ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE

  • 17-07-2019

9 lipca br . pracownicy ZLPK OZ Zamość, uczestniczyli w nagrywaniu filmu o stanowisku dokumentacyjnym Kamieniołom. Stanowić on będzie część odcinka o Krasnobrodzie z serii „Zakochaj się w Polsce”. Prowadzący – Tomasz Bednarek, podróżując po całym kraju, przedstawia ciekawe i nieznane lub mało znane  miejsca warte odwiedzenia.  Cieszymy się, że na liście wartych uwagi miejsc znalazł się Krasnobród i Kamieniołom. Promocja miejsc i terenów objętych ochroną jest swoistą formą edukacji ekologicznej.

Stanowisko dokumentacyjne Kamieniołom, to nieczynne wyrobisko, zlokalizowane w m. Krasnobród, na wzniesieniu po północnej stronie drogi wjazdowej z Zamościa do Krasnobrodu. Do roku 1966, tj. do momentu rozpoczęcia prac w kamieniołomie, eksploatowane wzniesienie dochodziło do drogi Zamość – Krasnobród. Jego wysokość wynosi 314 m n.p.m. W wyniku eksploatacji, wybrana została znaczna część południowego stoku. Pobieranie materiału, wykorzystywanego głównie na budowę dróg i częściowo domów trwało do 1974 r. Odsłonięta ściana ma wysokość 30 i długość 170 metrów. Budują ją gezy mastrychtu dolnego. Na wzniesienie prowadzą kamienne schody. Na szczycie zbudowano wieżę widokową, z której rozpościera się widok na panoramę Roztocza Środkowego.

Nieczynne wyrobisko jest doskonałym miejscem na zajęcia geologiczne. Można tu znaleźć odciski i muszle z okresu kredy. W obrębie kamieniołomu zlokalizowano jeden z przystanków ścieżki dydaktycznej „Wokół Krasnobrodu”.

Tekst i zdjęcia :Małgorzata Ciuryło , Krzysztof Kowalczuk (ZLPK OZ w Zamościu)