Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim

Dziedzictwo kulturowe

Na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” położone są wsie i osady śródleśne, gdzie można spotkać przykłady dawnej drewnianej zabudowy mieszkalnej, stare kapliczki i charakterystyczne krzyże przydrożne. W Momotach Górnych znajduje się drewniany dwór (XIX w) oraz kościół z oryginalnym wyposażeniem wykonanym z różnych gatunków drzewa. Turyści odwiedzający ten Park powinni udać się do ośrodka rzemiosła ludowego w Łążku Ordynackim – garncarstwa, w Bukowej – łubiarstwa i plecionkarstwa.

Do najciekawszych miejscowości należą: Zaklików z dwoma Kościołami drewnianym (1550 r) i murowanym (XVII w), Potoczek z zespołem pałacowo-parkowym (XVIII w), Modliborzyce z renesansowym Kościołem (XVII w) i barokową synagogą (1760 r), Janów Lubelski z barokowym Kościołem i Klasztorem Dominikanów (XVII w), klasycystycznymi domami z XIX w i ciekawym muzeum regionalnym, Frampol z renesansowym układem urbanistycznym opartym na planie kwadratu i drewnianymi domami tkaczy z XIX w.

Historia tej krainy, o stosunkowo niewielkim zaludnieniu, jest niezwykle bogata i burzliwa. Lasy były miejscem schronienia i walki wielu oddziałów powstańczych i partyzanckich. Szczególnie warta odnotowania jest bitwa na Porytowym Wzgórzu, która odbyła się 14 czerwca 1944 roku. W leśnych ostępach starły się wojska niemieckie z partyzantami polskimi i radzieckimi. Bitwa uznawana jest za największą bitwę partyzancką, jaka miała miejsce na ziemiach polskich. Pamiątką po tragicznych latach wojen, które odcisnęły swoje piętno na ziemi janowskiej, są pomniki i groby wojenne w miejscach toczonych bitew i potyczek oraz zarastające miejsca po istniejących niegdyś osadach leśnych.