Roztocze Wschodnie; Kotlina Sandomierska / Płaskowyż Tarnogrodzki
Jednostka odpowiedzialna Oddział w Zamościu

Aktualności

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Roztocze malowane – Kto mieszka w dziupli ?”.

Konkurs plastyczny "Roztocze malowane - Kto mieszka w dziupli ?"

Projektowany Geopark „Kamienny Las na Roztoczu” ma wykonaną dokumentację przez zespół wybitnych naukowców pod kierunkiem prof. Marka Krąpca. W chwili obecnej Geopark ten ma rangę lokalną. Omawiany obiekt ma powierzchnię 640 km², 65 km długości i 2-18 km szerokości. Ściśle określone granice Geoparku, w znacznym stopniu pokrywają się z terenem Roztocza w granicach Polski.

Geopark Kamienny Las na Roztoczu

Zapraszamy do wzięcia udziału w XIII edycji konkursu technicznego „Budka lęgowa”. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VIII) z miejscowości znajdujących się w obszarze działania Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu.

W sobotę 22 lipca 2023 roku w Siedliskach zorganizowano V Piknik Regionalny z okazji 20-lecia Muzeum Skamieniałych Drzew. Nie mogło tam zabraknąć pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu. Zwłaszcza, że ważnym tematem poruszanym podczas uroczystości była idea stworzenia Geoparku „Kamienny Las na Roztoczu”.

Spośród 203 budek lęgowych, które w znaczącej większości wykonane zostały w sposób prawidłowy czyli przede wszystkim stanowią bezpieczne miejsce na założenie gniazda, wyłoniliśmy zwycięzców.

Na konkurs techniczny „Budka lęgowa” organizowany przez zamojski Oddział Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w bieżącym 2023 roku napłynęły 203 budki lęgowe z 17 szkół.

W ubiegły weekend (24-25 września) odbyła się 62. edycja Rajdu „Jesiennego”, organizowanego przez Oddział PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

W tym roku Lubycza Królewska obchodzi 600-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza na ostatni z sześciu przygotowanych z tej okazji wykładów. Będzie to wykład dr hab. Mariusza Kopra „Żydzi lubyccy – historia, język, kultura, zagłada”. Spotkanie odbędzie się 3 czerwca 2022 roku w Sali Konferencyjnej Rady Miejskiej w Lubyczy Królewskiej przy ul. Jana III Sobieskiego 16.