Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sobiborski Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1983
Powierzchnia 10000,00 ha
Otulina 9500 ha
Położenie Polesie Zachodnie / Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, Dolina Środkowego Bugu; Polesie Wołyńskie / Pagóry Chełmskie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Chełmie

Turystyka

Sobiborski Park Krajobrazowy oraz jego okolice to tereny o znakomitych warunkach do uprawiania turystyki. Turystom pieszym dedykowane są szlaki PTTK: żółty „Siedmiu jezior włodawskich”, czarny „Lasów Sobiborskich”, zielony „Pętla Sobiborska”, niebieski „Trzech jezior”, oraz czerwony „Nadbużański” – jeden z najdłuższych i najatrakcyjniejszych szlaków w kraju. Przez Park przebiega czerwony Nadbużański Szlak Rowerowy, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo z licznymi Miejscami Obsługi Rowerzystów oraz Poleski Szlak Konny. W południowej części Parku znajduje się ścieżka przyrodnicza „Stulno” o długości około 6 km, która umożliwia poznanie różnych siedlisk leśnych oraz jeziora Brudno i Płotycze. Przez Park przechodzi historyczna linia kolejowa Chełm – Włodawa, która czynna jest w okresie letnim. Przebiega ona przez najważniejsze osady Parku i jego otuliny: Wolę Uhruską – z licznymi gospodarstwami agroturystycznymi, wierzą widokową na wysokiej skarpie i kąpieliskiem nad starorzeczem Bugu, Sobibór – z muzeum i miejscem pamięci niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady oraz siedzibą Nadleśnictwa Sobibór, Orchówek - doskonałym miejscem wypadowym do jezior przeznaczonych turystyce i rekreacji Glinki i Białego oraz miasta powiatowego Włodawa.

Otulina Sobiborskiego Parku Krajobrazowego przylega do jeziora Białego, które jest centrum turystycznym tego regionu i skupia rokrocznie wielu amatorów sportów wodnych, pływania oraz wypoczynku. W okresie letnim padają tutaj rekordy frekwencji – w ciepłe weekendy nad jezioro potrafi przyjechać nawet 70 000 turystów. Mimo tak dużej presji turystycznej Jezioro Białe należy do najczystszych na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Dzieje się to za sprawą doskonałych właściwości samooczyszczania związanych z jego dużą powierzchnią (106,4 ha) i głębokością (33,6 m). W otulinie Parku leży również rzeka Bug, stanowiąca wschodnią granicę Polski i Unii Europejskiej – jest to jedna z ostatnich dużych rzek Europy o nieuregulowanym korycie i naturalnej dolinie. W promieniu 5 km od granic Parku znajduje się miasto Włodawa z licznymi zabytkami i Festiwalem Trzech Kultur organizowanym na cześć wielokulturowej historii miasta. Impreza ta aspiruje do miana jednej z ważniejszych imprez kulturalnych w Polsce. W położonym na granicy otuliny Parku Orchówku znajdują się doskonale urządzone miejsca dla turystów oraz wieża widokowa, z której roztacza się widok na dolinę Bugu i pobliskie bużysko. Kilka kilometrów dalej na wschód, nad Bugiem, położony się tzw. Trójstyk – miejsce styku granicy Polski, Białorusi i Ukrainy.