Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim

Aktualności

Na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” występuje wiele ciekawych, pięknych, interesujących a także chronionych roślin.
Jedną z nich jest rosiczka okrągłolistna – jedna z niewielu owadożernych roślin występujących na terenie naszego kraju. Duże skupisko rosiczki występuje na torfowisku w północno-zachodniej części parku, niedaleko wsi Pikule. W trakcie kwitnienia cały obszar torfowiska wygląda jakby był pokryty płonącymi ognikami, to od czerwonej barwy zwartego łanu rosiczki.

Zagrożona rosiczka !

Na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” obok drogi w miejscowości Szklarnia znajduje się mały symboliczny grób otoczony metalowym płotkiem. Niewielu turystów a także mieszkańców ziemi janowskiej zna to miejsce, które przypomina o tragicznych losach bardzo młodych ludzi , którzy w mrocznych czasach II Wojny Światowej poświęcili swoje życie aby ratować ojczyznę.

TRAGICZNA ŚMIERĆ

Uwaga!!! Uwaga!!! Ogłaszamy konkurs pt: „KONIK IMIĘ CHCIAŁBY MIEĆ”. W ostoi konika biłgorajskiego przyszły na świat koniki. Są na razie bardzo smutne bo czekają na imiona, a pracownicy Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Lubelskim postanowili, że ich wybór będzie należał od państwa. Bardzo prosimy więc o pomoc!!!

Powiat janowski znany jest z licznych przydrożnych krzyży i kapliczek, zwanych przez mieszkańców tego obszaru figurami, o bogatym zdobnictwie i niekiedy unikalnych formach. W wyniku badań zewidencjonowano 1270 tych „świadków wiary”. Wykształcenie się zwyczaju stawiania przydrożnych krzyży i kapliczek, i ich pochodzenie, formy itp. są różnie tłumaczone przez historyków i etnografów. Wiadomo, że małe kaplice istniały już od IV w., a w 779 r. papież Leon III wydał odezwę do wiernych, aby na rozstajach dróg stawiali krzyże. Wraz z przyjęciem przez Polskę chrześcijaństwa zwyczaj ten stopniowo przeniknął do naszego kraju. Podczas synodu krakowskiego z 1621 r.

Na terenie województwa Lubelskiego według badań statystycznych jest zarejestrowanych największa liczba aktywnych pszczelarzy w Polsce. Duża ich ilość działa w obrębie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” oraz Kraśnickiego i Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest miejscem występowania wielu pożytecznych roślin. Żywią się nimi zwierzęta, a również człowiek korzysta z ich leczniczych właściwości. Turyści zwiedzający teren parku mogą nacieszyć oczy ich urzekającym pięknem i różnorodnością.

  • 12-05-2020

Jedną z największych atrakcji Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest stado zachowawcze koników biłgorajskich. Te hodowane w naturalnych warunkach, prawie dzikie i prymitywne konie rozsławiają nasz park na cały kraj i poza jego granice. Do tej pory stado liczyło trzynaście koni (11 klaczy i 2 wałachy).

Konkurs „Kwitnąca wiosną pisanka wielkanocna” został ogłoszony 2 marcu 2020 roku dla mieszkańców województwa lubelskiego.