Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim

Aktualności

Uwaga!!! Uwaga!!! Ogłaszamy konkurs pt: „KONIK IMIĘ CHCIAŁBY MIEĆ”. W ostoi konika biłgorajskiego przyszły na świat koniki. Są na razie bardzo smutne bo czekają na imiona, a pracownicy Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Lubelskim postanowili, że ich wybór będzie należał od państwa. Bardzo prosimy więc o pomoc!!!

UWAGA!!! UWAGA!!! OGŁASZAMY KONKURS „KONIK IMIĘ CHCIAŁBY MIEĆ”

Powiat janowski znany jest z licznych przydrożnych krzyży i kapliczek, zwanych przez mieszkańców tego obszaru figurami, o bogatym zdobnictwie i niekiedy unikalnych formach. W wyniku badań zewidencjonowano 1270 tych „świadków wiary”. Wykształcenie się zwyczaju stawiania przydrożnych krzyży i kapliczek, i ich pochodzenie, formy itp. są różnie tłumaczone przez historyków i etnografów. Wiadomo, że małe kaplice istniały już od IV w., a w 779 r. papież Leon III wydał odezwę do wiernych, aby na rozstajach dróg stawiali krzyże. Wraz z przyjęciem przez Polskę chrześcijaństwa zwyczaj ten stopniowo przeniknął do naszego kraju. Podczas synodu krakowskiego z 1621 r.

NAJSTARSZA  KAPLICZKA

Na terenie województwa Lubelskiego według badań statystycznych jest zarejestrowanych największa liczba aktywnych pszczelarzy w Polsce. Duża ich ilość działa w obrębie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” oraz Kraśnickiego i Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest miejscem występowania wielu pożytecznych roślin. Żywią się nimi zwierzęta, a również człowiek korzysta z ich leczniczych właściwości. Turyści zwiedzający teren parku mogą nacieszyć oczy ich urzekającym pięknem i różnorodnością.

  • 12-05-2020

Jedną z największych atrakcji Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest stado zachowawcze koników biłgorajskich. Te hodowane w naturalnych warunkach, prawie dzikie i prymitywne konie rozsławiają nasz park na cały kraj i poza jego granice. Do tej pory stado liczyło trzynaście koni (11 klaczy i 2 wałachy).

Konkurs „Kwitnąca wiosną pisanka wielkanocna” został ogłoszony 2 marcu 2020 roku dla mieszkańców województwa lubelskiego.

  • 28-04-2020

Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Cała przyroda budzi się do nowego życia. Wszędzie rozwija się bujna zieleń, a kwiaty swoimi kolorami i kuszącym zapachem wabią owady.

  • 23-04-2020

W Europie żyją dwa gatunki bocianów. Obydwa gniazdują na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”. Liczny i powszechnie znany jest bocian biały. Jest on gatunkiem symbolicznym gnieżdżącym się w pobliżu osad człowieka, przynoszącym szczęście a podobno także dzieci. Postrzegany jest również jako zwiastun wiosny.