Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie

Aktualności

Wzorem lat ubiegłych pod koniec grudnia w Ośrodku Zamiejscowym w Janowie Lubelskim ogłoszony został konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową.

Konkurs „Kartka świąteczna lasem malowana”

W dniu 11-01-2019 r. w Ośrodku Zamiejscowym w Janowie Lubelskim odbył się kolejny etap konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - „etap parkowy”

Etap Parkowy XVIII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski w Ośrodku Zamiejscowym w Janowie Lubelskim

W grudniowy, przysypany śniegiem wieczór, u murów zamojskiej twierdzy odbyła się prezentacja nt. lubelskich parków krajobrazowych.

W dniu 11 grudnia 2018 roku w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim odbyło się posiedzenie Rady Naukowo – Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Janowskie”.

  • 11-12-2018

Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” obfitują w przepiękne różnorodne ostępy leśne, poprzecinane ciekami wodnymi, terenami podmokłymi i śródleśnymi łąkami. Takie środowisko biologiczne stwarza wymarzone warunki do życia rozrodu i wychowywania młodych dla wielu gatunków zwierząt.

Pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych biorą czynny udział w programie Uniwersytetu Otwartego KUL.

W całej Polsce odbywają się uroczystości związane z okrągła setną rocznicą odzyskania niepodległości. Oprócz wielkich imprez o dużym zasięgu, organizowane są również nie mniej wzruszające i podniosłe uroczystości lokalne. Pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim mieli zaszczyt brać udział w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości organizowanych przez Wójta Gminy Potok Wielki, Proboszcza Parafii w Potoku Stanach oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Potoku Stanach.

O kościółku w Momotach Górnych perle architektury sakralnej położonym na skraju Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” zwykło się mówić, że jest dziełem „serca i rąk” księdza Kazimierza Pińciurka. Dokonał On rzeczy niezwykłych, które dla licznie odwiedzających to sanktuarium są powodem wiary, że człowiek jeżeli tylko chce może dokonać dzieł wydawałoby się nie możliwych do realizacji.