Dąb Niepodległości przy Przedszkolu nr 7 w Lublinie

W dniu 22 listopada br. przedszkolaki z Przedszkola nr 7 w Lublinie przy pomocy pracownika Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych posadziły Dąb Niepodległości.

 

Współpraca Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z Przedszkolem nr 7 w Lublinie jest w tym roku bardzo owocna. Wiosną zawiesiliśmy wraz z przedszkolakami 3 skrzynki lęgowe na drzewach okalających budynek przedszkola. W czerwcu maluchy miały okazję posłuchać o ptakach, które zamieszkują ich okolicę a nawet poobserwować je nieco w terenie. Miesiąc listopad, w którym mija 100 lat od odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę przedszkolaki postanowiły uwiecznić poprzez posadzenie Dęby Niepodległości.

Sadzonka dębu szypułkowego jest darem Nadleśnictwa Świdnik, któremu serdecznie dziękujemy. Dąb przywiózł do przedszkola pracownik Biura ZLPK Krzysztof Wojciechowski, który też pomógł w jego zasadzeniu.

Czwartkowe przedpołudnie było pogodne, tak jakby słoneczko wiedziało, że będzie to wyjątkowa chwila. Grupa najwytrwalszych przedszkolaków, tych które nie dały się zwyciężyć szalejącym teraz różnym chorobom ciepło opatulona wyszła na zewnątrz wraz ze swoją opiekunką, Panią Anną Jemielniak. Wspólnie wybraliśmy miejsce tak aby nasz dąb mógł rosnąć swobodnie, by nie brakowało mu światła i by doczekał przynajmniej kolejnych 100 lat Niepodległej. Wykopaliśmy dołek a następnie każdy z przedszkolaków przy pomocy łopaty wrzucił nieco ziemi pod nowo posadzone drzewko, tak by mieć swój udział w tej historycznej chwili. Kiedy drzewko zostało posadzone przedszkolaki dowiedziały się, że … jest ich równolatkiem, ponieważ drzewo ma również 4-5 lat. Efekt był taki, że dzieci od razu rzuciły się do … mierzenia się z drzewkiem. I rzeczywiście nie tylko wiekiem, ale i wzrostem dorównywało każdemu z nich, a nawet niektórych przewyższało. I od tej pory drzewo będzie rosło razem z nimi.

Wydarzenie zakończyło się wspólnym zdjęciem z Dębem Niepodległości i flagami narodowymi oraz życzeniami by nasza ojczyzna trwała tak długo jak dąb.

 

Sadzenie drzew z okazji rocznicy odzyskania niepodległości do bardzo zacny, patriotyczny zwyczaj. Drzewo to symbol życia i jeden z najpiękniejszych jego przejawów. Liczymy, że działanie takie nie tylko wzmocnią uczucia patriotyczne ale i szacunek do przyrody i ojczystego krajobrazu. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych wspiera takie inicjatywy i zawsze ochotnie w nich uczestniczy. Warto przypomnieć, że w maju br. z udziałem pracownika ZLPK odbyło się także zasadzenie Dębu Niepodległości przy Szkole Podstawowej w Sulmicach, w sercu Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZPKK i Anna Jemielniak, Przedszkole nr 7