OBSERWUJĘ, POZNAJĘ, CHRONIĘ

  • 10-06-2019

„Obserwuję, poznaję, chronię” – to warsztaty przyrodnicze organizowane przez ZLPK OZ w Zamościu. W związku z tym, że są to lekcje w terenie to najlepiej jeżeli w pobliżu szkoły jest to łąka lub nieskoszony trawnik.

W dniach 04-05 czerwca 2019 roku w naszych zajęciach wzięli uczniowie klas I-II Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zamościu.

Na czas warsztatów dzieci otrzymały sprzęt małego badacza, w skład którego wchodzą lupy, atlasy, pojemniki do łapania i oglądania owadów a także siatki na motyle i owady. W trakcie zajęć na świeżym powietrzu, dzieci wraz z pracownikami ZLPK OZ w Zamościu poznawały metody obserwacji przyrody, uczyły się jak powinny się zachować podczas takich lekcji, a także jak się rozpoznawać niektóre gatunki zwierząt i roślin za pomocą atlasów. Swoje obserwacje notowały w arkuszach małego obserwatora.

Nawet w mieście na nieskoszonym trawniku możemy spotkać całe bogactwo stworzeń. Nam udało się zaobserwować: 3 gatunki trzmieli, pszczoły miodne, kilka gatunków pszczół samotnic, osę klecankę i osę pospolitą. Najczęściej spotykanym chrząszczem była biedronka i to nasza siedmiokropka, a nie obca azjatycka. Inne chrząszcze to łanocha pobrzęcz, omomiłek, kilka gatunków pluskwiaków i ryjkowców. Mrówek szukaliśmy na roślinach zaatakowanych przez mszyce. W siatki entomologiczne złapano młodego pasikonika. Latały również ważki. Ponieważ byliśmy blisko rzeki były to świtezianka błyszcząca i pióronóg oraz pospolite łątki dzieweczki. Nie możemy zapomnieć o motylach. Te były trudne do złapania, ale kilka udało się zobaczyć z bliska. Oprócz owadów na roślinach dzieci wypatrzyły pająki: kwietnika czy krzyżaki.

Odkrywanie przyrody i jej obserwacja z bliska stanowią dla dzieci doskonałą metodę nauki o owadach, pająkach i roślinach. O ich środowisku życia i preferowanych siedliskach.

A także bardzo dobrą zabawę.

Podczas warsztatów przyrodniczych "Obserwuję, poznaję, chronię" powstały również zielniki roślin łąkowych 

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Bielecka, Małgorzata Grabek ZLPK OZ w Zamościu