Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Strzelecki Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1983
Powierzchnia 12026,00 ha
Otulina 11486,00 ha
Położenie Polesie Wołyńskie / Obniżenie Dubieńskie; Wyżyna Wołyńska / Grzęda Horodelska; Polesie Zachodnie / Dolina Środkowego Bugu
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Chełmie

Turystyka

Przez park przebiegają fragmenty dwóch szlaków PTTK: czerwony „Nadbużański” biegnący wzdłuż doliny Bugu przez miejscowości Horodło – Matcze – Starosiele – Dubienka oraz szlak niebieski im. Tadeusza Kościuszki prowadzący głównie leśną częścią Parku przez miejscowości: Dubienka – Starosiele – Maziarnia Strzelecka – Raciborowice. Ich cennym uzupełnieniem są dwie ścieżki dydaktyczne. Ścieżka przyrodnicza „Starorzecze Bugu” rozpoczynająca się w Starosielu i biegnąca doliną Bugu, wśród łąk, licznych starorzeczy i koryta rzeki. Ścieżka przyrodniczo - historyczna „Lasy Strzeleckie”, która początek swój bierze w samym sercu Lasów Strzelecki – Maziarni Strzeleckiej. Przy Pałacu Myśliwskim Zamoyskich rozchodzi się ona na dwie trasy, które prowadzą przez leśnictwa Maziarnia i Stefankowice. I trasa liczy 3,3 km i składa się z 14 przystanków. Idąc ścieżką możemy podziwiać między innymi drzewostany dębowe i sosnowe oraz zwiedzić szkółkę gospodarczą, w której hodowane są sadzonki. II trasa liczy 1,8 km i składa się z 12 przystanków. Na poszczególnych przystankach znajdują się tablice z informacjami dotyczącymi walorów przyrodniczych Lasów Strzeleckich oraz elementów gospodarki leśnej.

Miejscowości o największym znaczeniu turystycznym to rozlokowana nad starym korytem Bugu letniskowa wieś Starosiele z kąpieliskiem na starorzeczu, a także bogata w zabytki Dubienka.

Wschodnim skrajem parku wytyczono odcinek szlaku rowerowego regionu lubelskiego „Nadbużańskiego”. Bazę noclegową zapewniają głównie kwatery agroturystyczne, zlokalizowane w Dubience, Horodle i Krynicy. Ich uzupełnieniem są miejsca noclegowe w Pałacu Myśliwskim Zamoyskich w Maziarni Strzeleckiej, schronisko młodzieżowe w Dubience oraz domki letniskowe i pole biwakowe w Starosielu.