Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rewitalizacja działki edukacyjnej OZ w Janowie Podlaskim

  • 06-11-2019

Miesiące sierpień i wrzesień to czas intensywnych prac, mających na celu konserwację istniejącej „zabudowy” – wiat ze stołami i ławami, 4 stołów z ławami stojących nieopodal wiat w zwartym kompleksie a także ławek wokół miejsca na ognisko. Dodatkowo zakonserwowano stelaże tablic edukacyjnych, wiatrak i składzik na drewno. Całość została gruntownie oczyszczona i odmalowana drewnochronem, dzięki czemu zabezpieczona przed różnorodnymi warunkami atmosferycznymi będzie służyła przez najbliższe lata.

Większe wrażenie robi jednak nowe ogrodzenie, wykonane z drewna – heblowanych desek, pomalowanych bezbarwnym drewnochronem. Ogrodzenie graniczy z drogami publicznymi i było niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przebywających na działce. Zanim zostało w stosownym miejscu ustawione dokonano wszelkich formalności, mających na celu wznowienie granic naszej działki przez geodetę.

Oddalona od centrum osady działka naszej instytucji, służy do spotkań z pracownikami parku na różnych zajęciach tematycznych, jest  miejscem, gdzie bezpiecznie można zorganizować ognisko grupie zwiedzającej nasz park, zorganizować spotkanie laureatów naszych konkursów a także bywa udostępniana miejscowym szkołom na spotkania plenerowe.

W związku z tą nieruchomością mamy ambitne plany, bowiem studenci z Koła Planistów UMCS „SmartCity” opracowali nam pięknym projekt zagospodarowania tego terenu. Szczegóły pozostaną na razie naszą tajemnicą, jednak w najbliższych latach planujemy dalsze prace, które mają na celu uporządkowanie całego terenu i rozbudowę istniejącej infrastruktury o nowe, ciekawe obiekty, urządzenia…

Dotychczasowe prace zostały sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków Samorządu Województwa Lubelskiego.

 

Tekst: M. Żychowska

Zdjęcia: A. Łazeba