Aktualności

Kalendarzowa wiosna dogrzewa. Żurawie już przyleciały, cytrynki już wyleciały, a w ciepłych śródleśnych kałużach odbywają gody żaby trawne.

Żaby trawnej murmurando

24 marca 2019 roku odbyła się akcja pod hasłem „Życie przez całe życie” zorganizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. W związku ze współpracą ZLPK Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu ze Stowarzyszeniem, podczas tego wyjątkowego dnia nie mogło zabraknąć także naszego stoiska.

Edukacja przyrodnicza i zabawa podczas akcji "Życie przez całe życie".

W Czerniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu powoli dożywa swoich dni wiekowy już żywiciel niejednej wioski.

W siedzibie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu rozstrzygnięty został konkurs techniczny „Budka lęgowa”. Nagrody uczestnikom wręczali Pani Dyrektor ZLPK Justyna Jędruch i Pan Kierownik ZLPK OZ w Zamościu Krzysztof Kowalczuk.

  • 19-03-2019

„Ptaki są naszymi sąsiadami. Są z nami w zasadzie od zawsze.

W dniu 16 marca br. w oszałamiających pięknem wnętrzach Pałacu Zamoyskich w Kozłówce odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademii Kozłowieckiej. W tegorocznej Akademii udział wzięli także przedstawiciele Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Jak co roku powraca problem płonących traw. Zdecydowanie jest to wyraz ludzkiej lekkomyślności i braku wyobraźni.
Pożar niszczy wszystko. Wypalanie uśmierca nie tylko rośliny na powierzchni gleby ale w roślinności ginie również całe życie - począwszy od owadów, pajęczaków, ślimaków, a skończywszy na płazach, gadach i ssakach. Zniszczeniu ulegają też miejsca lęgowe ptaków, szczególnie gatunków gnieżdżących się na ziemi lub w zaroślach.

W dniach 13-14 marca 2019 r. przedstawiciele Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych uczestniczyli w spotkaniu Dyrektorów oraz Koordynatorów Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Lądzie.

5 kwietnia 2019 r. Zespół Placówek Oświatowych w Janowie Podlaskim, Nadleśnictwo Biała Podlaska i Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Podlaskim zapraszają na „Sowią Noc”.

Szczęśliwego dnia 13 marca br. odbyło się w Skierbieszowie spotkanie dotyczące tegorocznego Święta Parków Krajobrazowych.

Jak co roku pracownicy Zespołu Lubelskich Parków krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu monitorowali stanowisko wawrzynka wilczełyko w miejscowości Jacnia na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. W zeszłym 2018 roku kwitło w tym miejscu 100 roślin, w tym roku stwierdzono ich 68.

Zima jest piękną porą roku, dostarczającą nam wielu wrażeń i atrakcji. Szczególnie okazale wygląda las przystrojony w pierzynę z białego puchu. Ale nawet piękne i atrakcyjne rzeczy szybko się nudzą, tak też jest i z zimą. Wszyscy z tęsknotą wyglądamy oznak wiosny.