Przeskocz do treści Przeskocz do menu

SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ

  • 17-04-2019

    Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest bardzo atrakcyjny zarówno pod względem występującej tu szaty roślinnej, oraz dziko żyjących czasami bardzo rzadkich zwierząt.

    Spośród innych parków krajobrazowych województwa lubelskiego wyróżnia go również to, że w ostoi Szklarnia można obserwować codzienne życie i zachowanie dziko żyjących koników biłgorajskich, potomków leśnego konia tarpana.

    Lasy Janowskie i park krajobrazowy znane są w całej Polsce, lecz jak mówi przysłowie, że pod latarnią jest najciemniej, w wielu przypadkach młodzież powiatu janowskiego niewiele wie o tym atrakcyjnym obszarze.

    Aby zmienić istniejący stan pracownicy Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” prowadzą zajęcia w szkołach , aby uczulić  młodzież na piękno otaczającej przyrody.

    Ostatnie prelekcje odbyły się w Zespole Szkół imieniem Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim.

Uczestniczyli w nich uczniowie klas pierwszych technikum . Młodzież z zainteresowaniem słuchała  prelekcji o początkach powstania Parku Krajobrazowego, jego zadaniach i różnorodności szaty roślinnej i zwierzęcej.

    Szczególną uwagę  uczniowie skupili na występujących w lasach janowskich drapieżnikach /wilk, bielik/ oraz ich roli w utrzymaniu prawidłowej populacji zwierząt roślinożernych.

    Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wiadomości o pochodzeniu, życiu i zwyczajach konika biłgorajskiego.

    Mamy nadzieję ,że nasze starania aby przybliżyć młodzieży sprawy związane z ochroną przyrody, oraz życia leśnych zwierząt  padły na podatny grunt i odniosły pozytywny skutek dla otaczającego nas  środowiska.      

 

Tekst i zdjęcia: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim