Przeskocz do treści Przeskocz do menu
  • 12-03-2020

      Jedną z największych atrakcji turystycznych a także bardzo ważne  miejsce dla  społeczności katolickiej  Janowa Lubelskiego i okolic jest uroczysko Kruczek. Geneza powstania tego położonego na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”  leśnego uroczyska ginie w  głębi historii, brak jest informacji o początkach jego powstania. Istnieje legenda, według której odpoczywał tu św. Antonii, podczas swojej wędrówki z Leżajska do Radecznicy. Kiedy wstał z przydrożnego kamienia, wybiło pod nim źródełko, płynące do dnia dzisiejszego. Po pierwszym rozbiorze Polski w 1773 roku postawiono tu drewniany krzyż. Uroczysko Krucze położone było przy szlaku handlowym prowadzącym z Lublina na południe było miejscem odpoczynku kurierów oraz osób przemycających broń podczas powstania styczniowego. W czasie II wojny światowej, a także w latach 50-tych, w gęstych lasach opodal Kruczka stacjonowały oddziały Narodowych Sił Zbrojnych.

    W 1982 roku ks. Stanisław Michał Budzyński, ówczesny wikariusz w Janowie, wyszedł  z inicjatywą budowy kruczkowej kalwarii. Ma ona patriotyczny charakter, nawiązuje do martyrologii Narodu Polskiego podczas II wojny światowej, a w urządzaniu kalwarii brało udział kilkadziesiąt osób.

   Jest ona w janowskich pejzażach miejscem szczególnym, o nadzwyczajnej magicznej sile. Wyłaniające się z bujnej zieleni lasu pasyjne kapliczki wyglądają jakby wyrosły razem z otaczającymi ich drzewami. W momentach uroczystości religijnych miejsce to rozbrzmiewa pieśnią i modlitwą. Kalwaria w Kruczku stanowi mocny akcent wiary katolickiej i jest znakiem krajobrazowym wyróżniającym się w rozległym kompleksie  Lasów Janowskich.                          

Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia. J. Kiszka ZLPK OZ w Janowie Lubelskim