Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych na międzynarodowej konferencji w Kijowie

Głównym powodem organizacji konferencji była okrągła, dziesiąta rocznica istnienia Parku Narodowego „Hołosijiwski”. Park ów utworzony dekretem prezydenta Ukrainy w sierpniu 2007 rok obejmuje fragmenty dużych kompleksów leśnych położonych w granicach Kijowa i tuż poza nimi od strony południowej i zachodniej. Obecnie Park ma powierzchnię bez mała 11 tys. ha. W jego skład wchodzą piękne fragmenty grądów, zbiorniki wodne, źródła i inne cenne obiekty przyrodnicze i kulturowe. Samo istnienie takiego obszaru chronionego w granicach megapolis z prawie 3 milionami mieszkańców jest już wielkim sukcesem, dlatego trzeba przyznać rację dyrektorowi B. Drobotowi, który mówił, że „Park Narodowy ‘Hołosijiwski” jest zadziwiającym skrawkiem przyrody, który cudem zachował się pośród wielomilionowego miasta i wciąż zachwyca nas swym wielkim i wiekowym pięknem.”

Konferencja składała się w części referatowej i terenowej. Pierwsza z nich odbyła się 7 września w budynku administracji miasta Kijowa. Pośród referatów na sesji plenarnej znalazł się wykład pracownika Biura ZLPK, Krzysztofa Wojciechowskiego pt.: „Edukacja ekologiczna w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych – zakres, formy metody”. Został on także zaproszony do prezydium konferencji. Uczestnicy sesji mogli zapoznać się również z działalnością edukacyjną i ochroniarską „jubilata”, czyli PN „Hołosijiwski” oraz innych obszarów chronionych, których przedstawiciele wygłosili swoje referaty. Dyskusja była okazją do wymiany poglądów oraz doświadczeń w zakresie edukacji ekologicznej i ochrony przyrody. Polskie doświadczenia bardzo interesowały kolegów z Ukrainy, choć i sami oni mieli się czym pochwalić, bowiem konferencji towarzyszył także swoisty „jarmark” materiałów edukacyjnych. Na stolikach przed salą konferencyjną uczestnicy konferencji prezentowali własne wydawnictwa i materiały edukacyjne wydawane przez organizacje i instytucje, które reprezentowali. Materiały można było otrzymać bezpłatnie. Była także okazja do bezpośredniej rozmowy z edukatorami oraz wymiany pomysłami i projektami. Dzień pierwszy zakończył się uroczystą kolacją przy dyrekcji PN „Hołosijiwski” w uroczym zakątku leśnym nad jeziorkiem. Drugi dzień konferencji rozpoczął się sesją referatową w sekcjach tematycznych, po której uczestnicy udali się na ścieżki edukacyjne Parku by móc w terenie zapoznać się z jego działalnością.

Okrągła rocznica istnienia Parku Narodowego Hołosijiwski była także okazją do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania parku i wspierają jego funkcjonowanie. Uroczyste podziękowania „za znaczący osobisty wkład w utworzenie i rozwój Parku Narodowego ‘Hołosijiwski’” wręczał dyrektor Parku B. Drobot. W gronie nagrodzonych znalazł się także pracownik Biura ZLPK, Krzysztof Wojciechowski.

Poza tym został wydany drukiem zbiór materiałów konferencyjnych. Obszerny, liczący 365 stron tom obejmuje wszystkie 46 referatów wygłoszonych podczas konferencji i poprzedzonych wstępem dyrektora Parku.

Organizacja tak wielkiej konferencji wymagała znacznego wysiłku ze strony dyrekcji i pracowników parku, za co należą się im słowa podziękowania. Wyrazy szczególnej wdzięczności kieruję do Pani dr Olgi Krzyżanowskiej, specjalistki ds. edukacji ekologicznej w Parku, za okazaną troskę orz wielką pomoc i życzliwość.

Liczymy na to, że konferencja będzie kolejnym pozytywnym impulsem do dalszej, wciąż jeszcze nieformalnej, współpracy ZLPK i PN „Hołosijiwski”, ponieważ zakres działalności obu instytucji z znacznym stopniu się pokrywa a wymiana doświadczeń może być korzystną dla obu stron.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Foto: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK, dr Olga Krzyżanowska PN Hołosijiwski, dr Iwan Parnikoza Muzeum „Kijowska Forteca”