Aktualności

Zima to trudny czas dla ptaków. Najbardziej daje się we znaki zimno i trudny dostęp do pokarmu. Aby sobie z tym poradzić ptaki tworzą stada. Wiadomo w kupie raźniej. Często są to grupy wielogatunkowe.

ZIMOWE MULTI - KULTI

Dnia 11 stycznia br. w Skierbieszowie odbył się etap parkowy ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

Etap parkowy konkursu Poznajemy Parku Krajobrazowe Polski w Skierbieszowie

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie informuje, że za zgodą Koordynatora Krajowego umożliwiony został udział w IV – „wojewódzkim” etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” czterech najwyżej punktowanych drużyn, które zajęły drugie miejsca w etapie III – „parkowym”

Wzorem lat ubiegłych pod koniec grudnia w Ośrodku Zamiejscowym w Janowie Lubelskim ogłoszony został konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie informuje o rozpoczęciu IV edycji konkursu wiedzy z okazji Światowego Dnia Mokradeł „W Krainie Bagien i Moczarów”.

Etap parkowy XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu, który został przeprowadzony 11 stycznia br. przez pracowników Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim wyłonił zwycięską drużynę, która będzie reprezentowała Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu” na zmaganiach wojewódzkich.

11 stycznia 2019 r. poznaliśmy szkolną drużynę, która będzie reprezentowała Kazimierski Park Krajobrazowy podczas kolejnego, wojewódzkiego, etapu konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

Dnia 11 stycznia 2019 r. odbył się III etap – „Parkowy” Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie zorganizował ten etap w Szkole Podstawowej w Rudzie-Hucie.

W dniu 11-01-2019 r. w Ośrodku Zamiejscowym w Janowie Lubelskim odbył się kolejny etap konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - „etap parkowy”

Etap parkowy XVIII edycji konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych OZ w Zamościu już za nami. W III etapie konkursu rywalizowały ze sobą drużyny czterech szkół z terenu Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego: Szkoła Podstawowa w Gromadzie, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła w Michalowie oraz Samorządowy Zespól Szkolny we Frampolu. Zadaniem uczniów było indywidualnie rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań, a oceną drużyny była suma punktów poszczególnych jej członków.

W gościnnych murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzczonowie, 11 stycznia 2019 roku, odbył się kolejny (III etap) XVIII Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Nadzór nad przebiegiem etapu parkowego w Krzczonowskim Parku Krajobrazowym od kilku lat sprawuje Biuro Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie.

Podlubelski Zalew Zemborzycki to sztuczny zbiornik utworzony już ponad 40 lat temu na przepływającej przez Lublin rzece Bystrzycy. Otoczony lasami, w których wyznakowano szereg ścieżek rowerowych, spacerowych i biegowych, to lubiane przez Lubelaków miejsce spacerów i rekreacji. Zalew z przyległościami wchodzi w skład rozciągającego się na południe od Lublina Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. W ostatnią, wyjątkowo mroźną, niedzielę spacerowicze mogli zaobserwować tutaj ciekawe zjawisko - poniżej tamy, a więc już na rzece Bystrzycy, w wodzie kąpało się ok. 200 osobników polarnych morsów. Oczywiście nie były to zwierzęta z Arktyki a zahartowani miłośnicy zimowych kąpieli.