Wakacyjne spotkanie edukacyjne

  • 05-09-2019

Koniec sierpnia to jeszcze czas wakacyjnej beztroski i zabawy, w tym nastroju spotkaliśmy się z ok. 50-cio osobową grupą dzieci i młodzieży, będącą pod opieką pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim, by przyjrzeć się różnorodności w świecie zwierząt.

Zanim w ruch poszły siatki na owady, lupy, szkła powiększające uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchać krótkiego wprowadzenia na temat budowy ciała owadów i pajęczków oraz wprowadzenia w część praktyczną. Wykorzystaliśmy do tego m.in. modele pospolitych owadów (wraz z prezentacją ich rozwoju złożonego), przykładową literaturę oraz przyrządy wykorzystywane w naszej pracy. Z ich pomocą poznawaliśmy owady obecne na działce, m.in. motyle, ważki, biedronki, mrówki ale także pajęczaki, zdarzały się również większe okazy jak… małe ropuszki czy żabki. Podążanie za ofiarą, próby jej schwytania a później obserwacja dla wielu dostarczały licznych wrażeń.

Po trudach odłowu i obserwacjach zwierząt przyszedł czas na posilenie się kiełbaską z ogniska.  Po niej bardziej zainteresowani światem przyrody, rywalizowali ze sobą podczas zabawy z wykorzystaniem otwartej gry przyrodniczo-leśnej - ucząc się rozpoznawania wielu różnych przedstawicieli organizmów żywych.

 

Tekst: M. Żychowska

Zdjęcia: A. Łazeba