PARKOWE ANOMALIE POGODOWE

  • 09-08-2019

     Od pewnego czasu wszyscy jesteśmy bombardowani rewelacjami o efekcie cieplarnianym  a tym samym zmianie klimatu.

    Mimo ostrzeżeń naukowców i ekologów nie bardzo możemy uwierzyć w te mgliste przepowiednie. W większości jesteśmy podobni do biblijnego niewiernego Tomasza – nie uwierzymy dopóty sami na własnej skórze nie odczujemy zmian, które powoli lecz nieuchronnie nadchodzą.

     Zaistniała sytuacja dotyczy również terenu Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” oraz terenów przyległych. Przyroda w sposób gwałtowny i niespodziewany ukazała swoją moc i niszczycielski oblicze.

     W miesiącu czerwcu leżąca na terenie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu wieś Wierzchowiska poważnie ucierpiała z powodu gwałtownych opadów deszczu i rozległej powodzi. Zniszczeniu uległa infrastruktura drogowa i wiele domów mieszkalnych.

     Następnym razem nawałnica uderzyła w gęsto zalesiony obszar Parku Krajobrazowego. W dniu 29 lipca w trakcie krótkotrwałej nawałnicy zniszczeniu uległa duża połać lasu. Gwałtowny poryw wiatru połamał, wyrwał z korzeniami ponad dwa tysiące dorodnych drzew.

     Obraz zaistniałych zniszczeń budzi strach i szacunek przed siłami przyrody. Na szczęście nawałnica ominęła tereny zamieszkałe , bo straty byłyby dużo większe

    Siły natury na razie grożą nam palcem, lecz strach pomyśleć co stanie się gdy okaże ona cała swoją niszczycielską moc.

    Chyba już nadszedł najwyższy czas aby pominąć wszystkie różnice zdań i wzajemne animozje, a z troską zająć się ratowaniem naszego jedynego świata.

    Wszyscy mamy nadzieję ,że nie jest jeszcze za późno !

tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

zdjęcia: J. Kiszka ZLPK OZ w Janowie Lubelskim