Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Konferencja inwentaryzacyjna w Puszczy Kozienickiej

W dniach 22-23 września br. odbyła się II Ogólnopolska Konferencja „Inwentaryzacja i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych”.

Cykl konferencji prezentujących aktywność i dorobek parków krajobrazowych Polski w zakresie inwentaryzacji i monitoringu przyrodniczego został zapoczątkowany w roku ubiegłym przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. Na przełomie września i października 2021 roku, w Stobrawskim Parku Krajobrazowym odbyła się pierwsza konferencja. W dniach 22-23 września br. zorganizowana została kolejna konferencja poświęcona tej tematyce. Miała ona miejsce w m. Garbatka-Zbuczyn położonej w otulinie Kozienickiego Parku Krajobrazowego i zgromadziła specjalistów ds. ochrony przyrody i inne osoby zaangażowane w inwentaryzację i monitoring przyrodniczy, z parków krajobrazowych różnych części Polski.

Dwudniowa konferencja składała się z części referatowej i terenowej. Dzień pierwszy rozpoczął się od powitania wszystkich uczestników konferencji przez gospodarza terenu, Pana Sylwestra Chołasta, Dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Następnie zaprezentowanych zostało aż 14 referatów dotyczących działań inwentaryzacyjnych, monitoringowych, a także z zakresu czynnej ochrony przyrody prowadzonych w parkach krajobrazowych od Odry po Bug i od Karpat po wybrzeże Morza Bałtyckiego. Wśród wspomnianych 14 wystąpień znalazły się dwie prezentacje przygotowane przez pracowników ZLPK. Pierwsza – „Inwentaryzacja sów w Strzeleckim Parku Krajobrazowym”, którą wygłosił Pan Paweł Łapiński - Dyrektor ZLPK, dotyczyła inwentaryzacji sów przeprowadzonej w najbardziej wysuniętym na wschód spośród wszystkich 125 parków krajobrazowych Polski. Druga „Monitoring żołny Merops apiaster w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym” wygłoszona zastała przez Pana Krzysztofa Wojciechowskiego, który przedstawił wyniki monitoringu najbarwniejszego krajowego gatunku ptaka, w najmłodszym i największym spośród 17 parków krajobrazowych Województwa Lubelskiego. Obie prezentacje spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. 

Dzień drugi był dniem terenowym. Jako, że konferencja odbywała się niespełna 10 km od Czarnolasu, to grzechem byłoby nie odwiedzić muzeum „Mistrza Jana z Czarnolasu” Jana Kochanowskiego – jednego z największych naszych poetów. Zwłaszcza, że park otaczający dwór Jabłonowskich, w którym znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego, obfituje w pomnikowych rozmiarów lipy, buki, dęby i inne gatunki drzew. Jednak najważniejszą dla przyrodników była wizyta w wylęgarni ryb i raków w Augustowie prowadzonej przez Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych. Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć w jaki sposób hoduje się rzadkie i chronione gatunki ryb: różankę i strzeblę błotną, oraz raka szlachetnego – gatunek niegdyś spotykany w każdej rzeczułce, a dziś rzadki, częściowo chroniony i wymagający ochrony czynnej. Zwieńczeniem wizyty jak i całej konferencji było wspólne wypuszczanie wyhodowanych w Augustowie raków do środowiska naturalnego, czyli pięknie i naturalnie meandrującej rzeczki Krypianki.

Kolejna konferencja inwentaryzacyjna (podobnie jak i poprzednia) była bardzo ciekawa, różnorodna i, co najważniejsze, potrzebna. Stanowiła bowiem nie tylko okazję do prezentacji prowadzonych inwentaryzacji, monitoringów i działań ochrony czynnej, czy też możliwość wymiany doświadczeń w tym zakresie, ale przede wszystkim pokazała ogrom zaangażowania parków krajobrazowych w w/w działania. To zaś podkreśla, jak ważne i poważnie traktowane są zadania statutowe parków krajobrazowych mające na celu poznawanie i ochronę przyrody. Dziękując gospodarzom, Mazowieckiemu Zespołowi Parków Krajobrazowych za owocne spotkanie, liczymy na to, że kolejne konferencje inwentaryzacyjne zorganizowane w innych zakątkach Polski będą nie mniej ciekawe i pożyteczne.

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK i Małgorzata Grabek Oddział w Zamościu ZLPK