Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu

Rok utworzenia 1994
Powierzchnia 15511,00 ha (województwo lubelskie), 15393,00 ha (województwo mazowieckie)
Otulina 9222,00 ha (województwo lubelskie), 7909,00 ha (województwo mazowieckie)
Położenie Nizina Południowopodlaska / Podlaski Przełom Bugu, Równina Łukowska, Wysoczyzna Siedlecka; Polesie Zachodnie / Równina Parczewsko-Kodeńska, Dolina Środkowego Bugu

Turystyka

Teren Parku, ze względu na swą naturalność piękny, zróżnicowany, spokojny, czyste wody oraz zdrowe powietrze, stwarzają idealne miejsce rekreacji i wypoczynku dla osób pragnących bliskiego kontaktu z przyrodą. W nadbużańskich wioskach łatwo o nocleg w licznych gospodarstwach agroturystycznych. Park najlepiej przemierzać szlakami nadbużańskimi – pieszo lub rowerem (Czerwony Szlak Rowerowy Janów Podlaski-Hrubieszów, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo).

W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatów przyrody, ale także innych atrakcyjnych miejsc, wyznaczone są ścieżki przyrodniczo – dydaktyczne. Na terenie Parku wytyczono 5 ścieżek poznawczych: Szwajcaria Podlaska, Bużny Most, Kalinik, Trojan oraz Nadbużańskie Łęgi – która w ostatnim czasie przeszła gruntowną modernizację i jest najlepiej przygotowana jest na przyjęcie turystów.

W granicach Parku znajdują się dwie przeprawy promowe w miejscowościach Gnojno i Zabuże, których umożliwiają sprawne przedostanie się na drugą stronę Bugu. Ponadto dla amatorów intensywniejszych wrażeń wytyczono na Bugu szlak kajakowy, który pozwoli poznać rzekę Bug i jej żywioły z innej perspektywy.