Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu

Rok utworzenia 1994
Powierzchnia 15511,00 ha (województwo lubelskie), 15393,00 ha (województwo mazowieckie)
Otulina 9222,00 ha (województwo lubelskie), 7909,00 ha (województwo mazowieckie)
Położenie Nizina Południowopodlaska / Podlaski Przełom Bugu, Równina Łukowska, Wysoczyzna Siedlecka; Polesie Zachodnie / Równina Parczewsko-Kodeńska, Dolina Środkowego Bugu
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Podlaskim

Pogranicze religijne

W wielu miejscowościach w granicach Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” spotykamy niemych świadków burzliwej historii pogranicza – kościoły i dawne cerkwie. Odwiedzając te miejsca możemy się dowiedzieć jak przekonania religijne wpłynęły na miejscową ludność. Nie sposób nie dotrzeć do Pratulina, który jest miejscem licznych pielgrzymek. To tutaj pątnicy za wstawiennictwem Błogosławionych Męczenników usiłują wyprosić potrzebne im łaski. Wspomniane obiekty są elementem nadbużańskiego krajobrazu, w którym przyroda urzeka pięknem i zachwyca o każdej porze roku.

Przejazd samochodem/rowerem: długość trasy ok. 60 km

Punkty na trasie:

  • Janów Podlaski – historyczna miejscowość, której początki sięgają 1423 r. Ówczesną wieś darował książę Witold biskupowi łuckiemu. Po spaleniu Łucka przez Tatarów biskup Jan Łosowicz przeniósł tutaj swoją siedzibę i wystarał się dla mnie o prawa miejskie. Od tego czasu w Janowie rezydowali biskupi do 1796 r. łuccy (ostatnim z nich był Adam Naruszewicz), później podlascy. Świadkami tych wydarzeń są m.in. Bazylika Mniejsza Świętej Trójcy z I połowy XVIII w., Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, Grota Naruszewicza z II połowy XVIII w. Odwiedzając Janów warto udać się do Stadniny Koni na Wygodzie nieopodal Janowa Podlaskiego – wstęp na jej teren jest płatny a zwiedzanie możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Jej historia liczy już ponad 200 lat a słynie z hodowli koni czystej krwi arabskiej.

  • Zaczopki – cmentarz z okresu I wojny światowej zlokalizowany bezpośrednio przy drodze, przed wjazdem do wioski.
  • Pratulin – pięknie usytuowana nieopodal Bugu miejscowość, znana z doniosłych i tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w 1874 r. Ich pamiątką jest Martyrium Pratulińskie – miejsce pamięci Męczenników Podlaskich, otoczone Dróżkami Męczenników. Tutaj bierze swój początek Droga Krzyżowa prowadząca na Cmentarz Unitów (pierwotne miejsce pochówku). Kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła z połowy XIX w. skrywa w swym wnętrzu relikwie Błogosławionych Męczenników. Dom Pielgrzyma – to miejsce, w którym znajduje się jadłodajnia dla strudzonych pielgrzymów/turystów.

  • Krzyczew – Kościół pw. św. Jerzego - dawna cerkiew z 1683 r., stojąca tuż nad Bugiem, w otoczeniu starodrzewu. Za świątynią wyjątkowy widok na rzekę oraz jedyny w granicach parku wodowskaz na Bugu.

  • Neple i ścieżka przyrodnicza Szwajcaria Podlaska – trasa o długości ok. 3 km przebiega w sąsiedztwie rezerwatu o tej samej nazwie, z wyjątkowym punktem widokowym na dolinę Bugu. Następnie prowadzi do Kamiennej Baby, do pozostałości po zespole pałacowym a później nad Krznę, uchodzącą nieopodal do Bugu. Teren cechuje zróżnicowana rzeźba i wyjątkowe walory krajobrazowe.

  • powrót do Janowa Podlaskiego (w całości drogą powiatową 698).