Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Skierbieszowski Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1995
Powierzchnia 35363,51 ha
Otulina 12625,30 ha
Położenie Wyżyna Lubelska / Działy Grabowieckie, Kotlina Zamojska
Jednostka odpowiedzialna Oddział w Zamościu 

Aktualności

Skierbieszowski Park Krajobrazowy od trzydziestu lat zachwyca swoją różnorodnością, chroni unikatowe siedliska oraz pełni ważną rolę w edukacji i zachowaniu dziedzictwa kulturowego regionu.

Konferencja Jubileuszowa "30 lat między przyrodą a człowiekiem"

Już po raz dziesiąty mamy przyjemność ogłosić laureatów konkursu plastycznego „Roztocze malowane”. W tym roku tematem przewodnim byli „Mieszkańcy buczyn” czyli gatunki związane z wyjątkowym siedliskiem, w którym dominuje buk zwyczajny.

Wyniki konkursu plastycznego „Roztocze malowane – Mieszkańcy buczyn”

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu zaprasza dzieci i młodzież z do udziału w konkursie plastycznym „Roztocze malowane –Mieszkańcy buczyn”. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej płaskiej lub przestrzennej nawiązującej do hasła konkursowego.

Skierbieszowski Park Krajobrazowy jest najmłodszym spośród 17 parków krajobrazowych województwa lubelskiego i w tym roku świętuje 30-lecie istnienia. Pragnąc upamiętnić ten wyjątkowy jubileusz, ZLPK Oddział w Zamościu jest organizatorem akcji edukacyjnej połączonej z sadzeniem „symbolicznego drzewka.”

W dniu 4 kwietnia 2025 roku w gościnnych progach Gminnego Ośrodka Kultury w Skierbieszowie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu technicznego „Budka lęgowa”. W tym roku na konkurs wpłynęło 96 budek lęgowych z 13 szkół podstawowych z miejscowości znajdujących się w obszarze działania Organizatora czyli Oddziału w Zamościu.

W dniu 26 lutego 2025 roku w Skierbieszowie odbyła się konferencja „Zrównoważone zarządzanie wodą: sposób na ożywienie zachodniej Ukrainy i wschodniej Polski”.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu zaprasza do wzięcia udziału w XIV edycji konkursu „Budka lęgowa”.

Skierbieszowski Park Krajobrazowy bez wątpienia zachwyca ludzi. Poprzecinane wąwozami buczyny stanowią wyjątkowo urokliwe miejsce, z którego chętnie do spacerów korzystają okoliczni mieszkańcy czy turyści. Jednak mieliśmy pewne podejrzenie, że skierbieszowskie lasy są uwielbiane nie tylko przez przedstawicieli naszego gatunku, więc… trzeba było to sprawdzić.