Aktualności

Zaproszenie do konkursu „KWITNĄCA WIOSNĄ PISANKA WIELKANOCNA”

„KWITNĄCA WIOSNĄ PISANKA WIELKANOCNA”

Wzorem zeszłorocznych zimowych wypraw ponownie Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie i Koło Łowieckie nr 23 „Szarak” w Chełmie zorganizowało zajęcia terenowe „Zimowym Tropem”. W zajęciach uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie pod opieką Pani Barbary Gałus, Pani Małgorzaty Suchań i ks. Dawida Nowickiego.

„Zimowym Tropem” przez Chełmski Park Krajobrazowy w wiosennym klimacie

Rok 2020 jest ważnym rokiem dla środowiska przyrodniczego . Z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego prowadzone będę działania pod hasłem: „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. Zaś Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych proklamowało rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin (zwany dalej „IYPH” od skrótu ang. nazwy: International Year of Plant Health.

„Jest wola Boża, ażeby się chwała Jego na tym miejscu i pamiątka Moja odprawiała”
Drugiego listopada i ósmego grudnia 1645 roku Matka Boża, trzymająca dwie świece i w obecności dwóch aniołów wypowiedziała te słowa do zmierzającego na jutrznię do kościoła w Białej bednarza Wojciecha Boskiego.

10 lat temu Szkoła Podstawowa w Nadrybiu (Park Krajobrazowy „Pojezierze Łęczyńskie”) uhonorowana została imieniem miejscowych patriotów braci Jana i Kazimierza Bogdanowiczów. Z okazji jubileuszu uczniowie, absolwenci i kadra szkoły zorganizowali uroczystość o charakterze patriotyczno-wspominkowym. Mamy ten zaszczyt, że Ośrodek Zamiejscowy w Lubartowie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych zaliczany jest do grona przyjaciół szkoły stąd też nasza obecność na tej pięknej uroczystości.

  • 18-02-2020

Jedną z najbardziej urozmaiconych i najciekawszych ścieżek dydaktycznych w Parku Krajobrazowym „Lasy Janowskie” jest ta położona w rezerwacie leśnym Szklarnia. Obejmuje ona fragment dawnej Puszczy Solskiej z drzewostanem naturalnego pochodzenia.

Dnia 13 lutego 2020 r. odbyła się kolejna edycja konkursu wiedzy z okazji Światowego Tygodnia Mokradeł „W Krainie Bagien i Moczarów”. Organizatorami konkursu są: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Zespół Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie. Głównym celem konkursu jest pogłębianie wiedzy dotyczącej terenów wodno-błotnych w województwie lubelskim.

Kazimierski Park Krajobrazowy to obszar o niezwykłych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. W dotarciu do nich pozwala szereg gęsta sieć szlaków pieszych, konnych, rowerowych oraz ścieżek dydaktycznych. Te, powstałe staraniem Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, jeszcze w poprzednim wieku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem turystów. Aby jednak wędrówka po nich była bezproblemowa i przyjemna należy im się co jakiś czas „lifting”. W pierwszej kolejności odnowiona została ścieżka dydaktyczna w Bochotnicy.

31 stycznia br. w Bialskim Centrum Kultury odbył się wernisaż poplenerowej wystawy „Podlaski Przełom Bugu 2019”. Jego premiera miała miejsce w Miejskim Centrum Kultury w Siedlcach w listopadzie 2019.

Dnia 31 stycznia 2020 r. odbył się III etap – „Parkowy” Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie zorganizował ten etap w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych jest organizatorem projektu przyrodniczego „Chronimy dziuplaki”. Głównym jego celem jest włączenie młodzieży w czynną ochronę ptaków z grupy dziuplaków i tym samym zwiększenie liczebności ptaków w miejscach gdzie brakuje naturalnych drzew dziuplastych.

31 stycznia pracownicy OZ w Janowie Lubelskim, w Publicznej Szkole Podstawowej w Białej Drugiej, przeprowadzili III etap ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, który wyłonił reprezentację naszego parku do zmagań wojewódzkich.