Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Połączył nas Taczanowski

  • 24-07-2020

Dnia 22 lipca br. została podpisana umowa o współpracy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z Centrum Kultury Gminy Jabłonna.

W nienaturalnie opustoszałych wnętrzach Centrum Kultury Gminy Jabłonna w Piotrkowie Drugim, u wrót Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego, w minioną środę została podpisana umowa o współpracy pomiędzy tą instytucją a Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych. Podpisy pod tekstem umowy złożyły dwie Panie Dyrektor: Katarzyna Kotarska – Dyrektor Centrum Kultury Gminy Jabłonna i Justyna Jędruch – Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Współpraca Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z Centrum Kultury Gminy Jabłonna nie rozpoczyna się jednak od momentu podpisania wspomnianej umowy. Centrum należy bowiem do grupy instytucji, z którymi ZLPK współpracował już wcześniej. Współpraca ta choć nie za długa, bo licząca sobie bez mała 2 lata, była jednak dość intensywna i owocna. Więcej o niej i jej efektach można przeczyta tutaj. Umowa środowa jest zatem jedynie sformalizowaniem już prowadzonych wspólnych działań i na pewno „nowych otwarciem”, czyli dobrym początkiem dalszych owocnych inicjatyw.

Warto podkreślić, że przed laty „połączył nas” Władysław Taczanowski – przyrodnik, zoolog i ornitolog, którym ZLPK – instytucja ochrony przyrody, interesuje się jako właśnie przyrodnikiem i badaczem przyrody, zaś CKGJ jako najsłynniejszym człowiekiem urodzonym na terenie Gminy Jabłonna. Większość dotychczasowych działań edukacyjnych i konkursów o tę właśnie słynną postać się opierała. I na pewno tak będzie też w przyszłości, ale z całą pewnością nie będziemy się ograniczać jedynie do Taczanowskiego, choć wielki, zacny i sławny. A pomysłów i nowych inicjatyw nam nie brakuje i czytelnicy naszej strony zapewne już wkrótce się o nich dowiedzą.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK