Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„STAWIANKI EKO-FANKI” NA ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Światowy Dzień Ziemi oprócz wielu akcji edukacyjnych: prelekcji, warsztatów, happeningów to również dobra okazja do podsumowań. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealne w Brzeźnie przeprowadził prelekcję i wziął udział w podsumowaniu XI Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pod patronatem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Dobre rady na elektroodpady – oddaj mnie w dobre ręce” w Szkole Podstawowej w Stawie.

Uczestnicząca w tym projekcie drużyna „Stawianki Eko-Fanki” w składzie: Oliwia Mazurek, Julia Pietraszko, Zuzanna Stachel, Julia Romanowska, Aleksandra Błaszczuk wraz nauczycielką Agnieszką Oleszczuk-Stachel i rodzicami była inicjatorem kampanii edukacyjnej oraz zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dzięki zaangażowaniu uczniów szkoły oraz całej społeczności Stawu i okolicznych miejscowości udało się zebrać imponującą górę odpadów, która zalegała nie tylko w domach ale również w stodołach, na podwórkach a nawet pobliskich nieużytkach i lasach. Przy tej okazji Drużyna Konkursowa miała okazję przeprowadzić wiele spotkań edukacyjnych z mieszkańcami oraz zorganizować dla kolegów i koleżanek ze szkoły liczne konkursy związane z problematyką ochrony środowiska m.in.: plastyczny „Moja miejscowość bez elektrośmieci”, konkurs na komiks, turniej wiedzy, sportowo-rekreacyjny, techniczny i wiele, wiele innych.

To nie pierwsza inicjatywa uczniów Szkoły Podstawowej w Stawie w działania edukacyjne. Szkoła od lat uczestniczy w wielu warsztatach, rajdach i konkursach organizowanych przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie.

 

Tekst: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)

Zdjęcia: Agnieszka Oleszczuk-Stachel (SP w Stawie)