Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Inwent 2021

W pięknych okolicznościach jesiennej przyrody jednego z największych parków krajobrazowych w kraju – Stobrawskiego Parku Krajobrazowego – odbyła się w dniach 30.09-1.10 br. I Ogólnopolska konferencja „Inwentaryzacje i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych”.

Konferencja, której organizatorem był Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, zgromadziła ponad 70-ciu pracowników parków krajobrazowych i innych osób zaangażowanych w badania, inwentaryzacje i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych. Reprezentowane były niemal wszystkie regiony kraju od wybrzeża morza po pogórza. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych reprezentowali główni specjaliści: Małgorzata Grabek z OZ Zamość i Krzysztof Wojciechowski z Biura ZLPK.

Pierwszy dzień konferencji nasycony był obficie prezentacjami i wykładami nt. inwentaryzacji i monitoringów prowadzonych w poszczególnych parkach krajobrazowych i ich zespołach. W pierwszych dwóch blokach faunistycznych zgromadzeni mieli okazję posłuchać o ochronie, inwentaryzacji i monitoringu entomofauny (ważki i chrząszcze) w Mazurskim PK, strzebli błotnej, raka szlachetnego i błotnego oraz różanki w Mazowieckich Parkach Krajobrazowych, ryb dwuśrodowiskowych w dorzeczu Słupi, zimorodka w Zaborskim PK, popielicowatych w Małopolskich Parkach Krajobrazowych i w Stobrawskim PK oraz wilka w Stobrawskim PK. W bloku florystycznym przedstawiono m.in. prezentacje dotyczące ochrony i monitoringu porostów w Trójmiejskim PK, mikołajka nadmorskiego w Nadmorskim PK i storczyków w PK Góra Św. Anny. Blok ogólny zawierał prezentacje nt. inwentaryzacji przyrodniczej i kulturowej w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, ochrony i monitoringu cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, inwentaryzacji przyrodniczej w Suwalskim PK oraz wykorzystania danych z inwentaryzacji do planów ochrony (Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskim PK) a także do uzupełnienia sieci rezerwatów (Stobrawski PK). Obfitujący w wykłady i prezentacje dzień zamykała bardzo ciekawa i oryginalna (by nie rzec: egzotyczna) prezentacja na temat monitoringu przyrodniczego … na Antarktyce przedstawiona przez pracownika Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Radosława Dąbrowskiego.

Dzień drugi konferencji był dniem bardziej warsztatowym. Dr Piotr Tykarski z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił prezentację „Krajowe dane przyrodnicze w światowym systemie informacji o bioróżnorodności GBIF”, która ukazała możliwość wzbogacania światowej bazy danych przyrodniczych o obserwacje poczynione w parkach krajobrazowych. Natomiast gospodarze konferencji zaprezentowali własny system GIS, który z powodzeniem od kilku lat wykorzystują do inwentaryzacji i monitoringu na terenie swoich parków krajobrazowych. Uczestnicy konferencji mieli możliwość samodzielnego sprawdzenia skuteczności systemu podczas warsztatu po prezentacji.

Warto podkreślić, że tak ilość uczestników konferencji jak i zaangażowanie w dyskusje pomiędzy poszczególnymi blokami oraz różnorodność prezentacji pokazuje, że taka konferencja była nam, parkowcom, bardzo potrzebna. Inwentaryzacja i monitoring przyrodniczy to jeden z kluczowych kierunków działalności parków krajobrazowych. Jego rola będzie stale rosła z uwagi na postępującą antropopresję i rozwój infrastruktury komunikacyjnej, mieszkalnej i innej. Dobrze przeprowadzona inwentaryzacja stanowi podstawę sporządzania raportów środowiskowych i innych dokumentów, które maja za zadanie zminimalizowanie negatywnych skutków wspominanych wcześniej zjawisk. Daje również niezbędną wiedzą o stanie flory, fauny i siedlisk na terenie ok. 8% powierzchni Polski, bo tyle zajmują łącznie parki krajobrazowe. Powierzchni, dodajmy, która często nie jest objęta żadnymi innymi formami monitoringu.

Słowa wdzięczności za profesjonalne zorganizowanie konferencji i dobór ciekawych i różnorodnych wykładów i prezentacji należą się Zespołowi Opolskich Parków Krajobrazowych kierowanemu przez dyrektora Ireneusza Hebdę. Za rok natomiast spotkamy się na Mazowszu, ponieważ propozycję organizacji kolejnej konferencji inwentaryzacyjnej złożył Pan Sylwester Chołast, dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK