Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zagrożenia wypalania traw

  • 18-03-2019

Jak co roku powraca problem płonących traw. Zdecydowanie jest to wyraz ludzkiej lekkomyślności i braku wyobraźni.

Pożar niszczy wszystko. Wypalanie uśmierca nie tylko rośliny na powierzchni gleby ale w roślinności ginie również całe życie - począwszy od owadów, pajęczaków, ślimaków, a skończywszy na płazach, gadach i ssakach. Zniszczeniu ulegają też miejsca lęgowe ptaków, szczególnie gatunków gnieżdżących się na ziemi lub w zaroślach. Po zimie wysuszone trawy palą się bardzo szybko. Często też łatwo wymykają się spod ludzkiej kontroli i przenoszą na pobliskie zabudowania i lasy. Ofiarami więc mogą się stać także zwierzęta leśne, a nawet zwierzęta domowe. Wypalanie traw stanowi jedno z poważniejszych zagrożeń zewnętrznych, które co roku pojawia się na terenie parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.

Ta niechlubna praktyka, jest  prawnie zakazana. Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadza zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu.

Według kodeksu karnego wypalanie traw to „bezpośrednie powodowanie zagrożenia pożarowego”. Jako takie jest przestępstwem, a podpalacza czeka wysoka grzywna bądź mandat.

Nie bądźmy obojętni i zawsze reagujmy.

Tekst i foto: ZLPK OZ Zamość