Przeskocz do treści Przeskocz do menu

OCHRONA KRAJOBRAZU W SZKOLE PODSTAWOWEJ

  • 31-01-2020

Nowy 2020 rok to kolejny już rok działań edukacyjnych Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu. To również kolejny rok współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 3 w Zamościu w ramach „Spotkań z przyrodą”.

Ten rok rozpoczęliśmy cyklem zajęć „Ochrona krajobrazu”, w których wzięli udział uczniowie klas piątych. Mogli oni dowiedzieć się czym jest „krajobraz”, jakie ma elementy składowe, jakie są typu krajobrazów a także dlaczego warto i jak chronić krajobraz. Dzięki nam uczniowie również dowiedzieli się również ile mamy parków krajobrazowych w Polsce, ile na Lubelszczyźnie oraz które parki krajobrazowe leżą na Roztoczu (obszarze naszych działań).  A ponieważ na tym terenie jest również park narodowy to warto było przy tej okazji wspomnieć o różnicach występujących w obu tych formach ochrony. Omówiliśmy również typy krajobrazów w Polsce, a także czym się różni krajobraz od ekosystemu.

Teraz uczniowie już wiedzą jak ważny w życiu człowieka jest harmonijny krajobraz i jego zachowanie.

Podsumowaniem zajęć była jak zawsze interaktywna gra. Dzięki niej edukator może sprawdzić na ile uczniowie przyswoili sobie wiedzę, którą starał się im przekazać. Taka gra jest emocjonująca zarówno dla uczestników jak i obserwatorów, ponieważ na bieżąco można śledzić wyniki i porównać się z innymi klasami.

 

Tekst: Małgorzata Grabek (ZLPK OZ w Zamościu)

 Zdjęcia: Jolanta Gontarz- Doszla (Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zamościu)