Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O zwierzętach zimą w Szkole Podstawowej nr 28 w Lublinie

Choć zimy jeszcze nie ma, to niczym drogowcy, musimy być gotowi na jej przyjście. O tym jak radzą sobie w zimie zwierzęta oraz jak możemy im pomagać w tym trudnym okresie usłyszeli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 w Lublinie.

 

Ze Szkołą Podstawową nr 28 i jej uczniami znamy się już „od dawna”. W roku 2018 przeprowadziliśmy w jej murach zajęcia „O zwierzętach zimą”. Uczestniczyło w nich aż 70-ciu uczniów. Zaś w kwietniu 2018 r. ruszyliśmy wraz z uczniami szukać śladów wiosny w przyrodzie. W roku bieżącym kontynuowaliśmy tak dobrze rozpoczętą współpracę. Dnia 11 grudnia br. w gościnnych murach szkoły pojawił się pracownik Biura ZLPK, Krzysztof Wojciechowski by opowiedzieć nowej generacji uczniów o tym jak zwierzęta szykują się do zimy i jak starają się ją przetrwać (oczywiści w przypadku, kiedy jest bardziej surowa niż tegoroczna). Uczniowie dowiedzieli się m.in. które zwierzęta przesypiają zimę, które się budzą w jej trakcie, a które w ogóle nie śpią, choć wielu z nas przeświadczonych jest o tym, że jednak śpią. Poza tym poznali także gatunki ptaków, które odlatują od nas do „ciepłych krajów” na zimę, które się wybierają i wybrać się nie mogą, a dla których to właśnie Polska jest „ciepłym krajem”. Uczniowie brali też czynny udział w zajęciach: wyszukiwali uszatki … na zdjęciu, namacalnie przekonali się czym różni się pióro sowy od pióra jemiołuszki, zobaczyli jak wygląda wypluwka i dowiedzieli się w jaki sposób może pomóc w badaniach sów.

Zajęcia przebiegały w bardzo „żywej” atmosferze. Uczniowie mieli wiele pytań i własnych bardzo ciekawych spostrzeżeń wynikających z osobistych doświadczeń obserwacji przyrody. To bardzo cieszy bo wydaje się, że coraz więcej dzieci, w tym i miejskich, poznaje przyrodę czy to z pomocą rodziców, czy też samodzielnie. Natomiast obserwując aurę za oknem wielce prawdopodobnym jest, że wkrótce zajęcia tego rodzaju będą miały charakter „historyczny” i pora przegotować się do prezentacji nt. jak zwierzęta przystosowują się do zmieniających się warunków klimatycznych i jak zmienia się ich zachowanie w związku z ciepłymi zimami.

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 28 zakończyło się miłym dla uczniów akcentem: każdy z uczestników otrzymał malowanki oraz naklejki wydane przez ZLPK. Nie mniej miło zakończyły się one dla prowadzącego, który otrzymał śliczny rysuneczek.

Szczególne podziękowania za możliwość przeprowadzenia zajęć z dziećmi należą się Pani Katarzynie Michalak, nauczycielce i animatorce wielu pożytecznych inicjatyw w SP nr 28. Liczymy na to, a nawet wręcz pewni jesteśmy, że tak dobrze układająca się współpraca miedzy Szkołą Podstawową nr 28 w Lublinie i Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych będzie się nadal pomyślnie układać.

 

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Foto: Jarosław Moroz