Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 30 666,97 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22677,76 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim

Aktualności

Dnia 6 października 2024 r. odbyło się VI Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego. Tegoroczne Święto pod hasłem „Szlakiem głuszca i konia biłgorajskiego”, powiązane było z 40-leciem powstania Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”, jednego z największych parków krajobrazowych Województwa Lubelskiego.

Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego  „Szlakiem głuszca i konia biłgorajskiego”

Już niebawem Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego. Zapraszamy do wspólnego świętowania małych i dużych. Przygotowaliśmy dla Państwa moc atrakcji!

Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego

Serdecznie zapraszamy na VI już Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego.

Tegoroczne wakacje dobiegły końca. Zainteresowani turyści jak również lokalna społeczność mogli spędzić je aktywnie na wiele sposobów, wybierając jedną z wielu opcji przygotowaną przez pracowników Lubelskich Parków Krajobrazowych.

W tym roku w ostoi konia biłgorajskiego przyszły na świat źrebaki. Jest ich 6 (5 klaczy i 1 ogierek). Na razie są bardzo smutne, bo czekają na imiona, a pracownicy Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Lubelskim postanowili, że ich wybór będzie należał do państwa. Ich imiona muszą być piękne i wyjątkowe! Bardzo prosimy więc o pomoc!!!

W gościnnych murach Stadniny Koni w Janowie Podlaskim 26 marca br. odbyła się konferencja z okazji przypadających na rok 2024 jubileuszy dwóch parków krajobrazowych województwa lubelskiego – Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”, który będzie obchodził 40 rocznicę swego utworzenia oraz Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, który będzie świętował 30 lat swego istnienia.

Spotkania zorganizowane przez ZLPK w ramach „Nocy Sów” odbyły w kilku miejscach na terenie całej Lubelszczyzny. Łącznie udział w nich wzięło udział 337 osób.

Grupa rasowa koni biłgorajskich jest uznawana za bezsporną pozostałość po dzikich koniach egzystujących w Europie o których pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z V wieku p.n.e. W niewielkiej miejscowości Szklarnia w Parku Krajobrazowym „Lasy Janowskie” mamy możliwość podziwiać jedyną ostoję konia biłgorajskiego w Polsce.