Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Uczniowie z Lubartowa w ZLPK

Dnia 2 grudnia br. w siedzibie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych gościli uczniowie z Lubartowa.

 

Nowa, zielona sala edukacyjna w biurze Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych przyjęła pierwszych gości. Była nimi grupa 27-miu uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie (http://www.rcez.lubartow.pl/) wraz ze swymi nauczycielkami. Uczniowie przyjechali na zajęcia edukacyjne dotyczące obszarów chronionych w Polsce. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu „Naturalnie… Nie ma jak Lubelskie” z pomocą, którego uczestnicy zajęć dowiedzieli się więcej o wszystkich 17 lubelskich parkach krajobrazowych. Następnie pracownik Biura ZLPK, Krzysztof Wojciechowski, przedstawił prezentację pt.: „Formy ochrony przyrody w Polsce”. Uczniowie dowiedzieli się z niej o wszystkich 10-ciu ustawowych formach ochrony przyrody w naszym kraju. Otrzymali podstawowe informacje dotyczące obiektów i obszarów obejmowanych konkretnymi formami ochrony przyrody, procedurze ich powstawania, ilości i powierzchni, jaką zajmują w skali kraju i województwa. Prócz krajowych form ochrony przyrody zaprezentowane zostały także obszary o randze międzynarodowej: ostoje Ramsar i rezerwaty biosfery. Jest to istotne z tego względu, że na terenie naszego województwa oba te rodzaje obszarów istnieją. I co ważne podkreślenia, w przypadku rezerwatów biosfery znajduje się u nas jeden z 4 transgranicznych, trójstronnych rezerwatów biosfery w świecie (TBR Polesie Zachodnie), oraz nowo utworzony, jeden z obecnie najmłodszych transgranicznych rezerwatów biosfery – TRB Roztocze. Natomiast Poleski Park Narodowy od 2002 roku nosi zaszczytny tytuł ostoi ramsarskiej.

Ostatnim akcentem poniedziałkowych zajęć był … sprawdzian wiedzy. Uczniowie dostali do uzupełnienia karty pracy, których uzupełnienie miało za zadanie sprawdzenie zdobytej wiedzy jak również jej utrwalenie. Wzbogaceni o nowe wiadomości udali się na zwiedzanie Lublina.

Były to pierwsze zajęcia przeprowadzone w naszej sali edukacyjnej specjalnie zaadoptowanej do tego rodzaju aktywności. Zapraszamy serdecznie nauczycieli wraz uczniami do korzystania z naszej oferty edukacyjnej.

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Foto: Jarosław Moroz