Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Aktualności

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Chełmie wraz z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie zaprasza na konkurs fotograficzny o tematyce przyrodniczo-łowieckiej.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „PRZYRODNICZE ŁOWISKA 2020”

Jak co roku edukatorzy Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu w okresie wakacyjnym prowadzą warsztaty dla młodych kuracjuszy Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnobrodzie.

WAKACYJNA EDUKACJA

Ścieżka wiedzie przez jeden z najciekawszych i urokliwych fragmentów Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, ukazując jego niezwykle bogatą i wielokulturową historię, a także charakter przyrody Roztocza Zachodniego. W miejscach o szczególnych walorach przyrodniczych, widokowych czy historycznych znajdują się przystanki z tablicami opisowymi. W lipcu bieżącego roku pomalowane i odnowione zostały wszystkie tablice na ścieżce oraz tablica informacyjna przy Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie. Trasa cieszy się dużą popularnością zarówno wśród okolicznych mieszkańców, jak również turystów - coraz liczniej odwiedzających ten region w okresie wakacyjnym.

  • 03-08-2020

Drzewa odgrywają ogromną rolę w przyrodzie i kształtowaniu krajobrazu. Dla lepszego poznania budowy poprzecznej drzewa a ściślej mówiąc jego pnia, ZLPK OZ Zamość przygotował szereg tzw. plastrów, które umożliwiają obserwację różnorodności barw drewna i kory. Wykorzystując plastry, uczymy także obliczania wieku danego fragmentu drewna. Te osobliwe materiały edukacyjne wykorzystywane są podczas zajęć ekologicznych na zajęciach dydaktycznych z dziećmi i młodzieżą.

Macie swój ulubiony szlak? Chcecie go pokazać i zgarnąć nagrody? Ten konkurs jest dla Was!

W Polsce do rodziny modraszkowatych Lycaenidae należy 49 gatunków. Około 75% z tej rodziny żyje w ścisłym związku z mrówkami. Związek ten nazywamy myrmekofilią (myrmex – mrówka, phileo – lubię). Do takich motyli należą trzy bardzo podobne do siebie modraszki: nausitous (Phengaris nausithous), telejus (Phengaris teleius) i alkon (Phengaris alcon).

Huba – to zbiorowa nazwa grzybów nadrzewnych i nadrewnowych. Często podczas spacerów, w parkach lub lasach można zaobserwować je na drzewach. A co o nich wiemy?

rEKOlekcje, to cykl audycji radiowych poświęcona ochronie środowiska i działaniom proekologicznym.

Dnia 22 lipca br. została podpisana umowa o współpracy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z Centrum Kultury Gminy Jabłonna.

W ramach współpracy z lokalnymi samorządami informujemy, że to już ostatnia chwila aby zapisać się na rajd pieszy organizowany pod patronatem Burmistrza Lubyczy Królewskiej i Sołectw Lubycza Południe.

„Stąd widać cały świat!” – zakrzyknął entuzjastycznie 5-letni Jaś, kiedy wspięliśmy się na wierzchowinę koło wsi Marcinówka na Turystycznym Szlaku Pieszym Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Ziemi Skierbieszowskiej.

Turystyka rowerowa to świetny sposób na aktywne zwiedzanie bliższej i dalszej okolicy. Rower pozwala sprawnie przemieszczać się po jezdniach, drogach czy nawet ścieżkach. Jednak najwygodniejsze, najbezpieczniejsze i najbardziej lubiane przez rowerzystów są trasy rowerowe przygotowane specjalnie dla nich. Lubelszczyzna może się pochwalić wielokilometrowymi szlakami i trasami rowerowymi. Wśród nich wyróżnia się szlak Green Velo biegnący przez wschodnią część województwa. Teraz jest szansa na stworzenie równie atrakcyjnej trasy wzdłuż zachodniej granicy regionu czyli Wisły.