Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Światowy Dzień Ziemi 2019

  • 02-05-2019

Tematem tegorocznej edycji Dnia Ziemi była różnorodności środowiska na naszej Planecie. Szczególną uwagę w tym roku poświęcono zagrożonym gatunkom roślin i zwierząt oraz ich siedlisk, ale także społecznościom ludzkim, których byt we współczesnym świecie jest zagrożony. Ważnym celem organizowanej imprezy była edukacja społeczna, zmierzająca do uświadomienia wartości tkwiącej w różnorodności przyrodniczej świata oraz konsekwencji wynikających z ekspansywnego wykorzystywania jego zasobów oraz kształtowanie, szczególnie u dzieci i młodzieży, postawy odpowiedzialności za losy przyrody i człowieka na Ziemi.

Paweł Łapiński edukator z Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego ZLPK w Brzeźnie wystąpił z prelekcją pt. „Żółw błotny – żywa skamieniałość z Polesia”. Paweł przedstawił charakterystykę żółwia błotnego, opowiedział o jego zrachowaniach w trakcie okresu lęgowego, oraz metodach jego ochrony na Lubelszczyźnie. Podczas prelekcji można było zobaczyć m.in. model gniazda żółwia błotnego.

Pracownicy Biura ZLPK wzorem roku ubiegłego przygotowali game room dla uczestników Dnia Ziemi. Dzięki grom planszowym własnej produkcji (a mamy ich już 3 zestawy, które „opowiadają” o sześciu naszych parkach krajobrazowych) mogliśmy przybliżyć uczniom wiedzę o parkach krajobrazowych położonych na Roztoczu, w Lasach Janowskich i na lubelskim Podlasiu. Z tej okazji skorzystali uczniowie dwóch szkół: Szkoły Podstawowej im. Wacława Rafalskiego w Ostrowie i Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym. Zaangażowaliśmy łącznie 36 grających.

Z kolei pracownicy z Ośrodka Zamiejscowego Lubartów zaprosili najmłodszych na warsztaty plastyczne. „Plastyka” posłużyła jednak tematowi przewodniemu czyli gatunkom chronionym. Uczniowie ze Szkół Podstawowych: nr 2 w Kazimierzu Dolnym, Starego Bidaczowa, Radawczyka i Borowiny Sitanieckiej, w sumie 45 osób, z pasją tworzyli modele zwierząt chronionych.  Z papieru i tektury udało się wyczarować, zupełnie jak prawdziwe: rysia, żółwia, puchacza oraz dwie kawki. Równolegle można było się realizować kolorując przyrodnicze kolorowanki. Nie mogła tez zabraknąć tegorocznego hitu edukacyjno-zabawowego jest też gry zręcznościowej „Poznaj polskie płazy”. Przy pomocy starej wędki dzieciarnia „łowiła” barwne plansze z sylwetkami płazów, a to było przyczynkiem do równie barwnych opowieści o płazim życiu i płazich zwyczajach. 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski i Michał Zieliński