Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie

Aktualności

Święta Bożego Narodzenia, to najpiękniejsze święta w roku, pełne radości, rodzinnego ciepła i miłości, gdzie klimat wieczoru wigilijnego wypełnionego blaskiem choinki i śpiewem kolęd jest zawsze wyjątkowy i niepowtarzalny.

ZWYCZAJE BOŻONARODZENIOWE

Zdrowy styl życia i dbanie o kondycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa. Jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej jest bieganie. Jest to sport dostępny dla wszystkich, można go uprawiać go wszędzie i bez specjalistycznego sprzętu (na początek wystarczą tylko buty) czy szczególnych umiejętności. Można biegać w mieście - jednak przyjemniejsze jest bieganie wśród lasów i pól.

Parki krajobrazowe dla biegaczy

W dniach 3 i 4 grudnia 2019 roku w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW w Rogowie odbyła się konferencja „Edukatorzy dla Klimatu”.

  • 06-12-2019

Przez teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” płynie mała rzeczka Dzwola. Jest ona słabo znana i niewiele osób o tym cieku wodnym, biorącym początek z miejscowości o tej samej nazwie. Bardziej znane uznane za pomnik przyrody nieożywionej i stanowiące dużą atrakcję turystyczną są źródliska zasilające rzekę Dzwola.

Nikt dokładnie nie wie kiedy ostatnie stado żubrów przemierzało kompleksy leśne w południowo - wschodniej Polsce, oraz w okolicach dzisiejszego Janowa Lubelskiego. Najprawdopodobniej w X V wieku te majestatyczne zwierzęta zniknęły z okolicznych lasów.

Jest taki czas kiedy wszyscy wspominamy swoich bliskich, którzy leżą na cmentarzach w całym kraju lub poza jego granicami. Staramy się uprzątnąć miejsca ich pochówku oraz zapalić przysłowiowy znicz na znak pamięci.

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” mieli zaszczyt w dniu 22 października 2019 roku uczestniczyć w wernisażu wystawy konkursu fotograficznego „Las i mokradła” w ramach projektu LIFE 13 Nat/PL/ 000032 „W zgodzie z naturą- LIFE+ dla Lasów Janowskich.

Pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych OZ w Janowie Lubelskim realizują zadania statutowe w zakresie ochrony przyrody, edukacji ekologicznej na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”.