Przeskocz do treści Przeskocz do menu

ŻADNA PRACA NIE HAŃBI !

  • 25-10-2019

 

      Pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych OZ w Janowie Lubelskim realizują zadania statutowe w zakresie ochrony przyrody , edukacji ekologicznej na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”.

    Jest to praca bardzo odpowiedzialna i pożyteczna, lecz nie wymagająca dużego wysiłku fizycznego.

Czasami jednak w ramach zaistniałych potrzeb trzeba zakasać rękawy i wziąć się do ciężkiej pracy fizycznej. Właśnie nadarzyła się taka okazja. W ramach zagospodarowania terenu bazy edukacyjnej na terenie ostoi konika biłgorajskiego w Szklarni zakupione zostały gry edukacyjne, składające się z 16 elementów (tablice edukacyjne, skocznia, labirynt, leśne cymbały).

   Wszystkie elementy należał odpowiednia dopasować, dokładnie  skręcić, oraz obsadzić (zakopać) w wyznaczonych miejscach.

   Myśleliśmy, że zadanie to będzie łatwe, nie wymagające wielkiego wysiłku. Jednak skompletowanie dużych tablic, o wysokości około 2 metrów wraz z daszkami, i sporym ciężarze sprawiło nam pewną trudność. Najwięcej wysiłku  kosztowało nas obsadzenie tablic w gruncie. Wykopanie odpowiednich otworów (ok 0,7 metr w głąb ziemi) ustawienie tablic zgodnie z pionem, oraz ich zabezpieczenie zajęło nam kilka dni. Na koniec trzeba było zapełnić otwory ciężkim betonem.

   Mimo dużego zmęczenia fizycznego po zakończeniu pracy poczuliśmy satysfakcję, i doceniliśmy ludzi wykonujących codzienne zadania wymagające wysiłku fizycznego.

 

Tekst : M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia : J. Kiszka, M. Grzyb ZLPK OZ w Janowie Lubelskim