Dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych o przystąpieniu do prac nad przygotowaniem projektów planów ochrony dla Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego oraz Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego
Na podstawie art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1 pkt 3 i ust. 1a, art. 20 oraz art. 21 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t. j. Dz. U. 2020 poz. 55 z późn. zm.), art. 39 Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2020 poz. 283 z późn. zm.) oraz rozdziału 2 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie sporządzania projektu planu ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody i parku krajobrazowego, dokonywania zmian w tym planie oraz ochrony zasobów, tworów i składników przyrody (Dz. U. 2005 r. nr 94, poz. 794), Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych informuje o przystąpieniu do sporządzenia projektów planów ochrony dla Kazimierskiego Parku Krajobrazowego (KPK), Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego (NPK) oraz Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego (SzPK), uwzględniających zakres planów zadań ochronnych obszarów Natura 2000, pokrywających się z tymi parkami.
Zakres prac przewidzianych do realizacji obejmuje zagadnienia wyszczególnione w rozdziale 4 ww. rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. Wykonawcą projektów planów ochrony jest konsorcjum Narodowej Fundacja Ochrony Środowiska z siedzibą w Warszawie 01-445, ul. Erazma Ciołka 13 oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z siedzibą w Lublinie 20-031, Pl. M. Curie-Skłodowskiej 5. Przewidywany termin zakończenia prac merytorycznych – jesień 2021 r.
Wszystkie zainteresowane osoby i podmioty mają prawo do zapoznawania się z wynikami prac wykonanych na potrzeby sporządzenia projektów planów ochrony oraz możliwość zgłaszania do nich uwag i wniosków w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty e-mail.
Informacje o stanie zaawansowania prac oraz materiały robocze związane z przygotowaniem projektów planów ochrony będą publikowane w formie elektronicznej na stronie internetowej http://parki.lubelskie.pl/ochrona-przyrody/plany-ochrony. Szczegółowe informacje można uzyskać również od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30–15.30 w siedzibie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, ul. Mieczysława Karłowicza 4, 20-027 Lublin, tel.: 81 440 80 50, e-mail: sekretariat.zlpk@lubelskie.pl (z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów i rozwiązań związanych z sytuacją epidemiologiczną).
Wszystkie zainteresowane osoby i podmioty będą miały prawo po zakończeniu prac nad projektami planów ochrony do zapoznania się z nim oraz zgłaszania do nich uwag i wniosków w terminie 21 dni od ogłoszenia o tym fakcie, zgodnie z § 6 ww. Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. Uwagi i wnioski rozpatrywane będą przez sporządzającego projekty planów ochrony – Dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, który poinformuje w formie ponownego ogłoszenia o terminie wyłożenia do publicznego wglądu projektów planów ochrony oraz o trybie i sposobie składania i rozpatrywania wniosków i uwag.
Zapraszamy do udziału w anonimowych badaniach ankietowych dotyczących ochrony walorów Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego oraz Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Wyniki badań zostaną uwzględnione w projektach planów ochrony ww. parków krajobrazowych, których Wykonawcą na zlecenie ZLPK jest konsorcjum Narodowej Fundacja Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zespół ekspertów (liczący około 20 osób), opracował ankietę dzięki, której chce poznać opinię przedstawicieli zarządów gmin, radnych, mieszkańców i innych osób, na temat potrzeb i oczekiwań związanych z ochroną walorów przyrodniczych, kulturowych, krajobrazowych, turystycznych i wypoczynkowych ww. parków krajobrazowych. Zespół ekspercki w ten sposób chce zapoczątkować współpracę ze społecznością lokalną.
Osoby biorące udział w badaniach ankietowych prosimy o wypełnienie poniższej anonimowej ankiety i przedstawienie swojego stanowiska dotyczącego pięciu zagadnień:
Uczestnik badania proszony jest o pobranie ankiety dla właściwego parku krajobrazowego, wypełnienie i odesłanie jej pod wskazany na końcu ankiety adres e-mail.
Serdecznie zapraszamy
Zapraszamy do udziału w spotkaniach z interesariuszami planów ochrony parków krajobrazowych w imieniu Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, która w konsorcjum z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest wykonawcą projektów planów ochrony parków krajobrazowych: Kazimierskiego, Nadwieprzańskiego i Szczebrzeszyńskiego. Ze względów epidemiologicznych spotkania zostaną zorganizowane w trybie online.
Harmonogram spotkań:
We wspomnianym powyżej terminach w godzinach 10.00-13.00 na kanale YouTube zostaną przedstawione i omówione prezentacje przygotowane przez zespół autorski. Jednocześnie wszyscy zalogowani użytkownicy kanału (czyli posiadający swoje konto na platformie Google) będą mogli zgłaszać na bieżąco swoje uwagi i pytania korzystając z dostępnej w trakcie spotkania funkcji czatu. Dostępu do funkcji takiego komentowania (spełniającej z konieczności rolę dyskusji) nie będą posiadały osoby nieposiadające konta Google, ale będą one mogły oglądać wyemitowany materiał.
Na kanale Youtube znajduje się krótki film instruktażowy o tym jak założyć konto użytkownika i jak korzystać z czatu.
Wszystkie zamieszczone na kanale YouTube prezentacje będą dostępne do końca prac nad Planami ochrony dla: Kazimierskiego PK, Nadwieprzańskiego PK i Szczebrzeszyńskiego PK.
Informacje na temat tego projektu i postępu prac można znaleźć także na stronie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych
Jednocześnie przypominamy, że formalne zgłaszanie uwag i wniosków do Planu ochrony dla Kazimierskiego PK, Nadwieprzańskiego PK i Szczebrzeszyńskiego PK jest możliwe do czasu zakończenia merytorycznych prac nad tym dokumentem, to jest do jesieni 2021 r. i powinno odbywać się w formie pisemnej na adres Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, ul. Mieczysława Karłowicza 4, 20-027 Lublin, tel.: 81 440 80 50, e-mail: sekretariat.zlpk@lubelskie.pl.
Pomimo tak niesprzyjających warunków epidemiologicznych, liczymy na wirtualne spotkanie z Państwem i konstruktywną dyskusję na temat potrzeb i możliwości ochrony walorów Kazimierskiego PK, Nadwieprzańskiego PK i Szczebrzeszyńskiego PK.
Serdecznie zapraszamy
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami przygotowanymi przez zespół ekspercki oraz pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych
W dniach 24-26 sierpnia 2021 r. zorganizowano drugie spotkania z interesariuszami planów ochrony. W warsztatach wzięli udział m.in. przedstawicieli samorządów, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Lasów Państwowych oraz innych jednostek i instytucji działających na terenie poszczególnych parków, a także aktywne w tym rejonie organizacje pozarządowe.
Harmonogram spotkań:
Podczas spotkań każdy z zespołów eksperckich zaprezentował podsumowanie etapu diagnozy stanu oraz propozycje strategii ochrony. Prezentacje wprowadzające przedstawił kierownik projektu Pan Andrzej Weigle (NFOŚ). Spotkania zakończyły pytania od uczestników i krótka dyskusja.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami przygotowanymi przez poszczególne zespoły eksperckie. Komplet prezentacji do pobrania poniżej.
Dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych o publicznym wyłożeniu projektu Planu ochrony dla Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz o możliwości składania do niego uwag i wniosków
Na podstawie art. 18 ust.1, art. 19 ust.1 pkt 3 i ust.1a, art. 20 , art. 21 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1098), art. 39 Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 247 z późn. zm.) oraz rozdz. 2 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie sporządzania projektu planu ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody i parku krajobrazowego, dokonywania zmian w tym planie oraz ochrony zasobów, tworów i składników przyrody (Dz. U. z 2005 r. nr 94, poz. 794), Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu Planu ochrony dla Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Plan ochrony dla Kazimierskiego Parku Krajobrazowego udostępniono do udziału społecznego w terminie od 01.10.2021 r. do 25.10.2021 r. włącznie. W tym czasie, zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 3-4 w zw. z art. 40 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko zainteresowane osoby i jednostki organizacyjne mają prawo składać wnioski, zastrzeżenia i uwagi do projektu tego dokumentu.
Z projektem Planu ochrony oraz jego dokumentacją można się zapoznać na stronie internetowej:
https://zlpk.bip.lubelskie.pl/index.php?id=51&p1=szczegoly&p2=1679069
Wnioski i uwagi do projektu Planu ochrony można składać drogą pisemną na adres Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych ul. Mieczysława Karłowicza 4, 20-027 Lublin lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat.zlpk@lubelskie.pl korzystając z formularza zamieszczonego na ww. stronie internetowej. Uwagi i wnioski złożone w wyznaczonym terminie rozpatrywane będą przez Dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, a zestawienie wraz z informacją o sposobie uwzględnienia zostanie dołączone do dokumentacji toku formalno-prawnego.
Z dokumentacją projektu można się zapoznać w siedzibie Zamawiającego po wcześniejszym umówieniu.
Dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych o publicznym wyłożeniu projektu Planu ochrony dla Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego oraz o możliwości składania do niego uwag i wniosków
Na podstawie art. 18 ust.1, art. 19 ust.1 pkt 3 i ust.1a, art. 20 , art. 21 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1098), art. 39 Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 247 z późn. zm.) oraz rozdz. 2 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie sporządzania projektu planu ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody i parku krajobrazowego, dokonywania zmian w tym planie oraz ochrony zasobów, tworów i składników przyrody (Dz. U. z 2005 r. nr 94, poz. 794), Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu Planu ochrony dla Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Plan ochrony dla Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego udostępniono do udziału społecznego w terminie od 01.10.2021 r. do 25.10.2021 r. włącznie. W tym czasie, zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 3-4 w zw. z art. 40 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko zainteresowane osoby i jednostki organizacyjne mają prawo składać wnioski, zastrzeżenia i uwagi do projektu tego dokumentu.
Z projektem Planu ochrony oraz jego dokumentacją można się zapoznać na stronie internetowej:
https://zlpk.bip.lubelskie.pl/index.php?id=51&p1=szczegoly&p2=1679087
Wnioski i uwagi do projektu Planu ochrony można składać drogą pisemną na adres Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych ul. Mieczysława Karłowicza 4, 20-027 Lublin lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat.zlpk@lubelskie.pl korzystając z formularza zamieszczonego na ww. stronie internetowej. Uwagi i wnioski złożone w wyznaczonym terminie rozpatrywane będą przez Dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, a zestawienie wraz z informacją o sposobie uwzględnienia zostanie dołączone do dokumentacji toku formalno-prawnego.
Z dokumentacją projektu można się zapoznać w siedzibie Zamawiającego po wcześniejszym umówieniu.
Dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych o publicznym wyłożeniu projektu Planu ochrony dla Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego oraz o możliwości składania do niego uwag i wniosków
Na podstawie art. 18 ust.1, art. 19 ust.1 pkt 3 i ust.1a, art. 20 , art. 21 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1098), art. 39 Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 247 z późn. zm.) oraz rozdz. 2 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie sporządzania projektu planu ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody i parku krajobrazowego, dokonywania zmian w tym planie oraz ochrony zasobów, tworów i składników przyrody (Dz. U. z 2005 r. nr 94, poz. 794), Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu Planu ochrony dla Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Plan ochrony dla Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego udostępniono do udziału społecznego w terminie od 01.10.2021 r. do 25.10.2021 r. włącznie. W tym czasie, zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 3-4 w zw. z art. 40 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko zainteresowane osoby i jednostki organizacyjne mają prawo składać wnioski, zastrzeżenia i uwagi do projektu tego dokumentu.
Z projektem Planu ochrony oraz jego dokumentacją można się zapoznać na stronie internetowej:
https://zlpk.bip.lubelskie.pl/index.php?id=51&p1=szczegoly&p2=1679109
Wnioski i uwagi do projektu Planu ochrony można składać drogą pisemną na adres Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych ul. Mieczysława Karłowicza 4, 20-027 Lublin lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat.zlpk@lubelskie.pl korzystając z formularza zamieszczonego na ww. stronie internetowej. Uwagi i wnioski złożone w wyznaczonym terminie rozpatrywane będą przez Dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, a zestawienie wraz z informacją o sposobie uwzględnienia zostanie dołączone do dokumentacji toku formalno-prawnego.
Z dokumentacją projektu można się zapoznać w siedzibie Zamawiającego po wcześniejszym umówieniu.
Szanowni Państwo,
Prace nad Planami ochrony dla Parku Krajobrazowego: Nadwieprzańskiego, Kazimierskiego oraz Szczebrzeszyńskiego zbliżają się ku końcowi. Przypominamy, że do 25 października br., do wyłożonych do publicznego wglądu projektów (dostępnych na stronie internetowej Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych) można składać swoje uwagi i wnioski.
Chcąc ułatwić zainteresowanym zapoznanie się z tymi materiałami, a jednocześnie chcąc umożliwić dyskusję nad proponowanymi w nich zapisami, zapraszamy do udziału w spotkaniach interesariuszy poszczególnych Planów, które odbędą się w stacjonarnej formule (o ile nie zmienią się warunki epidemiczne) w następujących terminach:
Dla zapewnienia bezpieczeństwa zebranych osób konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w terminie do 15 października br., używanie maseczek podczas spotkania, stosowanie płynów odkażających oraz zachowywanie dystansu społecznego.
Zgłoszenia uczestnictwa należy wysłać drogą elektroniczną – adresy e-mail znajdą Państwo w Zaproszeniach, które zostały zamieszczone poniżej (pliki do pobrania).
Zapraszam do udziału w spotkaniach i konstruktywnej dyskusji na temat potrzeb i możliwości ochrony walorów trzech lubelskich parków krajobrazowych.
Szanowni Państwo,
W dniu 20 grudnia 2021 r., podczas XXXII sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego, zostały przyjęte uchwały w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego oraz Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.
W dniu 5 stycznia 2022 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego zostały opublikowane teksty następujących uchwał: