Aktualności

„Ekologiczne środowisko – zdrowy człowiek” pod takim hasłem odbył się 11 września IV Piknik Ekologiczno – Geologiczny w Lubartowie. Wzorem lat ubiegłych, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu brał udział w tym ekologicznym święcie.

EKOLOGICZNE ŚRODOWISKO – ZDROWY CZŁOWIEK

Od 1986 roku w Szklarni istnieje ostoja konia biłgorajskiego, gdzie do dzisiejszego dnia można podziwiać przedstawicieli potomków dzikiego konia tarpana.
W przeciągu wielu lat istnienia ostoi pracownicy opiekujący się końmi zgromadzili wiele eksponatów związanych a dawną pracą i osprzętem tych pięknych zwierząt.

DAWNE CHŁOPSKIE „STATKI”

Dnia 1 września br. odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne w sercu największego parku krajobrazowego województwa lubelskiego – Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Narodowe Czytanie odbyło się w naszym kraju już po raz ósmy - w tegorocznym udział wzięli pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Staraniem gminy Jabłonna został wytyczony nowy szlak rowerowy przebiegający częściowo po Krzczonowskim Parku Krajobrazowym.

W ogólnopolskim poradniku ekologicznym „Eko i My” ukazał się drukiem artykuł popularnonaukowy o Kazimierskim Parku Krajobrazowym.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie wraz z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Chełmie i Towarzystwem Przyrodniczym „Bocian” w Warszawie zaprasza na konkurs przyrodniczo-łowiecki z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt

Organizatorzy konkursu: Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Chełmie oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie przedłużają termin przesyłania fotografii do 31 października 2019 r.

Termomodernizacja budynku Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie już za nami.

Purchawica olbrzymia Calvatia gigantea nazywana jest inaczej czasznicą olbrzymią. Pewnie dlatego, że jej owocniki z oddali przypominają bielejące na polu ludzkie czaszki.

W niedzielę, 1 września w amfiteatrze w Rejowcu odbyły się Dożynki Powiatu Chełmskiego. Rolnicy z powiatu chełmskiego spotkali się przy pałacu Zaleskich
w amfiteatrze w Rejowcu, aby świętować zakończenie żniw. Dożynki powiatowe rozpoczęły się mszą dziękczynną, następnie Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk oraz burmistrz Rejowca Tadeusz Górski .

Dzieci i młodzież z gminy Janów Podlaski korzystające z odpoczynku letniego w GOK-u wzięły udział w terenowych zajęciach na działce ZLPK OZ w Janowie Podlaskim.