Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1991
Powierzchnia 19370,90 ha
Położenie Roztocze / Roztocze Zachodnie, Roztocze Środkowe; Wyżyna Lubelska / Wyniosłość Giełczewska, Padół Zamojski

Aktualności

W Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych OZ w Zamościu w III etapie konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” o udział w etapie wojewódzkim, rywalizowało łącznie 6 czteroosobowych drużyn - dwie drużyny z Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego oraz cztery drużyny z terenu Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.

Ogólnopolski Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” – etap parkowy w ZLPK Ośrodku Zamiejscowym w Zamościu.

15 stycznia 2020 roku pracownicy ZLPK Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu podczas pracy w terenie obserwowali to co dzieje się w przyrodzie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Jaką właściwie porę roku teraz mamy ? Astronomicznie i meteorologicznie – zima, ale fenologicznie to już początek wiosny.

CO Z TĄ ZIMĄ ?

17 grudnia 2019 roku w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu odbył się etap gminny XIX edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". W rozgrywkach udział wzięli uczniowie trzech szkół podstawowych z terenu gminy Szczebrzeszyn.

10 grudnia 2019 odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu integracyjnego dla dzieci i rodziców „Karmnik dla ptaków”.

Zdrowy styl życia i dbanie o kondycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa. Jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej jest bieganie. Jest to sport dostępny dla wszystkich, można go uprawiać go wszędzie i bez specjalistycznego sprzętu (na początek wystarczą tylko buty) czy szczególnych umiejętności. Można biegać w mieście - jednak przyjemniejsze jest bieganie wśród lasów i pól.

Jesień to czas, kiedy edukatorzy parków krajobrazowych mają wiele pracy. Poruszamy głównie tematy związane z tym co jest charakterystycznego o tej porze w przyrodzie czy o przygotowaniach do zimy. Ale nie tylko.

5 października 2019 r. w sobotni poranek wyruszyliśmy poznać Szczebrzeszyńskie Piekiełko. Była to nasza pierwsza wyprawa z klubem sportowym Bushido Szczebrzeszyn. Dołączyło do nas również kilka osób z Klubu Seniora przy Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie.
Trasa rajdu wiodła siecią wąwozów lessowych, nazywaną Piekiełkiem.

Sobota 14 września 2019 roku była słoneczna ale nieco wietrzna. Taka pogoda była doskonała dla uczestników pieszego rajdu po Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym. Brali w nim udział najmłodsi uczestnicy z jakimi mieliśmy do tej pory przyjemność wędrować – czyli dzieci z Przedszkola Samorządowego w Szczebrzeszynie z grupy Misiów. Towarzyszyli im oczywiście rodzice i panie wychowawczynie. Dzieci zabrały ze sobą także „Misia Tuptusia” - maskotkę, która zawsze towarzyszy grupie podczas wycieczek.
Nasz rajd był częścią działań prowadzonych przez ZLPK OZ w Zamościu w ramach akcji „Sprzątanie Świata”, w tym roku przebiegającej pod hasłem: „Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy”.