Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie

Aktualności

Zaproszenie do konkursu „KWITNĄCA WIOSNĄ PISANKA WIELKANOCNA”

„KWITNĄCA WIOSNĄ PISANKA WIELKANOCNA”

„Jest wola Boża, ażeby się chwała Jego na tym miejscu i pamiątka Moja odprawiała”
Drugiego listopada i ósmego grudnia 1645 roku Matka Boża, trzymająca dwie świece i w obecności dwóch aniołów wypowiedziała te słowa do zmierzającego na jutrznię do kościoła w Białej bednarza Wojciecha Boskiego.

JANOWSKIE SANKTUARIUM
  • 18-02-2020

Jedną z najbardziej urozmaiconych i najciekawszych ścieżek dydaktycznych w Parku Krajobrazowym „Lasy Janowskie” jest ta położona w rezerwacie leśnym Szklarnia. Obejmuje ona fragment dawnej Puszczy Solskiej z drzewostanem naturalnego pochodzenia.

31 stycznia pracownicy OZ w Janowie Lubelskim, w Publicznej Szkole Podstawowej w Białej Drugiej, przeprowadzili III etap ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, który wyłonił reprezentację naszego parku do zmagań wojewódzkich.

Święta Bożego Narodzenia, to najpiękniejsze święta w roku, pełne radości, rodzinnego ciepła i miłości, gdzie klimat wieczoru wigilijnego wypełnionego blaskiem choinki i śpiewem kolęd jest zawsze wyjątkowy i niepowtarzalny.

Zdrowy styl życia i dbanie o kondycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa. Jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej jest bieganie. Jest to sport dostępny dla wszystkich, można go uprawiać go wszędzie i bez specjalistycznego sprzętu (na początek wystarczą tylko buty) czy szczególnych umiejętności. Można biegać w mieście - jednak przyjemniejsze jest bieganie wśród lasów i pól.

W dniach 3 i 4 grudnia 2019 roku w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW w Rogowie odbyła się konferencja „Edukatorzy dla Klimatu”.

  • 06-12-2019

Przez teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” płynie mała rzeczka Dzwola. Jest ona słabo znana i niewiele osób o tym cieku wodnym, biorącym początek z miejscowości o tej samej nazwie. Bardziej znane uznane za pomnik przyrody nieożywionej i stanowiące dużą atrakcję turystyczną są źródliska zasilające rzekę Dzwola.