Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rajd po Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym

  • 19-09-2018

Młodzi przyrodnicy z Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natury 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły gościli w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym. W niedzielę zajechali na rynek w Szczebrzeszynie, gdzie czekał na nich pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu.  Było ciepło i słonecznie, więc wszyscy w doskonałych humorach wyruszyli, aby przejść „Ścieżką przyrodniczo – historyczną Szczebrzeszyn – Kawęczynek”.

Na początek odwiedziliśmy słynny na cały kraj pomnik „chrząszcza”, który postawiony został w miejscu podzboczowego wypływu źródeł, zasilających płynącą po przeciwnej stronie drogi rzekę Wieprz. Następnie, modyfikując nieco trasę, ruszyliśmy aby zobaczyć malowniczą skarpę lessową i przejść do pól wąwozem. Potem trasa przebiegała już zgodnie z wytyczoną ścieżką.

Szlak wiódł charakterystycznymi dla Roztocza wstęgami pól, nieużytków, zakrzaczeń i zadrzewień. Pomimo późnego lata młodzież mogła zapoznać się z ciekawymi roślinami. Między innymi były to klinopdium, bodziszek łąkowy, cykoria podróżnik, lnica czy lebiodka niby pospolita, a przecież to znana przyprawa oregano. W powietrzu szybowały ptaki, którymi okazały się myszołowy, jastrząb i rybołów. Drogę zaś przebiegł nam jeleń, a właściwie jeleniowa czyli łania.

Zbliżając się do Kawęczynka weszliśmy w bukowy las pełen wąwozów. Dnem jednego z nich przeszliśmy poznając rośliny, które kwitły wiosną. Poznawanie ich było tym ciekawsze, że gdy kwitną nikt nie zwraca uwagi na ich liście, które są również charakterystyczne dla poszczególnych gatunków jak i kwiaty.

Ostatnim punktem programu był obiad. Wszyscy uczestnicy byli już zmęczeni, ale zadowoleni z poznania nowego miejsca. Równie ciekawego przyrodniczo, a na pewno innego niż w ich okolicach.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział we wspólnej wędrówce i pomoc przy odpowiedziach na nieraz trudne i zaskakujące pytania.

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grabek ZLPK OZ w Zamościu