Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Podsumowanie XII edycji Powiatowego Konkursu „Czysta Ziemia”

  • 02-12-2019

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 28 listopada 2019 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej. Przybyli na nie dyrektorzy, opiekunowie i najbardziej zaangażowani w tegoroczne działania uczniowie szkół a także władze powiatu i partnerzy konkursu. Do bieżącej – XII już edycji tego konkursu przystąpiło aż 31 szkół z powiatu bialskiego. Każda z nich otrzymała nagrodę za udział a dodatkowo najaktywniejsi uczniowie otrzymali nagrody indywidualne.

Zwycięzcami tegorocznej edycji została Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy, której uczniowie uświetnili uroczystość rozdania nagród częścią artystyczną pt. „Ratujmy Matkę Ziemię”. Od wielu lat w gronie pierwszej 10-tki pojawiają się rokrocznie szkoły z nami współpracujące, świadczy to ogromnym zaangażowaniu nauczycieli i całych społeczności szkolnych w sprawy ochrony środowiska przyrodniczego. Wierzymy, że tego zapału nie zabraknie również na kolejne lata.

Przy tej okazji poza organizatorami instytucje wspierające konkurs miały możliwość przekazania swoich nagród czy podziękowań. Kierownik Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim wręczył uroczyście nauczycielowi Szkół Podstawowych w Grabanowie i Styrzyńcu  - Pani Bożenie Kaliszuk podziękowanie za wieloletnią i owocną współpracę z naszą jednostką.

Konkurs „Czysta Ziemia” od lat „motywuje” szkoły przede wszystkim do selektywnej zbiórki odpadów w środowiskach lokalnych a następnie do przekazywania ich do właściwych punktów odbioru, celem późniejszego wykorzystania. Zbiórkę poprzedzają liczne wydarzenia szkolne – apele, pikniki, pogadanki, które mają na celu kształtować u uczniów właściwe postawy „proekologiczne”. W swoich działaniach szkoły często podejmują dodatkowo współpracę z leśnikami, służbami parków krajobrazowych czy organizacjami w zakresie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej.

 

Tekst i zdjęcia: M. Żychowska