Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zaprasza do wspólnej zabawy pn.: „Wielkanocne poszukiwania z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych”

  • 25-03-2024

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do wspólnej zabawy pn.: „Wielkanocne poszukiwania z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych”

Święta za pasem, a wielkanocny zając potrzebuje Waszej pomocy! Wystarczy spędzić czas na świeżym powietrzu, odwiedzić malownicze obszary chronionego krajobrazu i odnaleźć ukrytą wiadomość. Jeśli do niej dotrzesz, zajączek na pewno się odwdzięczy!

Na terenie (10) Obszarów Chronionego Krajobrazu, zlokalizowanych w różnych częściach województwa lubelskiego, zostały umieszczone kartki ze specjalną wiadomością! Kto pierwszy zdąży po nie sięgnąć, zostanie zobligowany do odbioru drobnego upominku.

Tropy prowadzą do: Nadbużański OChK (powiat bialski), OChK ,,Annówka”, OChK ,,Pradolina Wieprza”, OChK ,,Kozi Bór”, Chełmski OChK, Chodelski OChK, Czerniejowski OChK, Nadbużański OChK (powiat hrubieszowski), Dołhobyczowski OChK, Roztoczański OChK

 

Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu (powiat bialski)

Zajączek zdradził nam jedynie, że bardzo lubi spędzać czas wolny na świeżym powietrzu a zwłaszcza podczas przejażdżek rowerowych, często korzystając z wiat turystycznych by nabrać tam sił przy ciepłej herbacie. Dziś podczas wycieczki po Nadbużańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu w czasie swego ostatniego przystanku w Terespolu ukrył dla Was wskazówkę właśnie tam.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Annówka”

W pobliżu wsi Annówka, w obrębie Talczyn, w lesie za gajówką można podziwiać dwa wspaniałe dęby szypułkowe. Przy jednym z tych okazałych pomników przyrody, wiadomość czeka na swojego znalazcę. Powodzenia!

Obszar Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”

Hop, hop, hop i zajączek przycupnął przy figurze NMP stojącej na końcu pięknej alei grabowej w zespole pałacowo-parkowym księżnej Anny Jabłonowskiej w Kocku. Figura ta sprowadzona była z Paryża w 1875 r. przez ostatniego właściciela dóbr kockich hr. Adama Żółtowskiego. Park w Kocku i widok z ogrodowego tarasu na rozległe stawy z pewnością zrobią na Was duże wrażenie.

Obszar Chronionego Krajobrazu ,,Kozi Bór”

Dotrzyj do małego przysiółka Kruk, na skraju lasu. W czasie II wojny światowej miały tam miejsce tragiczne wydarzenia. Znajdź pomniki je upamiętniające. Rozejrzyj się po okolicznych drzewach – jedno z nich skrywa przepustkę do odbioru świątecznego prezentu.

Chełmski Obszar Chronionego Krajobrazu

Niespodzianka pozostawiona przez królika wielkanocnego znajduje się w Tarnowie. Wcale nie chodzi tutaj o miasto położone w województwie małopolskim, a o małą miejscowość na Lubelszczyźnie. Z miejsca, które wybrał nasz wielkanocny przyjaciel roztacza się przepiękny krajobraz Bagna „Staw” – torfowiska węglanowego stanowiącego niegdyś dno jeziora. Niespodziankę znajdziecie na styku Chełmskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu z Poleskim Parkiem Narodowym, kierując się polną drogą wzdłuż granicy tych obszarów. Przy odrobinie szczęścia, Waszym oczom ukaże się tysiące żerujących na pobliskich polach żurawi.

Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu

Wyrusz na ścieżkę przyrodniczą „Kleniewo” i poszukaj wiosny. W jednej z wiat, ukryta jest wiadomość od wielkanocnego zająca.

Czerniejowski Obszar Chronionego Krajobrazu

Odwiedź stolicę polskiego pszczelarstwa. Gdzie pszczoły, tam i miód, a gdzie miód, tam i niedźwiedź. Jak znajdziesz niedźwiedzia to znajdziesz i wiadomość od wielkanocnego zająca.

Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu (powiat hrubieszowski)

Z miejsca, gdzie ukryta jest skrytka roztacza się widok na rozlewisko Bugu. O tej porze roku można stąd wypatrzeć żerujące ptactwo wodne. Można też zobaczyć lasy i miejscowości na Ukrainie, ponieważ znajdujemy się tuż przy granicy z tym państwem.

Dołhobyczowski Obszar Chronionego Krajobrazu

Miejsce, gdzie ukryta jest skrytka znajduje się w Dołhobyczowie, miejscowości, od której nazwę wziął Dołhobyczowski Obszar Chronionego Krajobrazu. Znajduje się tutaj wyjątkowy w regionie przykład „założenia palladiańskiego” z XIX wieku. Jest nim zespół pałacowy. Pałac zaprojektował Antonio Corazzi dla Edwarda Rastawieckiego. Wokół znajduje się park o charakterze romantycznym. Skrytki szukajcie w pobliżu pałacu.

Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu

Skrytka pozostawiona została około jednego kilometra na wschód od Batorza, miejsce skrytki związane jest z bitwą oraz osobą o pseudonimie „Lelewel".

Powodzenia!
 

Regulamin konkursu