Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie

Aktualności

Od 1986 roku w Szklarni istnieje ostoja konia biłgorajskiego, gdzie do dzisiejszego dnia można podziwiać przedstawicieli potomków dzikiego konia tarpana.
W przeciągu wielu lat istnienia ostoi pracownicy opiekujący się końmi zgromadzili wiele eksponatów związanych a dawną pracą i osprzętem tych pięknych zwierząt.

DAWNE CHŁOPSKIE „STATKI”

Ziemia janowska i obszar Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” szczyci się nie tylko pięknem przyrody, możliwością aktywnego wypoczynku, wieloma atrakcjami turystycznymi ale również kultywowaniem tradycji muzycznych.

FESTIWAL MUZYKI TRADYCYJNEJ !

Od pewnego czasu wszyscy jesteśmy bombardowani rewelacjami o efekcie cieplarnianym a tym samym zmianie klimatu.
Mimo ostrzeżeń naukowców i ekologów nie bardzo możemy uwierzyć w te mgliste przepowiednie. W większości jesteśmy podobni do biblijnego niewiernego Tomasza – nie uwierzymy dopóty sami na własnej skórze nie odczujemy zmian, które powoli lecz nieuchronnie nadchodzą.

  • 01-08-2019

Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” kryje wiele gatunków roślin i zwierząt. W dalszym ciągu jednak różnorodność występowania fauny i flory na jego terenie nie przestaje nas zaskakiwać.

  • 17-07-2019

Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” słynie nie tylko z pięknych krajobrazów, różnorodności przyrody, ale również Ziemia Janowska to jeden z ważniejszych muzycznych regionów Polski.

  • 25-06-2019

Na terenie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu leży malownicza wieś Wierzchowiska. Założona w latach 1470-1480 dzięki dogodnemu położeniu geograficznemu doskonale się rozwijała.

Największą atrakcją Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest stado koników biłgorajskich swobodnie pasących się na łąkach w miejscowości Szklarnia.
Codziennie miejsce to odwiedzane jest przez wielu turystów, a najwięcej przyjemności z podpatrywania życia tych miłych zwierząt czerpią dzieci szkolne, które przez długi czas mogą głaskać i podziwiać koniki.

  • 06-06-2019

Walory Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” doceniają nie tylko ludzie młodzi, uczniowie szkół, ale już od kilku lat duże zainteresowanie jego przyrodą przejawiają emeryci i renciści skupieni w Polskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Janowie Lubelskim.