Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rok pszczoły

  • 20-03-2020

10 marca 2020, czyli dzień przed wprowadzeniem kwarantanny w szkołach, pracownicy Oddziału Zamiejscowego w Zamościu prowadzili zajęcia, które nazwali „Rok pszczoły – rola pszczoły w przyrodzie”. I właśnie tego one dotyczyły.

Pokazaliśmy jak wygląda pszczoła miodna Apis melifera, jak fascynujące życie prowadzi ten owad społeczny. I jak wielką rolę odgrywa w przyrodzie oraz jakie znaczenie ma dla każdego z nas. Bo przecież jak mówił biolog E. O. Wilson: „Gdyby wyginął cały rodzaj ludzki, świat zregenerowałby się, powracając do bogatego stanu równowagi, który istniał przed 10 tysiącami lat. Ale gdyby miały zniknąć owady, środowisko pogrążyłoby się w chaosie”.

Uczniowie mogli obejrzeć krótkie filmiki o roli pszczół. Mówiliśmy też czy jest to jedyna pszczoła, którą u nas spotkamy. A także jak rozpoznać pszczołę czyli czym różni się od osy.

Bardzo podobała się uczniom i nauczycielkom, możliwość zobaczenia (i powąchania) plastra miodu w ramce wyjętej prosto z ula !

Odpowiadaliśmy też na wiele pytań.

W drugiej części zajęć uczniowie wykonywali prace plastyczne. Były plastry miodu zrobione z rolek po papierze oraz pszczoły. Uczniowie wykazywali się nieraz sporą kreatywnością.

Tekst: Małgorzata Grabek

Zdjęcia: Małgorzata Bielecka