Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim

Aktualności

W Parku Krajobrazowym „Lasy Janowskie” w ostoi w Szklarni mieszka stado koni biłgorajskich. Na obszarze około 20 hektarów łąk 18 potomków leśnego tarpana prowadzi dzikie stadne życie, nie zakłócone zewnętrzną ingerencją człowieka. Konie mogą egzystować według swoich naturalnych odziedziczonych po przodkach instynktach i i doświadczeniach.

MOWA KONI

Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” w ogromnej większości porośnięty jest zwartym lasem. Na przeważającej części tego terenu gospodarkę leśną prowadzi Nadleśnictwo Janów Lubelski. Zgodnie z planami pozyskuje materiał drzewny dla celów gospodarczych, a także dba i troszczy się o powierzone mu powierzchnie leśne. Wszyscy wiemy co dzieje się ze ściętym drzewem, a produkty z niego powstałe otaczają nas na każdym kroku. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę co dzieje się z drzewem które w naturalny sposób utraciło swoje życie i stało się tzw. „martwym drzewem”.

DRUGIE ŻYCIE DRZEWA

Na terenie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu wśród lasów i pagórków Roztocza położona jest wieś Otrocz. Jak wiele miejscowości umiejscowionych we wschodniej części naszego kraju przechodziła liczne burzliwe przemiany, a jej historia obejmuje dzieje ludności należącej do odrębnych narodów i wyznających różne religie.

Stado koni biłgorajskich przebywające w Ostoi w miejscowości Szklarnia na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest znane nie tylko na terenie województwa lubelskiego lecz również w całej Polsce. Aby podziwiać te piękne zwierzęta do Szklarni przybywa wiele grup młodzieży i miłośników przyrody, nieraz z odległych terenów.

W dniach 24 – 27 września 2020 roku w ośrodku nad Tanwią w Żarach odbyła się „Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi”. Współorganizatorem spotkania był Wiesław Różyński – Wójt Gminy Biłgoraj wspólnie z dyrektorem Przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce dr Markiem Prawdą i Prezesem Fundacji Kuźnica im. Hugona Kołłątaja Janem Klementem. Celem wydarzenia było wyposażenie młodych liderów z terenów wiejskich i małych miast w rzetelną wiedzę na temat funkcjonowania Unii Europejskiej i jej działań wspierających rozwój obszarów wiejskich, w narzędzia do wykorzystania tej wiedzy w aktywności społecznej uczestników oraz budowania wspólnoty młodych liderów.

Zgodnie z harmonogramem cyklu lokalnych wydarzeń pod hasłem „Odkrywcy Lubelskich Parków Krajobrazowych” w dniu 24 września 2020 roku w Janowie Lubelskim odbyła się ta interesująca impreza.

Prawie cały teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” porośnięty jest gęstym lasem. Wprawdzie dominuje drzewostan sosnowy (około 70% powierzchni) lecz można również spotkać świerki, buki, jodły, i dęby. Lasy janowskie znane są z pięknej flory różnorodności zwierząt, wielu ciekawych miejsc historycznych oraz urozmaiconego krajobrazu. Te niewątpliwe zalety przyciągają na teren Parku wielu turystów pragnących odpocząć na łonie natury.

Od pewnego czasu na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” w niespotykanie szybkim tempie następuje rozprzestrzenianie się nawłoci kanadyjskiej. Wysokie łodygi tej rośliny widoczne są prawie na całym obszarze parku. Ponieważ nawłoć kanadyjska ma niewielkie wymagania glebowe, zajmuje tereny ruderalne, przydrożne, oraz wszelkiego rodzaju nieużytki.