Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu

Rok utworzenia 1994
Powierzchnia 15511,00 ha (województwo lubelskie), 15393,00 ha (województwo mazowieckie)
Otulina 9222,00 ha (województwo lubelskie), 7909,00 ha (województwo mazowieckie)
Położenie Nizina Południowopodlaska / Podlaski Przełom Bugu, Równina Łukowska, Wysoczyzna Siedlecka; Polesie Zachodnie / Równina Parczewsko-Kodeńska, Dolina Środkowego Bugu
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Podlaskim

Aktualności

W dniu 06.06.2024r. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Janowie Podlaskim zorganizował Paradę Bociana z parkami krajobrazowymi woj. lubelskiego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Konstantynowie. Parada była poprzedzona ogłoszeniem konkursu dla dzieci przedszkolnych 5-6 latków w/w placówki pt. „Spotkania z bocianem” i warsztatami zorganizowanymi w dniu 28.05.2024r. , które zapoznały dzieciaczki z życiem i obyczajami bocianów oraz wykonały ozdoby na Paradę Bocianów. W warsztatach również wzięły udział osoby z niepełnosprawnością, uczestniczące w zajęciach Warsztatów Terapii Zajęciowej w Konstantynowie.

Parada Bociana z parkami kajobrazowymi woj. lubelskiego

Gdy wiosna w rozkwicie po raz kolejny startujemy z konkursem plastycznym, który ma na celu promować Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu” .

Zapraszamy do udziału w XIV edycji konkursu „Spotkania z przyrodą im. Jerzego Ostaszewskiego” – Oddział Janów Podlaski

W gościnnych murach Stadniny Koni w Janowie Podlaskim 26 marca br. odbyła się konferencja z okazji przypadających na rok 2024 jubileuszy dwóch parków krajobrazowych województwa lubelskiego – Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”, który będzie obchodził 40 rocznicę swego utworzenia oraz Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, który będzie świętował 30 lat swego istnienia.

23 stycznia 2024r. uroczyście obchodzono 150 rocznicę Męczeństwa Unitów Podlaskich, przypominając nam wszystkim tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w 1874r. w niewielkiej nadbużańskiej wiosce – Pratulinie, leżącym w granicach Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu.

A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna...

Za polami, za lasami, za wieloma wąwozami…
W wybranych parkach ZLPK,
ukryta została niespodzianka! Chcąc ułatwić Wam zadanie, by natrafić szybciej na nie,
Mikołaj sięgnął do swej główki i zostawił Wam wskazówki! Przyjacielu, przeszkód po drodze nie będzie wielu, zważ na wskazówki a dojdziesz do celu!

Przełom sierpnia i września to czas, kiedy żegnamy się z bocianami białymi (Ciconia ciconia). W drugiej połowie sierpnia po odbyciu sejmików większość bocianów odlatuje z Polski, by po 3 miesiącach i pokonaniu ok. 12 tys. kilometrów dotrzeć na zimowiska od tropikalnej Afryki Subsaharyjskiej po Republikę Południowej Afryki na południu. Jako pierwsze odlatują ptaki młode oraz te, które w bieżącym roku nie wyprowadzały lęgów. Później dołączają pozostałe osobniki.

Kolejny konkurs ZLKP udało się zrealizować, tym razem organizowany przez Odział w Janowie Podlaskim. Miał on mniejszy zasięg, ponieważ skierowany był do dzieci i młodzieży w terenu Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” i Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Przełom marca i kwietnia to czas powrotów bociana białego (Ciconia ciconia) z zimowisk z Afryki. Bardzo łatwo go rozpoznać w terenie. Gdy zobaczymy duże, białe ptaki z czarnymi piórami to nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie bocian biały.