Aktualności

W tym roku kampania obchodów Dnia Ziemi zwraca uwagę na ochronę zagrożonych gatunków i przebiega pod hasłem: „Chrońmy nasze gatunki”. Słowo "nasze" ma bardzo duże znaczenie. Dzień Ziemi obchodzony jest w 192 krajach na Ziemi i w każdym z nich znajdują się gatunki, które są zagrożone. I w każdym z tych krajów mówiono o lokalnych czyli właśnie tych „naszych” gatunkach, na które trzeba spojrzeć ze specjalną troską.

DZIEŃ ZIEMI NA ZAMOJSZCZYŹNIE

Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” położony jest na terenie dwóch województw – lubelskiego ( o powierzchni około 35ooo ha.) i podkarpackiego ( o powierzchni około 5000 ha.). Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Lubelskim opiekuje się lubelską częścią parku, dlatego też byliśmy trochę zaskoczeni ofertą współpracy i zaproszeniem do wzięcia udziału w jubileuszowym XV Międzyszkolnym Szkolnym Konkursie Przyrodniczym który odbył się 14 maja 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cholewianej Górze w Województwie Podkarpackim.

MIŁA WIZYTA W SĄSIEDNIM WOJEWÓDZTWIE

W dniach 9-10 maja 2019 roku z okazji mijającej 40 rocznicy utworzenia Kazimierskiego Parku Krajobrazowego Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zorganizował konferencję naukową pt. „Kazimierski Park Krajobrazowy – 40 lat i co dalej?” w Hotelu Kazimierzówka położonym w Kazimierzu Dolnym. W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób, w tym: przedstawiciele samorządowych władz wojewódzkich oraz samorządu lokalnego, naukowcy, pracownicy służb ochrony przyrody z terenu całej Polski.

W ogólnopolskim poradniku ekologicznym „Eko i My” ukazały się artykuły dotyczące parków krajobrazowych Polski i … Ukrainy.

W dniach 20-22 maja br. odbędą się w Zamościu kolejne, IX już Zamojskie Dni Kresowe DEWAJTIS, których współorganizatorem jest Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

W dniu 12 maja br. w Stanisławce odbyło się uroczyste otwarcie Domu Senior + połączone z festynem rodzinnym.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie od lat współorganizuje na terenie powiatu chełmskiego i województwa lubelskiego największy w Polsce konkurs o tematyce krajoznawczej.

Dnia 10 maja br. w Jedlni-Letnisko odbyła się uroczystość nadania tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Jedlnia-Letnisko” Arturowi Taborowi.

Światowy Dzień Ziemi oprócz wielu akcji edukacyjnych: prelekcji, warsztatów, happeningów to również dobra okazja do podsumowań.

W pierwszomajowy weekend warto było wybrać się w okolice miejscowości Janów Podlaski, gdzie Zamek Janów Podlaski był jednym z głównych organizatorów Majówki na tym terenie.

W dniu 26 kwietnia 2019 roku na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie odbyły się obchody 12 Międzynarodowego Dnia Ziemi połączone z Ogólnopolskim Dniem Geografa. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć - od lat bowiem jesteśmy stałymi uczestnikami tej imprezy.

Dnia 30 kwietnia 2019 r. w siedzibie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Lubartowie, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców konkursu.