Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1991
Powierzchnia 19370,90 ha
Położenie Roztocze / Roztocze Zachodnie, Roztocze Środkowe; Wyżyna Lubelska / Wyniosłość Giełczewska, Padół Zamojski

Aktualności

5 października 2019 r. w sobotni poranek wyruszyliśmy poznać Szczebrzeszyńskie Piekiełko. Była to nasza pierwsza wyprawa z klubem sportowym Bushido Szczebrzeszyn. Dołączyło do nas również kilka osób z Klubu Seniora przy Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie.
Trasa rajdu wiodła siecią wąwozów lessowych, nazywaną Piekiełkiem.

Gdzie jesienią skrzypi skrzyp zimowy … czyli rajd pieszy po wąwozach Szczebrzeszyńskiego PK

Sobota 14 września 2019 roku była słoneczna ale nieco wietrzna. Taka pogoda była doskonała dla uczestników pieszego rajdu po Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym. Brali w nim udział najmłodsi uczestnicy z jakimi mieliśmy do tej pory przyjemność wędrować – czyli dzieci z Przedszkola Samorządowego w Szczebrzeszynie z grupy Misiów. Towarzyszyli im oczywiście rodzice i panie wychowawczynie. Dzieci zabrały ze sobą także „Misia Tuptusia” - maskotkę, która zawsze towarzyszy grupie podczas wycieczek.
Nasz rajd był częścią działań prowadzonych przez ZLPK OZ w Zamościu w ramach akcji „Sprzątanie Świata”, w tym roku przebiegającej pod hasłem: „Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy”.

„Misie w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym” - czyli rajd pieszy przedszkolaków.

Dnia 28 marca miała miejsce w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II prezentacja „Parki krajobrazowe Lubelszczyzny”.

24 marca 2019 roku odbyła się akcja pod hasłem „Życie przez całe życie” zorganizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. W związku ze współpracą ZLPK Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu ze Stowarzyszeniem, podczas tego wyjątkowego dnia nie mogło zabraknąć także naszego stoiska.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu był organizatorem zajęć i warsztatów edukacyjnych w czasie ferii zimowych. Zajęcia prowadziliśmy zarówno w naszej świetlicy jak również w szkołach i innych miejscach, gdzie organizowano zimowy wypoczynek.

Grupa miłośników turystyki górskiej w zimie przybywa na Roztocze. W tym roku ich wybór padł na Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, a przede wszystkim jego wąwozy lessowe. Bo właśnie ze względu na jedną z najpiękniejszych sieci wąwozów lessowych w 1991 roku powstał ten park.

W przypadający w tym roku Dzień Mokradeł pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu prowadzili przez tereny Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego uczestników „Zimowego Rajdu po Roztoczu”. Na południu mijaliśmy bardzo ważny rezerwuar wody dla tego parku czyli Bagno Tałandy.

Miłośnicy podziwiania Wieprza z poziomu kajaka otrzymali wspaniały prezent. Właśnie ukazał się drukiem przewodnik kajakowy „Kajakiem po rzece Wieprz”.