Rok utworzenia | 1990 |
Powierzchnia | 19510,00 ha |
Położenie | Wyżyna Lubelska / Wyniosłość Giełczewska, Płaskowyż Nałęczowski, Równina Bełżycka, Płaskowyż Świdnicki |
Jednostka odpowiedzialna | Oddział Zamiejscowy w Lubartowie |
Święta za pasem, a wielkanocny zając potrzebuje Waszej pomocy! Wystarczy spędzić czas na świeżym powietrzu, odwiedzić malownicze obszary chronionego krajobrazu i odnaleźć ukrytą wiadomość. Jeśli do niej dotrzesz, zajączek na pewno się odwdzięczy!
Na terenie (10) Obszarów Chronionego Krajobrazu, zlokalizowanych w różnych częściach województwa lubelskiego, zostały umieszczone kartki ze specjalną wiadomością! Kto pierwszy zdąży po nie sięgnąć, zostanie zobligowany do odbioru drobnego upominku.
Tropy prowadzą do: Nadbużański OChK (powiat bialski), OChK ,,Annówka”, OChK ,,Pradolina Wieprza”, OChK ,,Kozi Bór”, Chełmski OChK, Chodelski OChK, Czerniejowski OChK, Nadbużański OChK (powiat hrubieszowski), Dołhobyczowski OChK, Roztoczański OChK
Pszczela edukacja to od jakiegoś już czasu żelazny punkt w działalności Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Nie mogło nas więc zabraknąć na pszczelej odsłonie Eko Pikniku „Naturalnie Lubelskie” w stolicy polskiego pszczelarstwa czyli Pszczelej Woli.
W sobotę byliśmy w stolicy... Stolicy polskiego, a wręcz europejskiego pszczelarstwa, czyli w Pszczelej Woli gdzie braliśmy udział w Rodzinnym Ekopikniku "Naturalnie Lubelskie". Hasłem przewodnim imprezy były oczywiście pszczoły.
W województwie lubelskim – a zwłaszcza w parkach krajobrazowych i obszarach chronionego krajobrazu – nie brakuje naturalnych scenografii do zdjęć filmowych. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zachęca do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Filmowym, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie pracy autorskiej w technice plastycznej: płaskie techniki barwne rysunek/malarstwo/ itp.
Uczestnik Konkursu ma za zadanie ukazać najpiękniejsze zakątki przyrodnicze Województwa Lubelskiego na przykładzie Parków Krajobrazowych, bądź Obszarów Chronionego Krajobrazu znajdujących się w obrębie działania Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Lubartowie.
Dnia 22 lipca br. została podpisana umowa o współpracy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z Centrum Kultury Gminy Jabłonna.
Wielkie, żółte obrusy pól rzepaku pozszywane są tu ściegiem miedzy z ciemnozieloną oziminą i szarym jeszcze, lessowym kocem jarych zasiewów.
Nestor polskiej ornitologii przyszedł na świat 201 lat temu w majątku Jabłonna na terenie dzisiejszego Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Jego rodzinna ziemia o nim nie zapomina …