Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Południoworoztoczański Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1989
Powierzchnia 4019,00 ha (województwo lubelskie), 16797,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Roztocze / Roztocze Środkowe, Roztocze Wschodnie; Kotlina Sandomierska / Płaskowyż Tarnogrodzki
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Zamościu

Aktualności

W dniach 22.09-20.10.2021 w Zespole Cerkiewnym w Radrużu – Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie miała miejsce wystawa fotograficzna pt. „Bruśnieńskie krzyże przydrożne – historia w kamieniu.” Wystawie towarzyszyła publikacja z tekstami współautorów, panów: Grzegorza Ciećki, Daniela Potkańskiego i Tomasza Stelmaskiego oraz pięknymi, nostalgicznymi fotografiami tego ostatniego. Wspominamy o tym wydarzeniu i publikacji ponieważ zawiera ona między innymi zdjęcia krzyży znajdujących się na terenie Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego.

BRUŚNIEŃSKIE KRZYŻE PRZYDROŻNE

W województwie lubelskim – a zwłaszcza w parkach krajobrazowych i obszarach chronionego krajobrazu – nie brakuje naturalnych scenografii do zdjęć filmowych. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zachęca do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Filmowym, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

I Ogólnopolski Konkurs Filmowy „Lubelskie. Smakuj życie!”

W najnowszym numerze „Gazety Horynieckiej” Pisma Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Horynieckiej ukazał się artykuł pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu, głównego specjalisty Małgorzaty Ciuryło i kierownika Krzysztofa Kowalczuka pt. „Ocalmy póki nie jest za późno”.

Startuje instagramowa akcja promująca wiedzę nt. lubelskich parków narodowych i krajobrazowych #kieruneklubelskiekrajobrazy. Projekt nawiązuje do ubiegłorocznego konkursu fotograficznego i również dotyczy wykonania przyrodniczego zdjęcia. Najpiękniejsze fotografie mają szansę uzyskać tytuł zdjęcia miesiąca oraz zdjęcia roku. Na autorów zwycięskich prac czekają atrakcyjne nagrody!!!

Wraz z początkiem 2021 roku Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego rozpoczyna realizację trzech kampanii z zakresu edukacji ekologicznej, koordynowaną przez Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych. Na mieszkańców regionu i turystów zafascynowanych tutejszą przyrodą, czekają wydarzenia i akcje tematycznie związane zarówno z pszczołami – w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, jak też z parkami krajobrazowymi i narodowymi, sprzątaniem miejsc cennych przyrodniczo czy innym kwestiom środowiskowym.

Zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego pt. „Kamienne Roztocze Wschodnie”, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Geoturystycznego „Roztocze Wschodnie” we współpracy z Powiatem Lubaczowskim oraz Powiatem Tomaszowskim. Film został zrealizowany przez TV Podkarpacką.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych gorąco poleca do obejrzenia film pt. „Wielokulturowe dziedzictwo Roztocza Wschodniego wykute w kamieniu”, który jest niezwykłą podróżą po Roztoczu Wschodnim. Autorzy filmu zabiorą nas do niezwykłych miejsc, które kryją w sobie niezwykłe historie. Historie, które od wieków wykuwane były w kamieniu. Kamieniu, który łączył wielokulturowe społeczeństwo zamieszkujące Roztocze. A wszystko zaczęło się w Starym Bruśnie...

W 2020 roku nakładem Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych zostały wydane kolejne mapy przyrodniczo-turystyczne, e-przewodniki po parkach krajobrazowych oraz e-przewodniki po ścieżkach dydaktycznych oraz szlakach pieszych i rowerowych województwa lubelskiego. Wydawcą map oraz e-przewodników było wydawnictwo Euro Pilot Sp. z o.o. z Warszawy. Autorami opisów umieszczonych w publikacjach są pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.