Rok utworzenia | 1990 |
---|---|
Powierzchnia | 4989,00 ha |
Otulina | 13625,00 ha |
Położenie | Wyżyna Lubelska / Małopolski Przełom Wisły, Wzniesienia Urzędowskie |
Jednostka odpowiedzialna | Oddział w Lubartowie |
Zespól Lubelskich Parków Krajobrazowych podsumował projekt „Zachowajmy wąwozy lessowe” – ochrona unikalnych form geomorfologicznych i ich mieszkańców na terenie Lubelskich Parków Krajobrazowych.
W dniach od 16 i 18 maja w siedzibie Muzeum i na szlakach Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Lubartowie przeprowadził warsztaty przyrodnicze poświęcone tematyce pszczelej.
Na szlakach Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego i w siedzibie Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach w dniach od 17 do 21 kwietnia 2023 r. odbyły się cykliczne zajęcia przyrodnicze „Dni zawilca 2023”.
Wiosenne migracje płazów poszukujących miejsc rozrodu bywają dla nich bardzo niebezpieczne. Podczas wędrówki z lasu do pobliskich zbiorników wodnych narażone są na liczne ataki ze strony drapieżników.
Jednak w tym okresie to nie drapieżniki są ich największym zagrożeniem, lecz jezdnie i pędzące nimi samochody. Dlatego też, aby pomóc naszym śliskim przyjaciołom w tym trudnym ale jakże ważnym etapie życia, prowadzone są akcje mające na celu zabezpieczenie tras migracji do miejsc rozrodu.
10 i 12 maja 2021 r. przy pięknej słonecznej pogodzie, w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach, odbyły się zajęcia pt. „Plenerowe dni pszczoły 2021” prowadzone przez ZLPK OZL. To już kilkuletnia tradycja, że w tak pięknym i sprzyjającym odpoczynkowi miejscu odbywają się zajęcia przyrodnicze dla dzieci szkół podstawowych z terenu Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego.
W województwie lubelskim – a zwłaszcza w parkach krajobrazowych i obszarach chronionego krajobrazu – nie brakuje naturalnych scenografii do zdjęć filmowych. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zachęca do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Filmowym, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
Zaabsorbowani przez media poważnym tematem Covidu -19, nie możemy nie zauważyć, że skończył się kalendarzowy okres zimy. Odczujemy to dopiero z soboty na niedzielę, gdy przyjdzie nam krócej spać. Tymczasem ruszyły przygotowania do zajęć edukacyjnych w plenerze. Kwiecień to czas cyklicznych wydarzeń w Kluczkowicach (Wrzelowiecki Park Krajobrazowy).
Chcąc zachęcić Państwa do spędzenia atrakcyjnie czasu wolnego, odwiedziliśmy na zaproszenie p. Dyrektor Jadwigi Religi – Muzeum Regionalne w Kluczkowicach. Mieści się ono w Pałacu Jana Kleniewskiego, w niewielkiej odległości od Opola Lubelskiego. Muzeum zostało powołane przez radę Powiatu Opolskiego w czerwcu 2007 r. Posiada w swojej kolekcji, zabytki i materiały dokumentalne z zakresu archeologii, historii, etnografii, sztuki i historii kolejnictwa wąskotorowego regionu opolskiego. Na potrzeby muzeum oddano pięć pomieszczeń na parterze budynku, dawny gabinet Jana Kleniewskiego, salon, bibliotekę, jadalnię, kaplicę pałacową i trzy pomieszczenia na biuro, magazyny i pokój socjalny.