Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wakacyjne spotkania z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych

  • 01-09-2020

„Jak mogę pomóc pszczołom? ”

Drugi tydzień sierpnia zapoczątkował temat pszczeli. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, jak ważną rolę w codziennym życiu człowieka odgrywają pszczoły, zarówno miodne jak i te dziko żyjące. Za pomocą prezentacji i po obejrzeniu krótkich filmików, dzieci zapoznały się ze środowiskiem życia pszczół, z ich funkcjonowaniem i hierarchią. Dostrzegli główne zagrożenia dla pszczół, związane z działalnością człowieka oraz wynikające z warunków środowiskowych. Poprzez wspólną zabawę poznali przykłady roślin miododajnych, oraz sposoby jak można pomóc pszczołom w ich codziennym życiu i funkcjonowaniu. Jesteśmy pewni, ze po zajęciach wszystkie dzieci opowiedziały rodzicom i przyjaciołom, czym są Miejsca Przyjazne Pszczołom i jak je stworzyć.

„Poznajemy płazy Polski”

Trzeci tydzień ostatniego miesiąca wakacji opanowały płazy. Mogliśmy zapoznać się z różnorodnością płazów na terenie Polski a także  formami ich czynnej ochrony . Poznaliśmy budowę morfologiczną płazów i miejsca ich rozrodu. Były wspólne zabawy, rysowanki i łamigłówki. Na zakończenie zajęć doskonaliliśmy umiejętności rozpoznawania płazów na podstawie gry  „ złap mnie, jeśli potrafisz”.

„Wielkie prace małej pszczoły”

Na zakończenie serii wakacyjnych zajęć prowadzonych przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Lubartowie, powróciły pszczoły. Zapoznaliśmy się z obowiązkami matki pszczelej, poznaliśmy co należy do zadań robotnicy i jakie zadanie należy do trutnia, co to ponoć nic nie robi a jednak odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu pszczelej rodziny. Uczestnicy bardzo chętnie wykonywali powierzone zadania, z zainteresowaniem śledzili przebieg zajęć czego owocem były bezbłędne odpowiedzi udzielane podczas zabawy w „pszczele koło fortuny”. Zdobyta wiedza i uśmiech na twarzy, był wystarczającym dowodem na to, iż nasze zajęcia spełniły swoją funkcję – nauki przez zabawę. Mamy nadzieję, że dzięki temu, jeszcze nie raz spotkamy się by wspólnie sięgać po nowe, jeszcze im nieznane przyrodnicze ciekawostki.